Bacaklardaki varis türleri - Varisli damarlar hakkında her şey

Segmental varis nedir?

Bu, venöz akıntının olmadığı bir venöz bacak hastalığı şeklidir. Bu durumda, çapı 3 mm veya daha fazla olan derin veya yan damarların iltihaplanması meydana gelir.

Hastalığın gelişimi, venöz kapakçıkların işleyişinin bozulduğu gerçeğiyle başlar. Bu, kanın geri akışına yol açar. Buna reflü denir. Daha sonra ortaya çıkan ihlaller, yan damarların duvarlarının iltihaplanmasına ve patolojik genişlemesine neden olur.

Varisli damarlar sadece damarlarda (organlardan kalbe kan taşıyan damarlar) gelişir. Bunun nedeni damarların ve arterlerin yapısındaki farklılıktır: venöz duvarlar kanı kasıp kan dolaşımına itmek için yeterli kas tabakasına sahip değildir.

Damarların tamamı boyunca kanın sadece bir yönde akmasına izin veren valfler vardır. Valflerin yetersiz kapanması ile kanın bir kısmı geri döner ve damarda aşırı basınç oluşturur, bu da sıvıyı daha fazla itemez.

Daha sonra bu, duvarların gerilmesine ve damarların arızalı kısımlarında iltihaplanma süreçlerinin gelişmesine, deri altı ağda basınç artışına yol açar.

İnsan vücudundaki tüm damarlar derin, yüzeysel ve delikli olmak üzere ikiye ayrılır. Derin damarlar, kanın kalbe taşınmasının neredeyse tüm işini (% 90) yapar ve delikli damarlar, derin ve yüzeysel arasında bir tür köprü görevi görür.

Damarların yapısı, kanın çıkışını sadece doğru yönde yönlendiren ve kolaylaştıran valfler içerir. Dolaşım sistemi bozulduğunda kanın bir kısmı bir noktada birikir.

Bu, teknenin yerel olarak genişlemesine (uzamasına) yol açar. İlk acı çeken derin damarlar (sözde iç varisli damarlar), daha sonra "örümcek damarları ve düğümleri" şeklinde yüzeyseldir.

Hastalığın ciddiyetinin tam olarak algılanması için, ilerlemesinin tromboflebit gelişimini, pulmoner arterin bir trombüs (veya tromboembolizm) ile tıkanmasının yanı sıra bacağın trofik ülserleri, lenfostaz (alt ekstremite ödemi) ve diğer birçok soruna yol açabilecek diğer birçok soruna yol açabileceğini belirtmek gerekir.

Sapmanın gelişmesinin nedenleri

Patoloji geliştirme olasılığını önemli ölçüde artıran risk faktörlerinin şunlardır:

 1. Dik yürüyor. Vücudun dikey konumu nedeniyle, hareket ederken, alt ekstremite damarları aşırı basınç yaşar.
 2. Genetik yatkınlık. Ebeveynleri venöz yetmezlikten muzdarip olanlarda hastalığı tespit etme olasılığının yaklaşık% 70 olduğu kanıtlanmıştır. Üstelik çoğu durumda varisli damarlar kendilerini genç yaşta hissettirirler.
 3. Yaşam Tarzı. Hem bacaklarda çok uzun süre kalmak hem de tek bir yerde uzun süre zorla oturmak kan akışının ihlaline yol açar.
 4. Hormon seviyelerinde değişiklik. Kadın vücudunda hormonlarda bir dengesizlik, dolaşım sistemindeki durgun süreçlerin ana nedenlerinden biridir. Ergenlik döneminde, bir çocuğu taşırken ve menopoz sırasında östrojen yerine, damar duvarlarının tonunu azaltan korpus luteum hormonları denen artan miktarda üretilmeye başlar. Sonuç olarak, damarlar genişlemeye ve gerilmeye çok daha duyarlıdır.
 5. Damarlardaki sinir uçları damarların esnekliğini düzenlediği için stres durumları ve güçlü sinir şokları dolaşım sisteminin durumunu olumsuz etkiler.
 6. Pelvik organlardaki enflamatuar süreçler, venöz kapakçıkların yapısını ve işleyişini de etkiler.
 7. Risk faktörleri, artan fiziksel aktiviteyi içerir. Bu durumda, sadece ağırlık kaldırmanın bir sonucu olarak kasın aşırı gerilmesi değil, aynı zamanda aşırı kilo anlamına gelir.
 8. Kabızlık ve karın boşluğunda basıncın artmasına neden olan pelvik kasları sıkılaştırma ihtiyacı.
 9. Rahatsız ayakkabılar ve yüksek topuklu ayakkabılar giymek.
 10. Büyüme de belirli bir etkiye sahiptir - kişi ne kadar uzunsa, kalpten uzuvya kadar olan kan o kadar uzun olur, bu da daha fazla baskı anlamına gelir.

Bacaklardaki damarların distansiyonu varisli damarlara yol açar ve birçok nedenden dolayı oluşur.

Bu tür varisli damarların ana nedenlerinden biri, damarların kas duvarlarının daha yoğun hale geldiği ve içinde sözde bir zar oluştuğunda, kan damarlarının gelişimindeki patolojidir. Arteriyel kan kılcal sisteme girmez, bu nedenle dokular gerekli miktarda oksijeni almaz.

Genişlemiş kol damarları nadiren çıkarılır, genellikle konservatif tedavi kullanılır:

 • İlaç tedavisi. Ağrı, ellerde uyuşma, ağırlık ve gerginlik gibi rahatsızlık verici semptomların giderilmesine yardımcı olur. Bu, kan damarlarının duvarlarını güçlendirmek için ilaçların yanı sıra vücuttaki gerekli eser elementleri dolduran vitamin kompleksleri ve besin takviyelerini içerir.
 • İlaç tedavisi
 • Ultrason tedavisi.
 • Skleroterapi. Varisli damarlar ile baş etmenin en etkili yöntemlerinden biri.
 • Lazer tedavisi.
 • Nadir durumlarda ameliyat.

Ayrıca hastalar için kompresyon kılıfları ve eldivenler de reçete edilir. Her zaman kompresyon çorapları giyilmesi tavsiye edilmez, ancak spor, yorucu fiziksel aktivite ve ağırlık kaldırma sırasında gereklidir.

Bu kollar ve eldivenler ellerde şişlik, ağırlık ve uyuşma hissini gidermeye yardımcı olur. Step simülatöründe egzersiz yapmak, varisli damarlar için gerekli olan vücuttaki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur.

Gelişimin nedenlerinden biri kalıtımdır. Dahası, "aile" hastalığı esas olarak dişi soy yoluyla bulaşır. Kan damarlarının yapısının özellikleri genler yoluyla iletilir. Temel önleme kurallarına uymamak, zayıf damar duvarları ile varisli damarlar kazanabilirsiniz.

İkinci neden hamileliktir. Şu anda, hormonal arka plandaki değişiklikler nedeniyle tonu azalan damarlar üzerinde büyük bir yük. Büyüyen uterus ve artan ağırlık güçlü bir baskı uygular. Doğumun damarlar üzerinde daha büyük bir olumsuz etkisi vardır. O zamanlar birçok kadında varisli damarlar uyanıyordu.

Rahatsız ayakkabılar ve giysiler başka bir nedendir. Skinny kot pantolonlar ve ayakkabılar, yüksek topuklu ayakkabılar, ağır çantalar ciddi bir hastalığa elverişlidir. Topuk dört santimetreyi geçmemelidir. Botların tabanı geniştir.

Dördüncü neden kötü alışkanlıklar ve zor çalışma koşullarıdır. Garsonlar, kuaförler, satıcılar bu tür hastalıklara özellikle duyarlıdır. Yanlış diyet, sigara eklerseniz, damarların genişlemesi önlenemez. Zararsız bir oturma "bağdaş kurup" bile feci sonuçlara yol açabilir.

Spor yükleri ölçülü olmalıdır. Halterciler arasında varis yaygındır. Halter kaldırma ve kuvvet antrenmanı başka bir sebeptir. Buna yatkınlık eklersek, sonuç hoş olmaz. Her zaman uygunluğun her zaman yararlı olmadığı unutulmamalıdır.

Çeşitli organların varisli damarlarının klinik tablosu

En yaygın varis tipi bacaklardaki varisli damarlardır, bu nedenle birçok kişi sorunun sadece vücudun bu bölgelerinde yoğunlaştığını düşünür. Ancak bu hastalığın, patolojinin yeri ile ayırt edilen birkaç türü vardır.

Bu tür yerler şunlardır:

 1. Bacaklar.
 2. Eller.
 3. Dudaklar.
 4. Kadınlarda labia.
 5. Kasık (erkeklerde uyluğun iç yüzeyi, penis, testisler etkilenir).
 6. Juguler damarlar.
 7. Yemek borusu.

Varis türleri

Varisli damarlar veya varisli damarlar, venöz duvarların incelmesi ve elastikiyetinin kaybı nedeniyle kan akışının bozulduğu bir hastalıktır. Bu hastalık aniden ortaya çıkmaz, birçok faktörden önce gelir.

Asıl mesele, hareketsiz yaşam tarzı nedeniyle ekstremitelerde kan tıkanıklığıdır. İlk olarak, bacaklarda ifade edilmemiş damar "ağları" ve "yıldızlar" belirir.

Daha sonra tedaviye başlamazsanız damarlar daha yoğun hale gelir, sıvının geçmesine izin verir, bu nedenle kan dolaşımı yavaşlar ve bacaklarda büyük, şişkin damarlar oluşur. Hastalığın nasıl ilerlediğine bağlı olarak farklı varis türleri vardır.

Varisli damarlar sadece kozmetik bir kusur değil, aynı zamanda komplikasyonları olan ciddi bir hastalıktır. Varis komplikasyonları şunları içerir: tromboflebit, kanama, varisli bölgelerde cilt pigmentasyonu, dokularda oksijen eksikliği.

Bu hastalık, ilk semptomlar ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmelidir, ardından tedavi daha kolay ve hızlıdır. Tedaviye başlamadan önce varis teşhisine ihtiyacınız var, testler için kan bağışı yapmanız ve genel bir muayene yaptırmanız gerekir.

Varis tipini belirlemek ve rahatsız edici semptomları gidermek, bacaklara hafiflik ve güzelliği geri kazandırmak için etkili bir tedavi önermek için teşhis gereklidir.

Varis tipleri, hastalığın şiddetine ve varisli damarların konumuna göre sınıflandırılır. Her bir varis tipinin semptomları ve tedavisi de birbirinden farklıdır. Hangi tür varislerin var olduğuna, semptomlarına ve tedavi yöntemlerine daha yakından bakalım.

Bacaklardaki varisli damarlar

Her yıl, özellikle gençler arasında giderek daha fazla varis vakası kaydedilmektedir. Ancak birkaç on yıl önce, varisli damarlar yaşlıların hastalığı olarak görülüyordu.

Bu nedenle, modern uzmanlar ana ve en yaygın hastalık türleri için bir sınıflandırma sistemi geliştirdiler. Bacaklardaki varis türleri semptomlara, yerleşim yerlerine ve ilerleme hızlarına göre farklılık gösterir.

Bacaklardaki varis türleri

 1. Retiküler görünüm. Bu, en az tehlikeli hastalık türüdür, ancak özellikle kadınlarda bacak derisinin yüzeyindeki tezahürü çok estetik görünmez ve bu nedenle kadın cinsiyetinde çok sayıda komplekse neden olur. Vücut sağlığına büyük zarar verme kabiliyetine sahip değildir, bu nedenle bazen kozmetik bir varis türü olarak yorumlanır.
 2. Ayaklarda varisli damarlar. Esas olarak bacaklardaki ağır yükler ve obezite nedeniyle gelişir. Ayaklarda çok sayıda mor yıldızla kendini gösterir.
 3. Erkeklerde kasıkta varis. Bu tür hastalıklar çoğunlukla 50 yaşın üzerindeki erkeklerde görülür. Temelde tehlikeli değildir, ancak gençlerde ortaya çıkarsa, ana komplikasyonu kısırlıktır.

Diğer varis türleri

Venöz sistemin yapısı çok karmaşıktır ve büyük, orta, küçük, retiküler damarlar ve kılcal damarlar içerir.

Alt ekstremitelerdeki damarların deformasyonu hem bu sistemin tüm bölümlerinde hem de bazı bölgelerinde ortaya çıkabilir.

Hangi damarların değiştiğine bağlı olarak, bacaklardaki aşağıdaki varis türleri analiz edilir:

 1. Retiküler.
 2. Segmental.
 3. Ana (büyük veya küçük safenöz damarların havzasında).
 4. Perfore.

Alt ekstremitelerin her tür varisli damarları, patolojik sürecin kendine özgü özellikleri nedeniyle ayrıntılı bir değerlendirme gerektirir.

Retiküler

Bu tür bir rahatsızlık, çapı 2 mm'den fazla olmayan retiküler damarların hasar görmesi ile karakterizedir. Bu gemiler mavi veya yeşil renktedir ve genellikle ağlar, çizgiler, yıldızlar şeklinde iç içe geçmiştir. Derinin hemen altında bulunurlar.

Hastalık aşamaları

Hastalığın tüm seyri genellikle dört aşamaya ayrılır ve her biri belirli işaretlerle karakterize edilir:

 1. Birinci aşama. Kozmetik kusurların ortaya çıkması, kan damarlarının yapısında gözle görülür değişiklikler, düğüm oluşumu.
 2. İkinci aşama. Hastada, temel belirtileri yürürken hızlı yorgunluk, sürekli yorgunluk hissi, uyku bozukluğu, alt ekstremitelerin şişmesi, baldır kaslarının uyuşması ve krampları olan dokularda oksijen açlığı vardır, özellikle geceleri.
 3. Üçüncü aşama. Deride önemli değişiklikler görülür: alt ekstremite yüzeyinde kahverengi lekeler görülür, cilt kurur ve çatlar, şiddetli cilt kaşıntısı hissedilir, mekanik hasar, epidermisin yırtılması ve erozyon oluşumu mümkündür. Hasta, çeşitli yerlerde ortaya çıkan ödemden büyük ölçüde rahatsız olur ve sadece ayak yakınında değil, halsizlik, depresif durumlar da görülür.
 4. Dördüncü aşama. Son aşamada, varisli damarlar tedavisi zor olan ve hasta için tehlike oluşturan komplikasyonlara yol açar: trofik ülserler, damar duvarlarının iltihaplanması, kanamanın açılması.

Varisli damarların birkaç aşaması vardır. Tedaviye zamanında başlanmazsa, hastalığın bir sonraki aşamaya geçişinden kaçınılamaz.

 • Birinci aşama. Günün sonunda küçük bir damar "ağ" görünümü ve bacaklarda yorgunluk ile kendini gösterir. Tedavisi kolaydır, asıl önemli olan, bir sonraki aşamadan kaçınmak için zamanında ona dikkat etmektir.
 • İkinci aşama. Belirgin damarlara ek olarak, sadece aşikar değil, aynı zamanda açıkça görülebilen düğümler de ortaya çıkar. Günün sonunda bacaklar şişmeye ve acımaya başlar. Geceleri bacak krampları oluşabilir.
 • Üçüncü aşama. Venöz düğümler büyür, damarlar cilt seviyesinin çok üzerine çıkar ve parlak mavi veya yeşil bir renge sahiptir. Bacak ağrısı kötüleşir, uzun süre ayakta durmak ve yürümek zorlaşır. Bacak krampları neredeyse her gece ortaya çıkar. Deride yaşlılık lekeleri ve ülserler görülür.

Varisli damarların aşamalarının tedavisi farklıdır. İlk aşamada hastaya ilaç tedavisi, merhemler, vitaminler ve step gibi bir simülatör üzerinde egzersizler ile yardım edilebilirse, sonraki aşamaların semptomlarını hafifletmek daha fazla zaman ve çaba gerektirecektir.

Son aşamada sadece ameliyat yardımcı olabilir. Doğru, modern varis tedavisi yöntemleri çok etkilidir, ağrısızdır ve uzun süreli rehabilitasyon gerektirmez.

Bu tür operasyonlar hastanede yapılır, hastanın hastanede kalmasını gerektirmez ve komplikasyonları yoktur.

Risk altında, çalışmaları yoğun fiziksel eforla veya sürekli tek bir yerde oturmakla ilişkili olan hastalar. Doktor, varisli damarların aşamasına ve türüne bağlı olarak, tedaviyi ayrı ayrı reçete eder.

Bacaklardaki varisler ilk aşamada teşhis edildiğinde tedaviye çok hızlı yanıt verir, doktor olumlu bir prognoz verir. Bu nedenle, bacaklarda, kollarda veya vücudun diğer organlarında ilk rahatsızlık belirtileri ortaya çıktığında, acilen patolojiyi niteliksel olarak teşhis edecek ve kişisel özelliklerinize ve vücut yapınıza göre size uygun bir tedavi önerecek kalifiye bir uzmanla iletişime geçin.

Bacaklardaki varisli damarların 1. ve 2. aşamaları radikal tedavi gerektirmez. İlaçlarla reçeteli ilaç tedavisi ve ayrıca kan damarlarının duvarlarını destekleyen önerilen ürünler, bunlar vücutta eksik olan vitaminler, eser elementler, mineraller ve diğer faydalı maddeler olabilir.

Farmakolojik tedaviye ek olarak, skleroterapi çok sık kullanılır - etkilenen bölgelerde yapıştırmak için kurbanın etkilenen damara ilaç enjekte edildiği tıbbi bir yöntem.

Kas sisteminin çalışmasını, kan hücrelerinde metabolizmayı uyaran ve bacak damarlarının tonunu yapay olarak artıran özel fiziksel egzersizlerin yapılması da önemlidir.

Varis tipi ve tipi ne olursa olsun, uygunsuz bir yaşam tarzı ve sağlıksız beslenmenin neden olduğu bir damar patolojisidir. Günlük ılımlı fiziksel aktivite ve takviye edilmiş gıdaların kullanılması, büyük ölçüde herhangi bir kişiye bu rahatsızlığın nitelikli bir şekilde önlenmesini sağlayacaktır.

Derece 1 varisli damarlar dışsal belirtilerin olmaması ile karakterizedir. Hastalığın başlangıcından aşağıdaki belirtilerle şüphelenilebilir:

 • Artan bacak yorgunluğu;
 • İş gününün sonunda ağrı çekmek;
 • Konvülsiyonlar;
 • Akşamları ayak ve bacaklarda şişme.

Bazı hastalarda huzursuz bacak sendromu var - yatakta yatarken, kişi rahat bir pozisyon bulamıyor, bacaklarda rahatsızlık hissi var. Bu uyku bozukluğuna yol açar. Sıcak havalarda semptomlarda artış görülür.

2. derece varisli damarlarda semptomlar çok daha belirgindir. Zaten çalışma gününün zirvesinde görünürler ve akşamları maksimum seviyelerine ulaşırlar. Ağrı o kadar şiddetlidir ki ağrı kesici ilaçlar gerekir.

Bu aşama, klinik belirtilerin ortaya çıkmasıyla karakterize edilir:

 • Uzuvlarda şiddetli şişme;
 • Örümcek damarlar, derinin hemen altındaki genişlemiş küçük damarlardır.

Bu bölgelerde artan ağrı ve kaşıntı vardır. Alt ekstremitelerin varisli damarlarının ikinci aşamasının sonunda damarlar, mavi lekeler ve çizgiler şeklinde cilt altında görünür hale gelir.

Uyarı: Bu aşamada hastalık hala tedavi edilebilir. Bir kişi zamanında tıbbi yardım isterse hastalıktan kurtulabilir.

Derece 3 varisli damarlar, damar duvarının belirgin deformasyonu ile karakterizedir - kalınlaşır ve damarlar kıvrılır. Damarlar, görünümlerinde üzüm salkımlarına benzeyen cilt altında belirgin bir şekilde çıkıntı yapar.

Bir kişi bacaklarda şiddetli ağrı, kramplar, yorgunluk konusunda endişeli. Şişlik hem akşam hem de sabah görülür. Varisli damarların bu aşaması, cilt durumundaki bir değişiklik ile karakterizedir. Aşırı kuru ve pul pul hale gelir. Bu belirtiler özellikle deforme olmuş damarlar alanında belirgindir.

Bacaklardaki varisli damarların üçüncü aşamasının belirtileri

Üçüncü aşamada, hastalığın komplikasyonları gelişir - tromboflebit ve tromboembolizm. Görünüşleri, kan pıhtılarının oluşması sonucu damarlardaki kanın belirgin durgunluğuyla ilişkilidir. Tromboflebit ile, bacaklarda sıcaklık artışı ve şiddetli ağrı ile kendini gösteren venöz duvar iltihabı meydana gelir.

Tromboembolizm, trombüsün venöz duvardan ayrılması ve büyük damarlara girmesi ile ilişkili varisli damarların tehlikeli bir komplikasyonudur. Çoğu zaman, bacak damarlarından gelen kan pıhtıları pulmoner artere girer. Bu akciğer ödemine neden olur ve dakikalar içinde ölüm meydana gelir.

Bu zaten ihmal edilen bacak varisli damarlar. Damarlar daha da deforme olmuş, cilt altındaki turnikelere veya iplere benziyor. Onlara dokunmak acı vericidir, neredeyse her zaman iltihaplanma aşamasındadırlar. Lenfostaz gelişir - damarlardaki lenf durgunluğu. Bacaklar çok şişer ve istirahatte bile şişlik azalmaz.

Dünyanın bilim topluluğu, alt ekstremitelerdeki varisli damarların tezahürlerini sistematik hale getirdi.

Hastanın kendi sağlık durumuna gereken ilgisi göz önüne alındığında, hastalığın gelişiminin başlangıcını fark etmemek kesinlikle imkansızdır.

Hastalık ilerledikçe, hasta diz bölgesinde daha fazla ağrı, sürekli bir çekme hissi yaşayacaktır.

Yemek borusunun 2. derece varisli damarları bulunursa, kişi normal yemek yiyemez, sürekli mide ekşimesi ve göğüs bölgesinde ağrı ile rahatsız olur. Bu arada, çoğu kişi bunun için kalbi ve interkostal nevraljiyi suçluyor - nadiren kimse yemek borusunun varisli damarlarının varlığından haberdar değil.

Görsel olarak hastalık kendini daha fazla gösterir: mavi çıkıntılı damarlar zaten çıplak gözle görülebilir, cilt altında koyu mavi nodüllerin görünümü mümkündür.

2. derece varisler için ameliyata ihtiyacınız var mı? Hastalığın gelişimini cerrahi müdahale olmadan önlemek hala mümkündür: sadece tembel olmanıza ve bacaklarınıza düzenli olarak bakmanıza gerek yoktur.

Erkeklerde kasık varisleri

Çoğu zaman, hastalık erkeklerde elli yıl sonra ortaya çıkar. Erkek kısırlığının nedeni, spermatik kordun venöz genişlemesi olabilir.

 • Yoğun spor antrenmanı ve yorucu çalışma.
 • Karın boşluğundaki tümörler.
 • Kasık fıtığı.
 • Kabızlık.
 • Doğuştan patolojiler.
 • Genişlemiş damarlar çıplak gözle görülebilir.
 • Skrotumda ağrı çekiyor.
 • Fiziksel aktivite sırasında kasık ağrısı.
 • Antiinflamatuar nonsteroidal ilaçlar almak.
 • Antikoagülanlar.
 • Cerrahi.

İlk aşama semptomları

Varisli damarlar yavaş yavaş gelişir. Başlangıçta damarlardaki yapısal değişikliklerin hiçbir dış belirtisi yoktur ve hastalık ancak aşağıdaki belirtilerle belirlenebilir:

 • kan damarlarının zayıf çalışması, bir pozisyonda uzun süre kaldıktan sonra ödem ortaya çıkmasıyla kanıtlanır, kural olarak, bir gece uykusundan sonra ödem kendiliğinden kaybolur;
 • gece veya uykudan hemen sonra, hasta alt ekstremitelerde konvülsiyonlarla birlikte uyuşma hissedebilir;
 • Akşam bacaklarda ağırlık hissi, kaşıntı, ağrı veya yanma hissi sizi rahatsız edebilir.

Listelenen belirtilerden biri veya eklem görünümleri, venöz yetmezliğin ilk aşamasını gösterir. Tıbbi yardım istemek ve zamanında önlem almak, dolaşım sistemindeki daha fazla yapısal değişikliği önleyebilir. Hastalığın belirtilerini görmezden gelmek, hastalığın daha da gelişmesine yol açar.

Bir sonraki aşama, dış belirtilerin ortaya çıkması ile karakterize edilir: ciltte genişlemiş damarlar görünür hale gelir, alt ekstremitelerin bazı bölgelerinde ciltte pigmentasyon değişir ve soyulma görülür. Ayrıca, derinin üzerinde çıkıntı yapan düğümler ve mühürler ortaya çıkar ve basıldığında ağrı hissedilir.

Bazen bu yerlerde cilt yüzeyinde kızarıklık oluşur, damarların ve düğümlerin çıkıntılı kısımları hasta ayakta duruyorsa açıkça görülebilir. Yaslanmış pozisyonu aldıktan sonra, damarların gerginliği önemli ölçüde azalır ve pratikte görünmez hale gelirler. Uzun süreli yürüyüş, değişen yoğunlukta kas ağrısına neden olabilir.

Açıklanan klinik tablo, bir uzmana ve kalifiye yardıma acil bir ziyaret gerektirir. Çoğu durumda gerekli tedavinin olmaması ciddi komplikasyonlara yol açar.

Hastalık Teşhisi

Hastalığın teşhisi

Patoloji, Doppler sonografi ve çift yönlü tarama gibi tanısal önlemler kullanılarak teşhis edilir.

Doppler ultrasonografi reflüyü tespit eder. Çift yönlü tarama, Doppler görüntüleme sırasında elde edilen bilgileri tamamlar ve tanıyı doğrulamanıza olanak tanır.

Erken aşamalarda, sadece bir uzman varisli damarları tanımlayabilir. Bir hastalıktan şüpheleniyorsanız, bir damar cerrahına veya flep uzmanına başvurmalısınız. Hastanın ilk araştırması ve muayenesinden sonra, ek çalışmalar reçete edilir - ultrason ve kontrast venografi.

Ultrason muayenesi yardımıyla patolojinin varlığını doğrulamak, kan pıhtılarının, neoplazmaların varlığını tespit etmek ve damarlardaki yapısal değişiklikleri değerlendirmek mümkündür. Kontrast venografi, dolaşım sisteminin yapısının ve işleyişinin tüm ihlallerinin ortaya çıkması nedeniyle özel bir boyama bileşiminin intravenöz olarak uygulanmasıyla gerçekleştirilir.

Tanıda her iki yöntem de kullanılır, ancak işlemin daha az ağrılı olması nedeniyle ultrason çok daha sık yapılır.

Cerrahi tedavi

Hastalık, ilaçla ve ameliyatla tedavi edilebilir.

Konservatif tedavi

Konservatif tedavide harici kullanım için merhemler ve kremler kullanılır:

Topikal preparatların kullanım süresi, varis şiddetine bağlıdır ve ilgili hekim tarafından belirlenir. Genellikle etki, kullanımın ikinci haftası kadar erken fark edilir.

İlaçlara ek olarak, hastaya kompresyon iç çamaşırı giymesi (derece 1-2) reçete edilir.

Alt ekstremitelerin varisli damarları en sık görülen vasküler patolojilerden biridir ve istatistiksel verilere göre yıldan yıla giderek gençleşmektedir.