Varisli damarlar nasıl tedavi edilir

Bacaklardaki varisli damarlar veya sadece bacakların varisli damarları, sadece estetik değil, aynı zamanda modern toplumda bir kişinin ciddi bir fiziksel sorunudur ve uygun tedavinin yokluğunda yaşamı ve sağlığı doğrudan tehdit eder.bacaklardaki varislerin cerrahi tedavisiBu nedenle, fleboloji uzmanları. Doktorlar-vasküler cerrahlar, genişlemiş damarların varlığında bir tıbbi kuruma başvurmalarını şiddetle tavsiye eder. Kiev'in merkezindeki klinikte flebologlar var. Onlarla, bugün var olan tüm modern varis tedavi yöntemlerini anlamaya çalışacağız.

En son istatistiklere göre, dünyada kadınların %75'inden fazlası ve gelişmiş bölgelerdeki erkeklerin yaklaşık %60'ı varisli damarlardan muzdariptir. Bu, vasküler sistem patolojisinin küresel hale geldiği ve gelecekte ortaya çıkmasını önlemek için genel popülasyona ayrıntılı bilgilere tabi olduğu anlamına gelir.

Bacaklarda varis nasıl oluşur?

Genişlemiş damarların ortaya çıkmasının nedenleri hakkında fikir sahibi olmak için, bir kişinin alt ekstremitelerindeki kan damarlarının yapısını hatırlayalım. Damarlardaki kan, her kalp atışıyla fizik yasalarını aşarak aşağıdan yukarıya doğru hareket eder. Bu işlem, kanın aşağı inmesini önleyen özel toplardamar kapakçıklarını içerir. Varisli damarların başlangıcını ve daha da gelişmesini provoke eden venöz damarların valflerinin işlevsizliğidir. Uzuvlarda (özellikle bacaklarda) kaçınılmaz bir vazodilatasyon, ton kaybı ve hoş olmayan bir estetik görünüm vardır.

Varisli damarların seyrinde her biri kendine has özelliklere sahip birkaç aşama vardır.

İlk aşamadakişi, bacaklarda hafif rahatsızlık ve ayrıca "ağır bacaklar" hissi dışında herhangi bir semptom hissetmez. Vücudun bireysel özelliklerine bağlı olarak, bacaklarda yorgunluk, kısa mesafeler için koşma veya yürüme alanında bile kendini gösterebilir.

İkinci sahne,ilk belirtilerin özelliklerinde bir artışın yanı sıra konvülsiyonlar, şiddetli şişlik, karıncalanma hissi veya ağrıyan rahatsızlık ile karakterize alt telafi edici.

varisli damarların evresinin teşhisi

üçüncü aşamadavenöz damarların daha fazla genişlemesi ve deformasyonu nedeniyle bacaklardaki cilt, geri dönüşü olmayan değişikliklere uğrar, yani:

 • cildin tüm yüzey katmanlarının yanı sıra dermisin sıkıştırılması;
 • ciltte hiperpigmentasyon oluşumu;
 • günün saatinden bağımsız olarak kalıcı şişlik;
 • artan cilt travması nedeniyle trofik ülser oluşumu.

Dikkat! Varisli damarların üçüncü, dekompanse aşamasına ulaştıktan sonra, hastalığın tromboemboli veya tromboflebit gibi ciddi komplikasyonlarını önlemek için bir doktora danışmanız gerekir.

Vasküler patolojilerde kalifiye bir uzmana ne kadar erken gelirseniz, tedavinin prognozu o kadar iyi olur. Hastalığın evresine bağlı olarak, flebologun tüm tavsiyelerine kesinlikle uymalı, yaşam tarzınızda ayarlamalar yapmalı ve kötü alışkanlıklardan vazgeçmelisiniz.

Kiev'de varis teşhisi

Varisli damarların gelişim aşamasını belirlemek için, bir başlangıç için, hastanın tam zamanlı muayenesinin yapıldığı, anamnez alındığı, böyle bir varlığın varlığı için bir anketin yapıldığı bir flebolog ile ilk konsültasyon yapılır. yakın akrabalarda patolojinin yanı sıra bacaklarda bulunan varisli cilt lezyonlarının palpasyonu. Doğru bir teşhis için, doktor mutlaka hastaya alt ekstremite damarlarının dubleks taraması adı verilen ve içlerindeki kan akışını haritalayan özel bir ultrason taraması sunar. Damar cerrahının kan akış hızını ve damarlardaki yönünü belirlediği ağrısız bir işlemdir.

Kiev'deki tıp merkezinde, venöz damarlardaki etkilenen valfleri doğru bir şekilde belirlemenin yanı sıra damarların cilt üzerindeki izdüşümünü işaretlemenin mümkün olduğu modern ultrason ekipmanı kuruldu. Ayrıca, bu, varisli damarların cerrahi olarak çıkarılması sırasında dilate damarların çıkarılmasının niteliksel olarak gerçekleştirilmesine yardımcı olacaktır.

Doğru bir teşhis, lokalizasyon, varis evresi, morfolojik değerlendirmesi yapıldıktan sonra doktor, tıbbi lazer sistemlerini kullanarak hem konservatif hem de operatif olabilen tedaviyi önermektedir.

Bacaklardaki varislerin konservatif yöntemle tedavisi

Hastalığın evresi erken (ilk) ise, tedavinin ana görevi, hastalığın daha ciddi bir ölçekte gelişmesini önlemek ve ayrıca varisli damarların seyrini durdurmaktır. Ayrıca varisli bir hastada ameliyat yapmanın imkansız olduğu durumlarda konservatif tedavi kullanılır.

Varisli damarlar için konservatif tedavinin ana bileşenleri:

 • kompresyon iç çamaşırının yanı sıra bacak derisi üzerinde sıkıştırıcı bir etki uygulayan özel bandajların kullanılması, böylece damarlar üzerinde daralma etkisi yaratır. Varisli damarları baskılamak için bu yöntem, aortoarterit veya ateroskleroz gibi ciddi hastalıkların varlığında, alt ekstremitelerde diğer enflamatuar elementlerin varlığında reçete edilmez;
 • venöz damarlar üzerinde antikoagülan, antienflamatuar ve tonik etkiye sahip, esas olarak merhemler olmak üzere bireysel ilaç tedavisinin atanması. Bu tür ilaçların her birinin kontrendikasyonları vardır, bu nedenle gebelik ve emzirme döneminde bunları çok dikkatli kullanmak gerekir. Ayrıca kan pıhtılaşma düzeylerinin düzenli olarak ölçülmesi de önemli bir faktördür.

Varis tedavisinin en yaygın yöntemleri cerrahi ve lazerdir. Aralarında:

 • 1. Venektomi

  Günümüzde, bu tip cerrahi müdahale, hastanın venöz damarlarının özel bir karmaşık yapısının eşlik ettiği tromboflebitin akut evrelerinde gerçekleştirilir. Flebolog, genişleyen damarın gövdesini derin damarlara aktığı noktada bağlar (yani krosektomi) ve cerrahi aletler kullanarak gövdeyi çıkarır.

  Operasyon epidural veya genel anestezi altında yapılır. Müdahalenin süresi yaklaşık bir buçuk ila iki saattir.

  Venektominin dezavantajları şunlardır: müdahale yerinde sık görülen hematomlar, uzun süreli ağrı, sinir liflerine verilen hasar nedeniyle nevralji gelişimi ve ayrıca hastalıklı uzuvdaki fiziksel aktivitenin sürekli izlenmesi.

 • 2. Varisli damarların minimal invaziv lazer cerrahisi

  Bunlar, geleneksel venektominin yerini alan düşük travmatik cerrahi müdahale yöntemleridir, iyi hasta toleransı ve minimum komplikasyon olasılığı sağlar.

Varisli damarların endovazal lazer pıhtılaşması

Endovazal pıhtılaşma (veya EVLK) yardımıyla, damar gövdesinin kalınlığında kısıtlama olmaksızın herhangi bir aşamadaki bacaklardaki varisleri tedavi etmek mümkündür. Bu, flebolog cerrahlar tarafından aşağıdaki aletlerin kullanılması nedeniyle mümkündür:

 • venöz bir damarın iç kanalını tüm çevre boyunca işlemek için radyal ışık kılavuzları;
 • damarı çevreleyen dermisi anestezi ile doldurmak, damarı daraltmak ve dokuları ve kasları korumak için otomatik bir pompa;
 • dalgalarından biri hemoglobin tarafından, diğeri ise damar duvarı tarafından emilen iki dalgalı bir lazer.

Endovazal pıhtılaşma için özel bir hazırlık gerekli değildir. Bir flebolog ve alt ekstremite damarlarının ultrasonu ile yüz yüze bir konsültasyon ve ayrıca bir koagülogram, genel ve biyokimyasal kan testleri de dahil olmak üzere ameliyat öncesi bir araştırma paketinden geçmek yeterlidir.

Müdahale sırasında, cerrah venöz damarı deler, ardından ışık kılavuzu ile donatılmış ince bir kateter yerleştirir ve ardından bir ultrason makinesinin kontrolü altında damarı iki dalgalı bir lazerle "kaynaklar". Operasyonun süresi 40-50 dakika kadardır. Ağrıyı gidermek için lokal anestezik kullanılır. İşlemden sonra hastanın kliniğin hastanesinde olması gerekmez, ameliyat sonrası yaraların yaklaşık beş gün hızlı iyileşmesi için sadece kompresyon iç çamaşırı giymesi yeterlidir.

sağlıklı bacak damarları ve varisli damarlar

miniflebektomi

Genişlemiş düğümlerin ve bunların kollarının venöz damarlardan delikler yoluyla çıkarıldığı minimal invaziv bir operasyon.

Not! Flebektomi ile büyük ve küçük safen damarlarının çıkarılması imkansızdır.

Miniflebektomi için hazırlık, önceki varis ameliyatlarına benzer: damarların ultrason muayenesi ve laboratuvar testleri.

Yöntemin kontrendikasyonları vardır: gebelik ve emzirme dönemi, tromboflebit varlığı, akut fazda enfeksiyonlar, kan pıhtılaşma patolojileri ve ayrıca bacakların kas-iskelet fonksiyonunun bozulması.

Miniflebektomi 40 dakika sürer. Müdahaleden sonra kompresyon çorabı giyilmesi endikedir.

Varisli damarların skleroterapisi

Ameliyatsız yöntemler arasında yer alan bu teknik, sadece varisli damarların değil, aynı zamanda ciltteki damar ağının da yok edilmesini sağlar.

Skleroterapi sırasında, ikincisinin daha fazla emilmesi için venöz gövdenin duvarlarını "yapıştıran" bir damara bir delikten özel ilaçlar enjekte edilir. Klinik, "köpük-köpük" tekniğini veya ana avantajı damarda uzun süre kalmak ve sonuç olarak artan verimlilik olan köpük skleroterapiyi kullanır. Flebolog, etken maddeyi enjekte etmek için en ince insülin iğnesini kullandığından operasyon anestezi olmadan gerçekleştirilir.

Varisli damarların skleroterapisi için kontrendikasyonlar fetüsü ve emzirme dönemini, ilaca alerjinin varlığını, immün yetmezliği taşır.

Skleroterapiden sonra yorucu fiziksel aktivitelerden kaçınmanız, saunalara gitmemeniz, güneşlenmemeniz, kompresyon iç çamaşırı giymeniz gerekir.

Tıpta modern yöntemlerin kullanılmasıyla, zamanımızda varisli damarlar bir cümle olmaktan çıktı, ancak venöz damarların genişlemesi ile başa çıkmaya yardımcı olacak nitelikli uzmanlarla iletişim kurmak için sadece bir bahane. Bu tür doktorlar, Kiev'deki bir klinikte yardım etmeye hazır.