Varisli damarlar: hastalığın gelişme derecesi

Ulusal Araştırma Tıp Üniversitesi'nden uzmanların tahminlerine göre, dünya nüfusunun %50'sinden fazlasının cephaneliğinde varis adı verilen bir hastalık var.

Ne tür bir hastalıktır, neden tehlikelidir?

varisli damarlar

Hastalık, periferik damarların şişerek cilt altında görünür hale geldiği bir süreçtir. Hacmi arttıkça, valf aparatının işlevlerini bozan düğümlere çekilirler. Kan normal bir hızda dolaşamaz ve venöz basınç yükselir, fazla sıvıyı işleyemeyen damarları gerer.

Varisli damarlar, sadece modern tıbbın aşina olmadığı bir hastalıktır. Eski Bizanslılar bile bu hastalıktan muzdaripti.

Hastalığa olan ilgilerine ve onunla savaşmanın gelişmiş yollarına bakılırsa (tedavi için özel olarak işlenmiş bandajlar kullanıldı), o zamanlar bile varisli damarlar oldukça yaygın bir hastalıktı.

Çoğu zaman, varisli damarlar kadınlarda teşhis edilir. Bu sürekli değişen hormonal arka plandan kaynaklanmaktadır. Erkekler, daha az sayıda da olsa, damarların yapısını ve işlevini inceleyen bir uzman olan bir flebologun ofisini de ziyaret eder.

Varis hastalığının derecesi

Hastalığın aşamalarını nitelendirmenin geleneksel olduğu sistem, hastalığın gelişiminin 6 aşamasını içerir:

 • Sıfır.Sıfır seviyesi veya görsel olarak kendini göstermeyen varisli damarların sıfır aşaması. Hasta alt ekstremitelerde artan şişlik, ağrı ve kramplardan şikayet eder. Ancak damarlarda gözle görülür bir genişleme olmaz. Bir kişi dışarıdan sağlıklıdır, ancak hastalığın tüm semptomlarını hisseder.
 • Öncelikle.Bacaklarda venöz bir örümcek ağı veya genişlemiş damar pleksusları vardır. Ayrıca, hasta yukarıdaki semptomların hepsinden muzdariptir. Bu aşamada bir hastalık tespit edilirse derhal harekete geçilmelidir. 1. derece varis tedavisi kısa sürede ve daha düşük komplikasyon riski ile gerçekleştirilir.
 • İkinci.Bu aşama, kan pıhtılarına neden olabileceğinden ciddi bir varis hastalığının başlangıcı olarak kabul edilir. Fotoğraf, hastanın uzun süre hareketsiz kaldıktan veya uzuvların gerginliğinden sonra ortaya çıkan bacaklardaki genişlemiş damarları ve nodülleri bağımsız olarak tespit edebildiği 2. derece varisli damarları göstermektedir.
 • Üçüncü.Yukarıda açıklanan semptomlara, çoğunlukla akşamları ortaya çıkan günlük ödem eklenir. Bu fotoğrafta 3. derece varisli damarlar. Günümüzde en sık teşhis edilmektedir.
 • Dördüncü.Beslenme eksikliği nedeniyle, varisli damarlardan etkilenen ciltte pigmentasyon değişiklikleri görülür. Bazen cildin atrofisine ve trofik ülser görünümüne yol açan bir inflamatuar süreç başlar.
 • Beşinci.Ülserin ne kadar iyileştiği.
 • Altıncı.Bu aşamada, trofik ülser çok uzun süre iyileşir veya hiç iyileşmez.

Varisli damarların alevlenmesinin nedenleri

Hastalığın evreleri sadece ihmaline değil, aynı zamanda diğer dış ve iç faktörlere de bağlıdır, bu nedenle ana olanları dikkate alacağız:

bacaklardaki varisli damarların fotoğrafı
 • doğru beslenme, spor yapma, kötü alışkanlıklardan vazgeçme gibi sağlıklı bir yaşam tarzı ilkelerine uyulmaması, sorunu ağırlaştırabilir ve hastalığı kritik bir duruma getirebilir;
 • varisli damarların gelişmesine veya şiddetlenmesine katkıda bulunan belirli sayıda meslek. Saldırı altında olanlar: ofis çalışanları, öğretmenler, sürücüler, satıcılar. Bunun nedeni, bu pozisyonlardaki kişilerin uzun süre dik veya oturma pozisyonunda olmalarıdır;
 • varisli damarlara neden olan hastalıkların varlığı, örneğin obezite ve hamilelik;
 • belirli bir giyim tarzına bağlılık, örneğin kan damarlarını sıkılaştıran dar pantolonlar giymek.

Bilim adamlarının bu hastalığa kalıtsal bir yatkınlık da tanımlamaları önemlidir. Buna göre sağlıklı bir yaşam tarzına bağlı kalan bir hastada varis belirtisi olma olasılığı vardır.

Önleme İpuçları

ihmal edilmiş varisli damarlar

Bir hastalığın belirtileri ortaya çıkarsa, gecikmeden ve hastalığı cerrahi müdahaleye götürmeden hemen bir uzmana başvurmalısınız.

Fazla kiloların birikmesinden ve hareketsiz bir yaşam tarzından kaçınmalı, daha fazla hareket etmeli, aktif sporlarla uğraşmalı ve daha sık doğada bulunmalısınız.

Giysiler rahat olmalı ve güvenli kullanım kriterlerini karşılamalıdır.

Varisli damarlarda bacaklara yüksek bir pozisyon vermek en iyisidir, bu durumda damarlar üzerindeki baskı azalacaktır ve şişlik kaybolacaktır.

Kontrast duş ayrıca kan dolaşımını iyileştirir ve böylece kanın damarlardan geçişini kolaylaştırır.

Çözüm

Her hastalıkta olduğu gibi varisli damarlarda doktora gitmeyi ertelememelisiniz. Erken teşhis, başarılı rehabilitasyon ve hızlı iyileşme şansını artırır.