Varis tedavisi

Bacaklardaki varisli damarlar, insanları çekiciliği konusunda endişelendiren sadece kozmetik bir problem değil, aynı zamanda yeterli tedavi ve önleyici tedbirlere bağlılık gerektiren tehlikeli bir hastalıktır.

Varisli damarların nedenleri çoktur: hareketsiz bir yaşam tarzı, fiziksel aşırı yüklenme ve hormonal bozukluklarla bitmesi, kan damarlarının duvarlarının doğuştan zayıflığı, gebelik. Varisli damarlar sırasında ne olur? Alt ekstremitelerin varisli damarları ile normal elastikiyetlerini kaybederler ve kan basıncı altında gerilirler.

Damarlardaki valfler normalde kilitlenir ve kan içlerinden geçtiğinde kapanır ve kanın geri akmasına izin verir. Valfler arızalıysa, kan serbestçe aşağı doğru iletilebilir ve bu da kanın durmasına neden olur.

Nedenler

Varisli damarlar neden oluşur ve nedir? Hastalığın gelişimi için ana risk faktörleri genetik yatkınlık ve cinsiyet olarak kabul edilir. Yüksek topuklu ayakkabı sevgisi, hamilelik sırasında hormonal değişiklikler ve doğum kontrol hapı kullanımı nedeniyle, kadınlar erkeklerden iki kat daha sık varis kurbanı olurlar.

Hastalık gelişimi şu şekilde desteklenmektedir:

 1. Kalıtım. Kalıtsal olan hastalığın kendisi değil, damarların genetik olarak belirlenmiş yapısıdır: venöz duvarların zayıf bağ dokuları, doğuştan kusurlu damar kapakçıkları. Bu nedenle varisler genç, sağlıklı ve hareketli (cinsiyete bakılmaksızın) insanlarda ve hatta çocuklarda görülebilmektedir. Bilim adamlarına göre genetik yatkınlık bacaklarda varis oluşmasına yol açan ana faktördür.
 2. Hormonal değişiklikler. Kadınlarda vücudun özelliklerinden dolayı hormonal bozukluk dönemleri kan durgunluğuna neden olur. Onlar için en tehlikeli dönemler ergenlik, hamilelik ve doğumdan sonraki zamandır. Menopozun geldiği zaman da tehlikelidir. Bu cinsiyet kategorisi, doktorları 2-3 kez daha sık ziyaret eder. Östrojen adı verilen kadın organlarında yeterli hormon yoktur. Bunun yerine, sözde korpus luteum hormonları hakimdir. Kaslar üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğuna inanılıyor. Bu, varisli damarları teşvik eder
 3. Hareketsiz, hareketsiz bir yaşam tarzı veya uzun süredir devam etmeyi gerektiren çalışma, varis gelişimine katkıda bulunur.
 4. Yaş. Zamanla valfler ve damar duvarları incelir ve bu da çalışmalarının aksamasına neden olur.
 5. Obezite. Fazla kilolu olmak, bacaklardaki damarlar üzerinde artan strese neden olur.

Aşamalar

Varisli damarların gelişiminde semptomların ilerlemesinin 3 aşaması vardır.

 1. Tazminat aşaması. Şikayet yok. Muayenede bir veya iki bacakta varisler görülür.
 2. Alt tazmin aşaması. Muayenede bacaklarda belirgin varisler görülür. Hastalar dolgunluk hissi, inciklerde parestezi ("titreme"), gece kramplarından şikayet ederler. Akşamları ayaklarda, ayak bileklerinde ve alt bacaklarda hafif bir şişlik var. Sabah şişlik kaybolur.
 3. Dekompansasyon aşaması. Dermatit, egzama listelenen belirtilere katılır. Hastalar kaşıntı konusunda endişeli. Cilt kuru, parlak, cilt altı dokuya sıkıca yapışır. Küçük kanamalar ve ardından gelen hemosiderin birikimi hiperpigmentasyona neden olur.

Varisli damarlar tek başına çok ciddi bir hastalık olarak kabul edilmez, ancak zaten gelişmişse, asla kendi kendine kaybolmayacak ve dahası, en büyük tehlikeyi oluşturan her türlü komplikasyona yol açacak şekilde ilerleyecektir.

İşaretler

Varisli damarların gelişiminin başladığını gösteren ilk işaretler:

 • hızlı bacak yorgunluğu;
 • alt ekstremitelerin
 • şişmesi;
 • bacaklarda ağırlık hissi.

Daha sonraki aşamalarda, damarlarda tıkanıklığı gösteren, deride damarlar çıkıntı yapan ve çeşitli mühürler bulunan örümcek damarları belirir.

Bacaklarda varis belirtileri

Varisli damarların farklı aşamalarında, semptomlar farklı olabilir - neredeyse asemptomatik küçük örümcek damarlarından şiddetli ve ağrılı belirtilere kadar.

Aşağıdaki belirtilerle ilk aşamanın geliştiğinden şüphelenebilirsiniz:

 • bacaklarda ağrı, sıcaklık hissi ve bazen bacak damarlarında yanma;
 • bacaklarda
 • ağırlık;
 • akşamları bacaklarda şişme görülür;
 • bacak krampları gece başlar;
 • genişlemiş damarlar;
 • alt bacak derisi koyu bir renk alır, mühürler ortaya çıkar, trofik ülserler olasıdır.

Herhangi bir birincil belirti bulduğunuzda, hemen varisli damarları tedavi etmeye başlamalısınız - belirtiler kendiliğinden kaybolmayacaktır.

Teşhis

Alt ekstremitelerin varisli damarlarını teşhis etmek ve uygun tedaviyi reçete etmek için uzman, hastaya çeşitli yöntemler içeren kapsamlı bir muayeneden geçmesini önerecektir.

 1. Dubleks tarama (damarların ultrasonu), bacaklardaki varisli damarların teşhisi için en bilgilendirici yöntemdir; bu, varisli damarların derecesi, damarlardaki kan akışının yönü ve açıklıkları hakkında bir fikir edinmeyi ve ayrıca kan pıhtılarının (trombi) varlığını tespit etmeyi mümkün kılar.
 2. Genişlemiş damarları tespit etmenizi ve kan için açıklık derecelerini öğrenmenizi sağlayan bir inceleme yöntemi olan kontrast venografi.

Yalnızca yüksek nitelikli bir flebolog, derin ven varislerini teşhis edebilir.

Kadınlarda varisli damarlar

kadınlarda varis

Birçok kadın varis sorunu yaşar. Bu, kadın hormonal sisteminin özelliklerinden dolayı kadınların hastalığa yatkınlığından kaynaklanmaktadır. Ek olarak, artan stres ve pelvik organlara artan kan akışının bir etkisi olduğu için çoğu durumda hamilelik ve doğum varisli damarların nedenleri haline gelir.

Alt ekstremitelerin varisli damarlarına ek olarak, kadınlar genellikle perineal bölgede dış genital organları etkileyen varis geliştirir, bu da vasküler duvarın ve kapak yetersizliğinin doğuştan veya edinilmiş zayıflığının bir sonucudur. Dış (uzun süreli statik stres, önemli fiziksel aktivite) veya iç faktörlere (aşırı vücut ağırlığı, kronik formdaki pelvik organların hastalıkları) maruz kalma, varis oluşumuna yol açar.

Önemli! Oral kontraseptiflerin ve hormon replasman tedavisinin etkisi sorusu açık kalmaktadır.

Hamilelik sırasında varis gelişimi

Sonraki her gebeliği taşımak, kadınlarda venöz yetmezlik gelişme olasılığını ve varis oluşumunu önemli ölçüde artırır. Bu, kadının vücudundaki hormonal değişikliklerden ve damarlardaki yükte önemli bir artıştan kaynaklanmaktadır.

Gebelik, alt ekstremitelerde varis gelişme riskini önemli ölçüde artırır, bu aşağıdaki nedenlerle kolaylaştırılır:

 1. Hamilelik sırasında kanda dolaşan hormonlar, venöz duvarın elastikiyetini arttırır ve bacaklarda venöz kanın tıkanmasına katkıda bulunur.
 2. Hamileliğin sonlarında karın içi basıncının artması, kanın bacak damarlarından akmasını zorlaştırır.
 3. Hamilelik sırasında ortaya çıkan varisli damarlar, bireysel faktörlere (kalıtım, katkıda bulunan diğer faktörlerin varlığı) bağlı olarak doğumdan sonra tamamen kaybolabilir veya daha da ilerleyebilir.

Erkeklerde varisli damarlar

Varisli damarlar genellikle erkeklerde varikosel - spermatik kordun varisli damarları şeklinde görülür. Hastalık belirtileri:

 • testiste ağrı ve spermatik kordon boyunca fiziksel efor ve uzun süre ayakta durma ile artan ağırlık, skrotum hissi;
 • , skrotumun palpasyonu sırasında, spermatik kordun kıvrımlı damarları belirlenir.

Varikosel gelişimi, bozulmuş kan dolaşımına ve testislerin normal işleyişindeki buna bağlı patolojik değişikliklere bağlı olarak erkek kısırlığının nedeni haline gelir:

 • testis ısısında vücut ısısına yükselme var. Yüksek sıcaklık, spermatogenezin seyrini etkiler;
 • testiküler hipoksi (oksijen açlığı, iskemi);
 • testis dokularında serbest radikallerin birikmesi, aktivitelerini bozar.

Erkeklerde varis tedavisi endikasyonlar varsa cerrahi bir operasyondan oluşur: testiste ağrı, kısırlık, skrotumda estetik bozukluk, ergenlik döneminde etkilenen testisin büyümemesi. Bununla birlikte, hastalık asemptomatik olabilir ve insanda önemli bir rahatsızlığa neden olmayabilir.

Ergenlerde ve çocuklarda varikosel teşhisi konulurken hastalığın herhangi bir aşamasında ameliyat gereklidir, bu da kısırlığın daha da gelişmesini önler.

İşlemler hem normal açık şekilde hem de endoskopik olarak gerçekleştirilir. Mini erişim ve mikrocerrahi testis revaskülarizasyonundan cerrahi müdahale yapmak mümkündür.

Çocuklarda varisli damarlar

çocuklarda varisli damarlar

Çocuklar da varisli damarların gelişimine karşı hassastır. Onlar için bu fenomen son derece nadirdir ve çoğu durumda konjenital patolojinin bir sonucudur - anjiyodisplazi, periferik vasküler sistemin anomalileri. Hastalık esas olarak alt uzuvları etkiler. Sonuç olarak, belirgin anatomik fonksiyonel bozukluklar ortaya çıkar. Bu, geri dönüşü olmayan değişikliklere ve erken sakatlığa yol açar.

Önemli! Tedavinin etkinliği çocuğun yaşına bağlıdır. Varisli damarların ilk belirtilerinde derhal hastaneye yatış gerektirir. Bu durumda ameliyat endikedir.

Ayrıca ergenlik döneminde varis gelişimi oldukça yaygın bir olay haline geldi. Bu hastalık esas olarak kızları etkiler. Şununla tetiklenebilir:

 • ergen vücudundaki hormonal değişiklikler;
 • kalıtsal yatkınlık.

Çocuklarda varis görünümünü etkileyen faktörler arasında şunlar vardır:

 • şaşı, düz ayaklar, fıtıklar;
 • kötü duruş;
 • yanlış takılan ayakkabılar;
 • fazla kilolu.

Önleyici amaçlar için, varis oluşumunu önlemek için çocuğun beslenmesinin izlenmesi gerekir. Diyet dengeli olmalı, rutin olarak zengin yiyeceklerin yiyeceklere dahil edilmesi faydalıdır. Fındıkta, at kestanesinde ve ayrıca meyvelerde - kuşburnu, deniz topalak, siyah frenk üzümü - büyük miktarlarda bulunur. Bu meyvelerden elde edilen kaynatma ve meyve suları, vücut için önleyici ve genel bir güçlendirici etkiye sahip olabilir.

Pelvik varisli damarlar

Pelvik bölgede de varis oluşabilir. Bu formda, çoğu durumda, kadın vücuduna kan akışının özellikleriyle ilişkili olan kadınlarda bulunur. Genişlemiş damarlar, pelvik bölgede, venöz tıkanıklığın neden olabileceği bir ağrı ve ağırlık hissine neden olur.

varisli damarlar

Küçük pelviste varisli damarların gelişimi birkaç nedenden dolayı ortaya çıkar:

 • hamilelik ve doğum;
 • rahim şeklinde değişiklik;
 • ağırlık kaldırma ve taşıma;
 • kalıtsal yatkınlık;
 • fiziksel aktivite eksikliği;
 • hareketsiz çalışma;
 • oral kontraseptif alıyor.

Hastalığın risk faktörleri ve semptomları varsa, test yaptırmak gerekir. Erken evrelerde, küçük pelvisin varisli damarlarını ultrason tanısı ile tespit etmek mümkündür. Standart bir prosedür sırasında jinekolojik muayene ile de ön teşhis mümkündür.

Hastalığın tedavisi, venotonik ilaçları almayı, özel kompresyon iç çamaşırı giymeyi, terapötik ve profilaktik jimnastik yapmayı içerir. Ayrıca risk faktörlerini dışlamak ve bir jinekolog tarafından düzenli olarak izlenmek de gereklidir. Konservatif tedavi yöntemlerinin etkisizliği ile cerrahi müdahale endikedir.

Bacaklardaki varis tedavisi

Bacaklardaki varisli damarlar için, semptomlar sorunlu olmadıkça tedavi tıbbi bir gereklilik olmayabilir.

Ancak, bazı insanlar görünümlerinden memnun olmadıkları için kozmetik nedenlerle varis tedavisi görmek isteyebilirler.

Bu problemden kurtulmanıza yardımcı olacak ana yöntemlere bakalım.

 1. Skleroterapi. Bu tedavi yöntemi hem bağımsız olarak hem de konservatif prosedürlerle kombinasyon halinde kullanılır. Özü, özel bir müstahzar dolgusu ile damar içine ince bir iğne veya şırınga ile enjekte edilmesi ve ardından damarın tamamen yok olmasıdır. Seanslar haftada bir yapılır, bu seanslardan 3 ila 6'sı gereklidir. Yöntem, yara izlerini ve izleri önler.
 2. Cerrahi olmayan tedavi. Varisli damarlar erken evrelerinde ise ve çok rahatsız değilse, o zaman elastik kompresyon çorapları önerilebilir. Günlük aktiviteler sırasında giyilirler. Damarları daraltmaya yardımcı olarak, herhangi bir rahatsızlık veya ağrıyı germelerini ve sınırlamalarını önlerler.
 3. Varisli damarların medikal tedavisi semptomları hafifletir, şişlik ve ağrıyı azaltır, gelişme sürecini yavaşlatır, ancak hastalığı tamamen durduramaz ve hasarlı damarları onaramaz.
 4. Bacaklardaki varisli damarlar için lazer tedavisi cilt yüzeyinde kullanılabilir. Küçük bir lazer ışığı parlaması yardımıyla damar duvarında bir skleroz süreci gelişir ve varisli damar çıkarılmış gibi kaybolur.

Fiziksel aktivite - tempolu yürüyüş, jimnastik, yüzme ve suda egzersiz (bacaklarda ağır yük olan spor egzersizleri hariç - tenis, halter, atlama) tedavi ve önlemede önemli bir rol oynar.

Venotonik preparatları

Bu ilaçların etkisi, kan damarlarının duvarlarındaki düz kasların tonunu artırmayı amaçlayarak, etkilenen bölgelerde elastikiyetlerini korumalarına ve kan dolaşımını normalleştirmelerine olanak tanır.

Venotonik ilaçların çoğu karmaşık ilaçlardır. Bunları kullanırken elde edilen etki sadece damarlara değil vücudumuzdaki tüm damarlara kadar uzanır.

Varisli damarlar halk ilaçları ile nasıl tedavi edilir?

Hem harici hem de dahili kullanım için bacaklardaki varisli damarları halk ilaçları ile tedavi etmek için çok sayıda yöntem vardır. En yaygın olanları aşağıdadır:

 1. At kestanesi çiçekleri (50 gram), 500 gr alkol dökmeniz ve ardından her gün şişeyi sallayarak 14 gün demlenmesine izin vermeniz gerekir. Tentürü bir ağdan geçirin ve yemeklerden önce günde üç kez bir çorba kaşığı su ile tüketin. Bir hafta nasıl iyileşir - iki hafta ara verin. Daha sonra tedavi yeniden başlatılabilir.
 2. Kurutulmuş ısırgan otu infüzyonu varisli damarlar için kullanılır. Bitkinin kuru ezilmiş yaprakları 1/2 litre kaynar su ile termosa dökülür, 30-40 dakika demlenir, süzülür ve yemeklerden 1 saat sonra günde 3 defa 1/3 bardak alınır.
 3. Domates sıkıştırması. İnce doğranmış domates, bir bandaj, gazlı bez üzerine yatın ve ağrılı bölgeye uygulayın. Kolaylık sağlamak için elastik veya başka bir bandajla bağlayabilirsiniz. Böyle bir kompres damarda 2 saat sürer, sonra yenisiyle değişir ve toplam 3 kez bu şekilde devam eder. Bu kompresin rahatlığı her gün tekrarlanabilmesidir.
 4. Ceviz yağı tentürü: Olgunlaşmamış fındıkları doğrayın, bir cam kaba dökün, zeytinyağı ekleyin ve 40 gün güneşli bir yerde bırakın. Hazır bir tentür ile ağrılı noktaları yağlayın. Kalanchoe kullanımında olduğu gibi tedavi süresi uzundur.

Halk ilaçlarına ek olarak, varisli birçok hasta, özel jimnastik ile tedaviyi tamamlar - Mikulin'in egzersizleri önemli bir iyileşme hissetmenizi sağlar.

Varisli damarlar, ağırlıklı olarak yüksek topuklu ayakkabıların sürekli giyilmesi, hamilelik, doğum ve bir dizi başka durumla ilişkili kadın hastalıklarıdır. Ancak hastalık, özellikle daha fazla fiziksel çaba gerektiren bir iş faaliyeti varsa erkekleri de etkileyebilir. Varisli damarlar, damarların atrofisine ve trombozuna neden olabilen şiddetli yıpranmasına ve yırtılmasına neden olduğundan, hastalığı zamanında teşhis etmek ve tedavi etmek önemlidir. Operasyonel ve muhafazakar yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Tedavi sadece ilgili hekim tarafından seçilebilir.

Varisli damarları tedavi etmenin geleneksel yöntemleri

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, varisli damarlardan gelen ağrıyı hafifletebilir

Bu ev ilacı iki şekilde kullanılır. Birincisi, etkilenen bölgelere günde 1-2 kez az miktarda elma sirkesi sürmeyi içerir. Son teknik en iyi yatmadan önce yapılır, böylece ağrılı uzuvları sakinleştirebilir ve uykuyu iyileştirebilirsiniz. Varisli damarlar lokalize ise, temiz bir gazlı bezi sirke ile ıslatıp ağrılı bölgeye 5-10 dakika süre ile uygulayabilirsiniz. Bu tür manipülasyonlar ayrıca günde 1-2 kez tekrarlanır. Tedavi süresi 2-3 haftadır. Kurslar arasında zorunlu bir aylık mola gereklidir.

Bal merhemi

Etkili bir ev ilacı yapmak için balmumu, propolis ve zeytinyağına ihtiyacınız var. Bu bileşenlerin sırasıyla 2: 1: 1 oranında alınması gerekir. Bileşenler iyice karıştırıldıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır. Sabahları günde iki kez ev yapımı merhem sürülür ve akşamları ürünün yıkanması gerekmez. Terapi 3-4 hafta yapılabilir, ardından aynı süre ara verilmesi gerekir.

At Kestanesi

At kestanesi solüsyonu varisli damarlara karşı etkili bir çare

Çözeltiyi hazırlamak için yarım litrelik bir kavanoz kestane toplamanız ve meyveyi soymanız gerekir. Bundan sonra, bitkinin 200 ml alkol veya votka ile dökülmesi gerekir, elde edilen çözelti sadece karanlık, serin bir yerde 14 gün boyunca infüze edilir, bunun için buzdolabının alt çekmecesini kullanabilirsiniz. Yerleştikten sonra, ana öğünlerden 3 kez sonra oluşan infüzyondan 30 damla alınması gerekir. Bu tür bir tedavinin süresi 20-30 gündür.

Tentür ayrıca ovma olarak da kullanılabilir, bu durumda ürün dahili olarak alınamaz. Yatmadan önce ayaklarını ovuştururlar, önce yıkamaları önerilir. Ürün uygulandıktan sonra hemen yatağa gitmelisiniz. Bu şekilde bir ay boyunca günlük olarak kestane tentürünü kullanın. Her iki durumda da tedavi arasında üç ay ara verilmesi gerekir.

Patates suyu

Varisli damarlar için patates suyu kompres şeklinde kullanılır

Bu çare, etkilenen bölgedeki ülserlerin yanı sıra varisli damarların başlangıç ​​derecesi için kullanılabilir. Bunu yapmak için çiğ patatesleri silmeniz ve ardından temiz bir gazlı bezle doyurmanız gerekir. Ülseratif lezyona beş saat süreyle uygulanır. Bundan sonra kompresin değiştirilmesi gerekiyor. Patates uygulamalarını iki hafta boyunca günde 1-2 defa kullanabilirsiniz. Terapi arasındaki aralar en az üç ila dört hafta olmalıdır.

Dikkat!Varisli damarlar için halk ilaçlarının gerçek etkinliği hala şüphelidir. Bu nedenle, bu tür yöntemlerin yalnızca bir doktorun izniyle ve geleneksel ilaçlarla birlikte kullanılması tavsiye edilir.

Ne zaman acil bir doktora görünmek gerekir?

Varisli damarların şiddetli alevlenmesi vakalarında, acil tıbbi müdahale gerektiren durumlar gelişebilir. Bu tür durumlar aşağıdaki süreçleri içerir:

 • etkilenen bölgedeki ağrı o kadar şiddetlidir ki uzvu hareket ettirip yataktan kalkmak imkansızdır;
 • palpasyondaki deri, artan sıcaklıkla karakterizedir, ağrılı nokta şişmiş ve çok yoğundur;
 • cilt normalden maviye veya kırmızı ve mora yakın bir renk almıştır;
 • ani nefes darlığı var, kısa nefes almak bile zor;
 • tüm vücutta terleme ve şiddetli güçsüzlük artar;
 • etkilenen damarda veya tüm bölgede kanama var.

Dikkat!Benzer durumlar sadece kadınlarda değil, aynı zamanda varisli damarlardan muzdarip olan erkeklerde ve çocuklarda da ortaya çıkabilir. Bu durumda gecikme, gerekli tıbbi yardım sağlanmadığı takdirde hastanın ölümünü tehdit edebilir.

Varisli damarların komplikasyonları (sonuçları)

Varisli damarlar ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Varisli damarların gelişiminin son aşamasında, kan damarlarının duvarlarında aşırı bir incelme gözlenir, bu bağlamda, trofik ülserlerin ortaya çıkma riski - damarlar üzerinde zayıf iyileşen yaralar, küçük travmalarda bile ortaya çıkar, artar.

Tromboflebit, varisli damarların yırtılmasının bir sonucu olarak gelişir. Görünüm sırasında damar duvarının iltihaplanması ile tromboz oluşumu meydana gelir ve lümenini kapatan bir trombüs oluşur.

Akut tromboflebitin gelişmesiyle birlikte, tromboze damarlar bölgesinde şiddetli ağrılar görülür, vücut ısısı yükselir ve titreme eşlik eder. Yüzeysel damarların tromboflebiti ile, damarlar boyunca cildin kızarması ile ağrılı contalar karakteristiktir. Derin ven tromboflebitine, venöz çıkışın keskin bir ihlali nedeniyle ekstremitelerde ödem eşlik eder.

Hastalığı Önleme

Önleyici tedbirler, varis gelişimi için risk faktörlerinin varlığında önemli bir rol oynar. Bu nedenle, önceden teşhis edilmiş varisli damarlarda bile gözlemlerini görmezden gelmemelisiniz. Bu, daha da gelişmesinden ve cerrahi müdahale ihtiyacından kurtaracaktır.

varisli damarların önlenmesi

Varis geliştirme riskini azaltmak için şunları yapmanız gerekir:

 • orta düzeyde fiziksel aktivite, özellikle havuz ziyareti yararlıdır. Yüzmenin, gereksiz stres olmadan kan damarları üzerinde olumlu bir etkisi olan bir masaj etkisi vardır;
 • , kontrast duş ile kan damarlarının duvarlarını güçlendiriyor. Kontrast ayak duşu ile eksiksiz hijyen prosedürleri. Bunu yapmak için, soğuk ve ılık su arasında geçiş yaparak ayaklarınızı 10 dakika sulayın;
 • diyeti değiştirmek - rutin olarak zengin besinler dahil olmak üzere yağlı yiyeceklerin tüketimini azaltmak;
 • özellikle bacaklarda artan fiziksel efor ile kompresyon iç çamaşırı giyiyor;
 • bağışıklığı artıran, damar duvarlarını güçlendiren ve kan pıhtılaşması riskini azaltan vitamin ve mineral komplekslerinin alımı.

Egzersizler

Varisli damarların önlenmesi ve tedavisi aynı zamanda kan dolaşımını iyileştirmeyi ve kan durgunluğunun belirtilerinden kurtulmayı amaçlayan terapötik ve profilaktik jimnastik egzersizlerinin yapılmasını içerir.

Önemli! Bu egzersizleri günlük olarak düzenli yapmakta fayda var.

Derslere bacakların ön hazırlığı ile başlamak gerekir: bunun için sırt üstü yatmanız, ayaklarınızı yastığa veya kanepenin arkasına koymanız gerekir. Bu pozisyonda 10-15 dakika kalın.

Ardından, uzanırken egzersizlere başlayın:

 1. bisiklet - pedal çevirmeyi taklit etmek için dizlerinizi bükme;
 2. ayak bileği ekleminde ayakların fleksiyon-ekstansiyonu - bacaklar gerilir, dönüşümlü olarak fleksiyon ve ekstansiyon hareketleri gerçekleştirir;
 3. daha sonra ayak parmaklarınızı aynı şekilde çalıştırın;
 4. bacaklarınızı bir açıyla kaldırın ve ayaklarınızı içeri ve dışarı doğru çevirin;
 5. yatar pozisyonda, makas egzersizi yapın: sırayla bacak bacak üstüne atmak;
 6. ayakta dururken, çorapları üzerinde tutarak yerinde yürüyüş yapın;
 7. Ayakta durarak çoraplarda bir yükselme yaparız: nefes verirken yukarı doğru, nefes verirken aşağı ineriz.

Varis hastalığı uzun süre gelişir, bu nedenle ilk belirtiler ortaya çıktığında seyrini durdurma şansı vardır. Ancak varisli damarlardan tamamen kurtulmanın tek yolu, damarların ameliyatla alınmasıdır.