EV KOŞULLARINDA HALK ÇÖZÜMLERİ İLE BACAKLARDAKİ DAMAR VARİKOZUNUN TEDAVİSİ

Varisli damarlar, kan damarı duvarının incelmesi ve anevrizma benzeri genişlemelerin oluşumu ile ilişkili vasküler bir patolojidir. Hastalık hem genç yaşta hem de yaşlılıkta kadınlarda daha sık görülür. Varisli damarları tedavi etmenin ana yöntemi cerrahidir. Bununla birlikte, operasyon sadece şiddetli patolojiye sahip hastalar için gerçekleştirilir. Varisli damarların ilk aşamaları, geleneksel tıbbın cephaneliğinden ilaç tedavisi ve ilaçlarla tedaviye uygundur. Bacaklardaki varisli damarlar halk ilaçları ile nasıl tedavi edilir? Bunun için ne gerekiyor? Bitkisel reçeteleri kullanmayı ne zaman bırakıp doktorunuzu görmelisiniz?

Bacaklardaki varisli damarların nedenleri

bacaklarda varis nedenleri

Varisli damarların temel nedeni, bacak damarlarının venöz kapakçıklarının zayıflaması ve damar duvarının kas tonusunun azalmasıdır. Açıklanan fenomen, venöz damarlardaki kanın bir kısmının aşağı doğru akmaya başlamasına, damarları aşırı yüklemesine ve onları germesine neden olur. Daha sonra kan akışının yönünden sorumlu olan kas lifleri ve damarların tonunu bozan sinir uçları ölür. Hastalık, tedavi edici yöntemlerle tedavi edilemeyen bir aşamaya geçer.

Varisli damarlar, provoke edici faktörlerin etkisi olmadan kendiliğinden gelişmez.

İkincisi şunları içerir:

 • aşırı kilolu (BMI 27 kg / m2 ve üzeri);
 • tek bir yerde duran uzun vadeli statik yükler (cerrahlar, satıcılar, yükleyiciler);
 • venöz kapak mekanizmasının genetik yatkınlığı ve doğuştan zayıflığı;
 • tromboflebit;
 • kronik alkolizm;
 • hormonal bozukluklar, hamilelik sırasında kadınlarda meydana gelenler dahil;
 • kabızlık;
 • kardiyovasküler sistem hastalıkları.

Elbette, provoke edici bir faktörün varlığı, hastalığın semptomlarının ortaya çıkmasını garanti etmez. Bununla birlikte, olayların böyle bir gelişme olasılığı önemli ölçüde artar.

Not:Varisli damarlar da iyatrojenik olabilir. Menopozun yanı sıra osteoporoz tedavisinde kullanılan hormonal ilaçların etkisi altında değişiklikler meydana gelir. Böyle bir durumda varis belirtileri ortaya çıkarsa, mevcut farmakolojik tedavi şeması iptal edilmeli ve yenisi seçilmelidir. Aksi takdirde damarların durumunu düzeltmek son derece zor olacaktır.

Varisli damarlar zamanla nasıl anlaşılır? İlk işaretler!

Varisli damarların zamanında teşhisi, karmaşık tıbbi teknikler kullanılmadan başarılı damar tedavisine izin verir. Ne yazık ki, hastalığın ilk belirtileri çoğu zaman fark edilmez ve bu da hastanın çok geç yardım aramasına neden olur.

Bundan kaçınmak için, aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşarsanız doktorunuza görünün:

  dik pozisyonda ağırlaştırılmış bacaklarda
 • ağırlık;
 • Alt bacak bölgesinde
 • ağrı;
 • telenjiektazi;
 • Bu noktada hala yumuşak bir kıvama sahip olan damarların yerel olarak genişlemesi, basıldığında kolayca çöküyor.

Hastalığın sonraki bir aşamasında hastalar, uzun yürüyüşlerden sonra şiddetlenen ve uzun süre dik pozisyonda ayakta duran geçici ağrı görünümünü fark ederler. Görsel olarak, ayak bilekleri bölgesinde macunsu, şişlik var. Bu aşamada konservatif tedavi hala mümkündür, ancak süreci durdurmaz, sadece yavaşlatır.

Sürekli şiddet ve ağrı, bacak krampları, kaşıntı, trofik bozuklukların kanıtı olan insanlar için halk ilaçlarına ve farmakolojik tedaviye güvenmeyin. Hastalardaki damarlar önemli ölçüde genişlemiş, deforme olmuş ve sıkı bir şekilde elastiktir. Sadece bir operasyon durumu düzeltmeye yardımcı olacaktır.

Bacaklardaki varisli damarların aşamaları

varisli damarların gelişim aşamaları

Bacak genişletme, 4 gelişim aşamasına sahiptir. Hastalığın ilk aşamasında semptomları hiçbir şekilde görünmeyebilir. Bazı durumlarda bacaklarda ağırlık hissi, hızlı yorgunluk ve telenjiektaziler ortaya çıkar. Hastalar tekrarlayan bacak şişmesinden şikayet ederler, ancak hafif bir diüretik alarak kolayca giderilebilir.

İkinci aşamanın başlangıcında, hastalığın semptomları yoğunlaşır, belirtileri daha canlı ve belirgin hale gelir. Hastalar damarlarda göze çarpan düğümlerin ortaya çıkmasından, patolojik bölgede periyodik uyuşma ve kaşıntıdan, geçici ağrıdan şikayet ederler. Bacakların muayenesi ödem, doku macununu ortaya çıkarır.

Varisli damarların gelişiminin üçüncü aşamasında, hastanın durumu önemli ölçüde kötüleşir. Etkilenen damarlar önemli ölçüde kalınlaşır, deforme olur, sertleşir ve ağrılı hale gelir. Ağrılı hisler kalıcı hale gelir. Yüksek tromboz ve tromboembolizm riski vardır. Trofik ülser oluşumu mümkündür.

Not:varisli damarların üçüncü aşamasındaki varis hasarları, yalnızca tıbbi bir organizasyonda durdurulabilen aşırı kanamaya neden olabilir.

Birincil varisli damarlar

Birincil varisli damarlar, tetikleyici faktörlerin ve hastanın genetik yatkınlığının etkisi altında vasküler değişikliklerin bağımsız olarak geliştiği bir hastalık şeklidir. Birincisi, hamilelik, ayakta çalışma ve obezite sırasında kadınlarda meydana gelen uzantıları içerir. Ayrıca hastalık, kan damarlarını daraltan ve normal kan akışını bozan çok sıkı iç çamaşırı giymenin bir sonucu olabilir.

İkincil varisli damarlar

varis formları

İkincil varisli damarlar, venöz kapağın yapısı, tonusu ve ayrıca damar duvarının yapısı ve kas katmanlarının bozulduğu başka bir hastalığın sonucudur. Bazı bulaşıcı süreçlerden sonra tümörler veya vasküler yaralanmalarla ikincil bir hastalık türü gelişir.

Varisli damarların evde halk ilaçları ile tedavisi

Yukarıda belirtildiği gibi, varisli damarlar için halk ilaçları sadece hastalığın ilk (1-2 aşama) aşamalarında etkilidir. Geleneksel tıp tekniklerinin kullanımı, ilgili hekime danışıldıktan ve seçilen ilacın etkinliğinin nitelikli bir değerlendirmesinden sonra yapılmalıdır. Günümüzde şifalı bitkiler, aşağıdaki bitkisel ilaçların en iyisi olduğunu düşünüyor:

Bacak şişmesi için elma sirkesi

Şişliği gidermek için sirke topikal olarak kompres veya banyo şeklinde kullanılır. Araç, damar duvarının tonunu artırmaya, ödemi gidermeye ve kan dolaşımını etkinleştirmeye yardımcı olur. İlaç, yanlış kullanılmış gibi dikkatle kullanılmalıdır, ciltte kimyasal yanıklara neden olabilir.

Elma sirkeli ayak banyosu için bir leğene 10 litre soğuk su dökün ve üzerine 0, 5 litre sirke ekleyin. Bundan sonra, bacaklarınızı ortaya çıkan çözüme indirmelisiniz. İşlemin süresi 7 dakikadır, sıklığı günlüktür. Tedavi süresi 2-3 ay veya daha uzun olabilir. Banyolar için su sıcaklığı 20 ° C'den düşük olmamalıdır.

Sıkıştırmak için sirkeyi soğuk suyla 1: 4 oranında (sirke: su) seyreltin. Elde edilen çözeltiye yumuşak bir bez veya gazlı bez batırılır, daha sonra çıkarılır, ıslanana kadar sıkılır ve inciklere uygulanır. Kumaşın üzerine plastik bir sargı yerleştirilir ve bandaj uygulanır. İşlemin süresi bir saati geçmez. Kompres 1-2 hafta boyunca gün aşırı uygulanmalıdır.

Not:İşlem sırasında güçlü bir yanma hissi veya rahatsızlık oluşursa, tedavi kesilmelidir. Yanlış konsantrasyondaki sirke, yanıklara yol açmak da dahil olmak üzere cildi olumsuz etkileyebilir.

Kil losyonları ve kompresleri

varis tedavisi için losyonlar ve kompresler

Mavi veya yeşil kil, varisli damarları tedavi etmek için kullanılır. Kullanmadan önce su ile seyreltilerek sıvı bir hamur haline getirilir. Elde edilen bileşim yumuşak dokuya ve hastalıklı bölgelere uygulanır. Kolaylık sağlamak için kumaşın üzerine bir bandaj uygulanabilir ancak bu gerekli değildir. Sıkıştırmaya 40-80 dakika dayanmak gerekir. Tatmin edici bir sonuç elde edilinceye kadar prosedür her iki günde bir, 2-3 ay veya daha uzun süre yapılmalıdır.

Akasya Çiçeği Tentürü

Tentürü kendiniz yapmak kolaydır. Bunu yapmak için 8 yemek kaşığı kurutulmuş ve ezilmiş beyaz akasya çiçeği alın, yeterli büyüklükte bir kaba koyun ve 20 ml votka dökün. Elde edilen karışım bir kapakla sıkıca kapatılır ve 10 gün kuru, karanlık bir yere konur. Tıbbi maddelerin daha iyi ekstraksiyonu için sıvının günlük olarak çalkalanması önerilir. Bitmiş tentür bir gazlı bez tabakasından süzülür ve bacakları ovmak için kullanılır.

Tentürü yatmadan önce, ayaklarınızı soğuk suyla duruladıktan sonra kullanın. Varisli genişlemelerin olduğu incikler ve diğer alanlar bileşimle dikkatlice ovulur ve kurumaya bırakılır. Bundan sonra, uzuvların kaldırılmış konumda olacak şekilde silindire yerleştirilmesi önerilir. Terapi seyrinin süresi 3 aydır, tedavi sıklığı günlüktür.

Bacaklardaki varisli damarlar için at kestanesi

Varis tedavisi için alkol tentürü şeklinde at kestanesi kullanılır. Bunun için ezilmiş meyveler 1: 3 oranında% 96 etil alkol ile karıştırılır ve iki hafta süreyle infüze edilir. Bundan sonra, ajan filtrelenir ve kompres uygulamak için kullanılır.

varis tedavisi için at kestanesi

At kestanesi tentürü ile kompres uygulamak için, preparatta bir parça yumuşak doku ıslatın, iyice sıkın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Bundan sonra, kumaş polietilen ile kaplanır ve üstüne birkaç kat pamuk yünü veya yoğun kumaş uygulanır. Sıkıştırma 30-40 dakika tutulur, ardından bacaklar ılık bir battaniyeye sarılır.

İşlemin her gün, yatmadan önce yapılması önerilir. Tedavi süresi 1-2 aydır, ancak gerekirse uzatılabilir.

Varisli damarların domatesle tedavisi

Yeşil domatesler, asetilsalisilik aside benzer maddeler içeren varisli damarları tedavi etmek için kullanılır. Antiplatelet ve antiinflamatuar etkileri vardır. Tedavi amacıyla domatesler daire şeklinde kesilir, ağrılı bölgelere sürülür ve streç film ile sabitlenir. İşlemin süresi 8-12 saattir (gece domatesli bir kompres uygulanır). Tedavi süresi, hastalığın dış belirtileri ortadan kalkana kadar (genellikle 3 aydan fazla olmamak üzere) yatmadan önce günlüktür.

Lahana Tedavisi

Lahana, domates gibi bazı damar koruyucu etkilere sahiptir. Sebze yapraklarına su serpilir, ardından bir gün boyunca ortak bir buzdolabı odasına konur. Gerekli süre geçtikten sonra ürün ayaklara sürülerek polietilen ile sabitlenir. İşlemin süresi 5-6 saattir, sıklığı günlüktür. Terapi seyrinin süresi 1 aydır.

Patates İyileştirme

Varisli damarların semptomlarını ortadan kaldırmak için birkaç büyük patates yumruları soyulur, yıkanır ve ince bir rende üzerinde rendelenir. Sebze, yulaf ezmesi kıvamına sahip olmalıdır. Elde edilen ürün bacaklara ve ayaklara uygulanır ve cilt üzerine sürülür. Yulaf ezmesinin bacaklara ek sabitlenmesi yapılmaz. İşlemin süresi 1 saat, sıklığı günlük, kursun süresi 2 aydır.

Varisli damarlar için apiterapi: bal, propolis, arı moronu, zehir

bacaklarda varis tedavisi için apiterapi

Hem arı submore hem de bal, propolis ve diğer arıcılık ürünleri, kanın incelmesine yardımcı olan anti-enflamatuar ve heparin benzeri maddeler içerir. Varisli damarları tedavi etmek için bal ve propolis topikal olarak kullanılır, içine batırılır, etkilenen bölgelerde arı sokması şeklinde zehir.

Bal kompresi, kompres uygulamak için genel kurallara göre uygulanır. Bunun için madde bir bez veya gazlı beze uygulanır, etkilenen bölgeye uygulanır ve polietilen ile kaplanır. Daha sonra bandaj pamuk yünü ile yalıtılır ve bir bandaj ile sabitlenir. Propolis ile yürütme tekniği ile sıkıştırmak baldan farklı değildir. Tıbbi bileşim propolis ve votka 1: 5 oranında karıştırılarak hazırlanır. Bal ile işlemin süresi günde bir kez 2 saattir; propolis ile - günde bir kez 40 dakika. Manipülasyonun sıklığı 2-3 ay boyunca her gün.

Arı kurdu alkollü tentür olarak kullanılır. Hazırlamak için 1 çorba kaşığı ilaç alıp 200 ml% 70 etanol veya votka ile karıştırmanız gerekir. Bundan sonra, ilaç karanlık ve kuru bir yerde 3 hafta demlenmeye bırakılır. Tentür, 2 hafta boyunca günde 3 defa 20 damla alınmalıdır. Kursu eşit bir aradan sonra tekrarlayabilirsiniz.

Arı zehri sokma yoluyla verilir. Prosedür, yetkili bir apiterapist tarafından gerçekleştirilmelidir, bu nedenle, uygulamasının özelliklerini bu makale formatında değerlendirmek uygun değildir. Arı zehri kanı inceltir, insan vücudu için faydalı 50'den fazla madde içerir, damar duvarının tonunu artırır. Direkt olarak varisli damarlardan etkilenen bölgelerde batma yapılır.

Isırgan kaynatma

varis tedavisi için ısırgan otu kaynatma

Isırgan otu kaynatma, bitkinin taze veya kurutulmuş yaprakları kullanılarak hazırlanır. Aynı zamanda, taze yapraklar yulaf ezmesi haline getirilir, kuru olanlar toz haline getirilir. Hazırlanan hammaddeler kaynar su ile dökülür. Bileşimin katı ve sıvı fraksiyonlarının oranı 1: 8 olmalıdır. Karışım kısık ateşte tutulur ve 3-5 dakika kaynatılır. Daha sonra soğutulur, süzülür ve günde üç kez 1/3 fincan (70 ml) ağızdan alınır. Tedavi süresi 1 aydır.

Küçük hindistan cevizi kaynatma

Küçük hindistan cevizi kaynatma, ısırgan otu kaynatma işlemine benzer bir şekilde hazırlanır. Karışımdaki cevizin suya oranı yaklaşık 1: 5 olmalıdır. Somun önceden ezilmiştir. Bitmiş ilacı günde üç kez almak gerekir. Terapi süresi 3-4 ay veya daha fazladır.

Çamaşır sabunu tedavisi

Çamaşır sabununun kendisi fark edilir bir varis önleyici etkiye sahip değildir. Bununla birlikte, çok bileşenli merhemlerin hazırlanmasında aktif olarak kullanılmaktadır.

Aşağıdaki tarifin en etkili olduğu kabul edilir:

 1. Çamaşır sabunu, Vishnevsky merhemi, bal, aloe suyu, iktiyol merhem, soğan suyu ve domuz yağı eşit miktarda karıştırılır.
 2. Elde edilen kütle vücut sıcaklığına ısıtılır ve etkilenen bölgelere uygulanır;
 3. Uygulanan merhem polietilen ile kaplanır ve uzuv, pamuk yünü veya bir battaniye ile yalıtılır.

İlacın uygulama süresi - 10 saat, tedavi sıklığı - günlük. Terapi süreci 20 prosedürdür.

Calendula kaynatma

varis tedavisi için calendula

Et suyu, 2 yemek kaşığı 400 ml kaynar su ile dökülen kurutulmuş nergis çiçeklerinden hazırlanır, ateşe verilir ve 15 dakika kaynatılır. Bundan sonra ürünün soğumasına izin verilir, süzülür ve günde 4 defa 100 ml alınır. Tedavinin gidişatı, hastalığın semptomları ortadan kalkıncaya kadardır. Yardımcı bir tedavi yöntemi olarak nergis kaynatma kullanılması tavsiye edilir.

Varisli damarların sülüklerle tedavisi - hirudoterapi

Hirudotherapy yardımı ile kan viskozite seviyesini düşürmek, akışkanlığını artırmak ve kan pıhtılarının oluşumunu önlemek mümkündür. Sülükler bir hirudoterapist tarafından uygulanır. Bu tedavi yöntemini kendi başınıza kullanmamalısınız. Terapi süresi 5 seanstır, ardından 2 ay ara vermek gerekir.

Ev terapisinin olası sonuçları, kontrendikasyonlar

Varisli damarların evde tedavisi her zaman mümkün değildir. Terapinin başarılı olması için bir doktora danışmak ve talimatlarını harfiyen yerine getirmek gerekir.

Aksi takdirde, işlemin aşağıdaki gibi olumsuz sonuçları olabilir:

 • tedavinin etkisizliği ve damarların durumunun bozulması;
 • alerjik reaksiyonlar ve kullanılan ürünlere karşı toleranssızlık;
 • kompreslerin yanan maddelerle yanlış uygulanmasından kaynaklanan cilt yanıkları;
 • tedavi, mevcut kontrendikasyonların arka planına karşı yapılırsa, kan damarlarının ve tromboembolizmin yırtılması.

Varis tedavisi için kontrendikasyonlar 3. ve 4. derece patolojiyi içerir. Bu durumda hastalık ancak ameliyatla giderilebilir. Ayrıca, geleneksel tıp, yüksek tromboembolizm riski, vasküler yetmezliğin alevlenmesi, baldır kaslarının krampları ile şiddetli seyri, etkilenen damarlarda büyük miktarlarda kan birikmesi ve etkilenen bölgede yüksek hacimde uygulanamaz.

Çalıştırarak varisli damarlardan kurtulma

varis tedavisinde fiziksel aktivite

Birinci ve ikinci aşamalarda varisli damarlar ile koşmak mümkündür. Aynı zamanda, koşu ve yarış yürüyüşü tercih edilerek, bacaklarda önemli yüklerden kaçınılması önerilir. Tromboz varlığında ve ayrıca hastalığın ilerleyen aşamalarında jogging tavsiye edilmez.

Sadece hastalığın başlangıcında, damarların henüz gerilmediği zamanlarda koşarak varislerden kurtulmak mümkündür. Bu aşamada, hastalığın klinik semptomları yoktur. Bu nedenle, hasta derslere başlama ihtiyacını bilmez. Varis teşhisi konulduğu anda jogging artık patolojiyi tamamen iyileştirememektedir.

Bir flep uzmanı ne zaman görünmeli?

Varisli damarlar için bir doktora görünmek mümkün olduğunca erken yapılmalıdır. Bu zamana kadar hastalık ne kadar ilerlemişse, hastanın tamamen iyileşme olasılığı o kadar azdır. İdeal olarak, bir kişi kliniği ilk belirtiler tespit edildiğinde ziyaret ederse: bacaklarda ağırlık, uzun süre ayakta dururken uçan ağrılar, şişkinlik.

Beslenme, varisli damarlar için diyet

Varisli damarlarda diyet, hastanın durumunu stabilize etmede ve damar tonusunu geri kazanmada önemli bir rol oynar.

Yemeniz önerilir:

 • deniz ürünleri (midye, karides, mürekkep balığı);
 • C vitamini yönünden zengin
 • meyveler (kivi, siyah frenk üzümü, turunçgil);
 • kan inceltici besinler (sarımsak, limon, soğan, kiraz).

Diyet kısıtlamaları genel koruyucu diyetle tutarlıdır. Alkollü içecekler, aşırı tuzlu, baharatlı, ekşi ve tahriş edici özelliği olan diğer yiyeceklerin alınması yasaktır. Ayrıca idrar söktürücü özelliği olan çok miktarda kahve, çay ve diğer içecekleri tüketmeyin.

Önleyici tedbirler

VVV'nin önlenmesinin temeli, hareketsiz yaşam tarzının ve bacaklardaki statik yüklerin reddedilmesidir. Her gün kısa bir koşu yapmanız veya birkaç kilometre yürümeniz önerilir. Çalışma günü boyunca bacak jimnastiğine adanmış kısa molalar vermelisiniz. Ayrıca bir önceki bölümde anlatılan yiyecekleri yemeli ve gerekirse kompresyon külotlu çorapları giymelisiniz. Orta derecede basınç, yüzeysel damarlardaki kan akışını iyileştirir.

Not:İş yerine yürümek bile, eğer ikamet yerine 2-5 kilometre uzaklıkta bulunuyorsa, varisli damarların önlenmesine yardımcı olacaktır. Yürüyüş lehine bir aracın reddedilmesi, paradan tasarruf edecek, varis oluşumunu engelleyecek ve iş günü başlamadan önce bir miktar iyi bir ruh hali kazanacaktır.

varisli damarların önlenmesi

Görünen güvenliğe rağmen, varisli damarlar, belirli koşullar altında insan yaşamı için tehdit oluşturan bir hastalıktır. Bu, özellikle vasküler duvarın inceldiği ve bütünlüğünün çok kolay bozulduğu patolojinin gelişiminin sonraki aşamaları için geçerlidir. Bu nedenle, halk tarifleri kullanılarak yapılan tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlanmalıdır.

Hatalardan ve yanlış tedavi yöntemlerinin kullanılmasından kaçınmak için, başlamadan önce bir doktora danışmak gerekir.