Alt ekstremitelerin varisli damarları için diyet

Bacaklardaki varisli damarlar, özellikle adil seks için küresel bir sorundur. Bu patolojiyle savaşmak için tabletler, kremler ve merhemler şeklinde birçok ilaç ile özel kompresyon taytları ve elastik bandajlar yönlendirilir.

Bununla birlikte, bilim adamları, bacaklardaki varisli damarlar için doğru beslenmenin refahı önemli ölçüde iyileştirebileceğini ve hastalığın semptomlarını en aza indirebileceğini kanıtladı. Bunun için zararlı ürünlerden vazgeçmeniz ve diyetinizi iyi tasarlanmış bir diyet menüsü ile doldurmanız yeterli.

Varis nedir

Varisli damarlar, yetersiz dolaşım ve tıkanıklık nedeniyle şişmiş damarlardır. Damarlar şişer, cilt yüzeyinde belirginleşir ve mavimsi bir renk alır.

Bacaklarda varisli damarlar

Yavaş yavaş nodüller belirir, valf kanatları çöker veya tamamen kapanır, bu dadoğal kan akışını bozar.Genellikle varisli damarlara çekici olmayan bir damar ağı ve şişkin damarlar eşlik eder.

İstatistiklere göre, gezegenin her dört sakininden biri bu patolojiden muzdarip. Varisli damarların ana nedenleri şunlardır:

 • genetik yatkınlık;
 • Endokrin sistemdeki
 • bozuklukları;
 • düzenli stres, sinir bozuklukları;
 • Patolojik oluşum (trombüs, tümör) nedeniyle
 • dolaşım bozuklukları.

Varisli damarlar, mesleğinin doğası gereği uzun süre ayakta durmak zorunda olanlar (örneğin, satış görevlileri, hostesler, garsonlar) veya tam tersine, çalışma zamanını oturma pozisyonunda geçiren çalışanlar için "profesyonel" bir hastalıktır(öncelikle ofis çalışanları için).

Varisli damarlar için izin verilen ürünlerin listesi

Varisli damarlar için sağlıklı yiyecekler çok çeşitlidir, bu nedenle yalnızca onaylanmış yiyeceklere dayalı bir diyet rahatsızlığa neden olmaz.

Dolayısıyla, bacaklardaki varisli damarlar için izin verilen ürünlerin listesi aşağıdaki gibidir:

 • deniz ürünleri;
 • yağsız et;
 • lif açısından zengin yiyecekler
 • sebzeler, meyveler, kuru meyveler (kiraz, ahududu, kivi, kuş üzümü ve turunçgillere özellikle dikkat edilmesi önerilir);
 • fındık;
 • tatlım;
 • baklagiller;
 • buğday;
 • soğan ve sarımsak (kanın pıhtılaşmasını iyileştirir, kan pıhtılaşmasını önler);
 • baharatlar (zencefil, kekik, köri ve zerdeçal, şaşırtıcı tat verilerine ek olarak, kan akışının ve genel kan koşulunun iyileştirilmesine aktif olarak katkıda bulunur).
Doğru beslenme

Sıvı alım seviyesi ayrıca not edilmelidir. Varisli damarlar ile bol su içilmesi tavsiye edilir. Sade su, yeşil veya bitki çayı, taze sıkılmış meyve suları, kuşburnu ile değiştirilebilir.

Salatalar zeytinyağı ile tatlandırılabilir ve tatlandırılmalıdır, kan bileşimi üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir.

Varisli damarlar ile ne yememeli

Varisli damarlarda neyin imkansız olduğunu bulma zamanı. Aralarında özellikle favoriler olsa bile bu listeye çok dikkat etmek ve bu ürünleri tamamen dışlamak gerekiyor.

Yasaklanan ürünler şunları içerir:

 • yağlı et ve balık;
 • tütsülenmiş ürünler;
 • baharatlı ve tuzlu;
 • turşusu;
 • şeker;
 • tuzu;
 • şekerleme;
 • çörek;
 • konserve yiyecekler.

Kahve severler için önemli bilgiler! Kahve ve varisli damarlar kesinlikle uyumlu değil!

Varisli damarların zengin et suyu pişirmesi ve siyah çay içmesi de zararlıdır.

Varisli alkol içebilir miyim?

Birçokları için en önemli sorulardan biri - varisli alkollü içecekler içmek mümkün mü? Güçlü içeceklerin hayranları, vazodilatasyonu teşvik ettiği ve kan akışını iyileştirdiği için alkolün son derece faydalı olacağına inanıyor.

Bununla birlikte, alkol kan dolaşımına girdiğinde vazodilatasyonun sadece ilk aşama olduğu unutulmamalıdır.Bir süre sonra ikinci aşama ortaya çıkar - vazokonstriksiyon!

Varisli damarlarda, alkol sonrası hasar görmüş, kalınlaşmış, genişlemiş ve bükülmüş damarlar daha da genişlemeye başlayacağı gibi, varis düğümleri ve damar duvarı da olumsuz etkilenecektir.

Sonuçta, küçük bir doz alkol bile kan damarlarının yırtılmasına ve iç kanamaya neden olabilir. Cerrahi müdahale zamanında yapılmazsa ölümcül bir sonuç söz konusu olabilir.

Bununla birlikte, doktorlar sağlık için güvenli olan bir doz güçlü alkol belirlemeyi başardılar. Kadınlar için 15 gram, erkekler için 30 gram caizdir. Sağlığınızı riske atmaya ve bu kadar küçük bir alkol dozunun gerçekten güvenli olup olmadığını kontrol etmeye değer mi?

Varisli damarlarda neye izin verilmez

Bacaklarda bira ve varisli damarlar gelince. Biradaki alkol derecesinin votka veya konyaktan daha düşük olmasına rağmen, onu kötüye kullanmamalısınız. Sarhoş bir içecekle taşınarak, izin verilen tüm sınırları önemli ölçüde aşabilir ve sağlığınıza zarar verebilirsiniz.

Varisli damarlar gibi bir hastalığın varlığında, tedavi süresince her türlü alkollü ve az alkollü içkinin tamamen dışlanması şiddetle tavsiye edilir!

Varisli damarlar için diyet kuralları

Sadece sağlıklı besinler tüketmekle kalmayıp, bunu doğru şekilde yapmak da gerekli. Basitkurallarına sıkı sıkıya bağlı kalmak, diyetinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır:

 1. Kahvaltı doyurucu ve besleyici olmalıydı!
 2. Küçük porsiyonlar yemelisiniz ama sık sık! Günde yaklaşık üç öğün yemek unutmaya değer. Şu andan itibaren günde 5-6 kez yemelisiniz.
 3. Yemek yerken su içmeyin! Bu, mide suyunun sıvılaşmasına neden olur. Susuzluğunuzu yemeklerden 30-40 dakika önce ve yemeklerden bir saat sonra giderebilirsiniz.
 4. Yatmadan önce gece geç yemek yemeyin! Yatmadan en geç 3 saat önce gıda alımını reddetmeniz önerilir.

Varisli damarlar için diyet menü seçenekleri

Alt ekstremitelerin varisli damarları için bir diyete uyum, kan akışını normalleştirecek, vücudu dolaşım sisteminin işleyişini engelleyen toksinlerden ve toksinlerden arındıracak ve ayrıca hasarlı damarlar üzerindeki yükü azaltacaktır.

Tabloda varisli damarlar içinbirkaç diyet seçeneğigösterilmektedir.

Diyet N ° 1

Sabaha yulaf lapası ve sebze salatası ile başlayın.

Hafif bir atıştırmalık için - yeşil çay ve bir avuç kuru üzüm.

Öğle yemeği için - hafif tavuk fileto çorbası ve sebze güveç.

Akşamları deniz mahsullü salatanın tadını çıkarın.

Akşam yemeği için - meyve salatası ve az yağlı yoğurt.

Diyet N ° 2

Kahvaltıda - bitki çayı, bir dilim siyah ekmek, bir dilim sert peynir ve bir domates dilimi.

Gün içindeki hafif açlığı meyveli doğal az yağlı yoğurtla giderin.

Öğle yemeği - patates püresi ve buharda pişirilmiş balık.

Akşam bir porsiyon sebze salatası yiyebilirsiniz.

Yatmadan önce bir bardak taze sıkılmış meyve suyu için.

Diyet No. 3

Güne kuru meyve ve kuru üzüm ilavesiyle süzme peynirle başlayın.

Öğleden sonra biraz meyvenin tadını çıkarın.

Öğle yemeği için - buharda pişirilmiş buğday lapası ve köfte.

Biraz acıkırsanız, bir bardak domates suyu için, birkaç ekmek yiyebilirsiniz.

Akşam yemeği için - tavuk göğsü (haşlanmış veya buharda pişirilmiş), sebze güveç.

Sunulan menü seçenekleri değiştirilebilir. Maksimum terapötik etki için diyete başlamadan önce bir flep uzmanına danışmanız önerilir! Ayrıca diyetin olumsuz etkilerini önlemek için bir doktora danışmak gerekir.

Herhangi bir diyet vücut için bir şekilde stresli olduğundan, diyetteki radikal bir değişiklik genel sağlıkta bir bozulmaya yol açabilir. Ek olarak, bireysel sağlık özellikleri için kontrendikasyonlar olabilir.

Sonuç

Varisli damarlar için yiyecekler, yemek pişirmede yüksek profesyonellik veya önemli mali maliyetler gerektirmez. Bununla birlikte, basit ve lezzetli bir diyet menüsüne bağlılık, yalnızca varisli damarların tezahürlerini azaltmaya, normal kan akışını geri kazanmaya yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda tüm vücut üzerinde faydalı bir etkiye sahip olacaktır.