Bacaklarda varisli damarların ilk belirtileri ve semptomları: ne yapmalı?

Varisli damarlar da dahil olmak üzere herhangi bir hastalığın ortaya çıkışının ilk belirtileri, soruna anında yanıt vermek için bir eylem sinyalidir. Tam da bu andan itibaren hastalığın ilerlemesini önlemek için her türlü çabayı göstermek gerekiyor. Ama bir komplikasyon var. Ne yazık ki, herhangi bir rahatsızlığı belirli bir hastalığın belirtisi olarak her zaman doğru bir şekilde ayırt edemeyiz. Bu nedenle, varisli damarların ilk gelişim dönemi genellikle dikkatimizden kaçar. Bu, insanların hastalığın ilk aşamasında değil, ciddi tedaviye ve hatta muhtemelen cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulduğunda uzmanlara başvurmaya başlamasına neden olur. Varis nasıl kendini gösterir yazımızda daha detaylı.

varis lazer tedavisi

Varisli damarların ilk belirtileri

Varisli damarların sadece kadınlarda bulunduğuna ve bunun bir "yüksek topuk hastalığı" olduğuna dair bir yanılgı var. Bu nedenle, çoğu insana bu hastalığın nadir olduğu ve kesinlikle onları etkilemeyeceği anlaşılıyor. Ancak varis, cinsiyeti ve hatta yaşı ne olursa olsun her insanın duyarlı olduğu sinsi bir hastalıktır.

Giderek artan bir şekilde, varisli damarlar tıbbi istatistikler tarafından "gençleştirici" bir hastalık olarak kaydedilmektedir.

Bu, 8 yaşındaki ergenlerin bile varisli damarların ilk semptomlarına sahip olduğu anlamına gelir. Bu nedenle bu hastalık hakkında bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. Bu, varisli damarların ilk belirtilerini belirlemek ve böyle bir durumda ne yapılması gerektiğini bilmek için gereklidir.

Varisli damarlar yavaş yavaş gelişir. Bu bağlamda, semptomlar artar ve bir anda ortaya çıkmaz. Patoloji semptomlarının yeni ortaya çıktığı erken dönem, varisli damarların ilk aşaması olarak adlandırılır. Bu aşamada, kural olarak, sadece küçük kozmetik rahatsızlıklar meydana gelir. Bu, alt bacak bölgesinde ortaya çıkan vasküler bir modeldir (yıldız işaretleri ve retiküller). Genişlemiş intradermal kılcal damarların incinmemesi ve rahatsızlık vermemesi nedeniyle, çoğu sadece anlamsız bir estetik problem olarak algılanır. Ancak bu durumdan çok uzak. Varisli damarların ilk aşaması zaten tedavi anlamına gelir. Ayrıca, sorunun boyutuna bağlı olarak, sadece konservatif değil, aynı zamanda cerrahidir: lazer fotokoagülasyon, mikroskleroterapi, radyo dalgası cerrahisi vb.

varisli bacak ağrısı

Birinci derece varis tespit edilmediyse ve onu önlemek ve tedavi etmek için hiçbir önlem alınmadıysa, hastalık amansız bir şekilde ilerler. Hastalığın bir sonraki aşaması geliyor - ikinci dereceden varisli damarlar. Varisli damarların ortaya çıkmasının ilk semptomları, alt ekstremitelerde aşağıdaki gibi semptomlarla tamamlanır:

 • tükenmişlik;
 • ağrı sendromu;
 • şişme;
 • uyuşma;
 • kramplar ve kas spazmları;
 • kaşınan cilt;
 • yanıyor.

Yukarıdaki semptomların varlığı, varisli damarlardan giderek daha fazla damarın etkilendiği anlamına gelir. Ve sorunun ölçeği zaten fark edilmeyecek kadar büyük.

Tükenmişlik

varis nedeni olarak topuklu giymek

Bacaklardaki yorgunluk her zaman varislerin geliştiği anlamına mı gelir? Tabii ki değil. Her insan bu hissi periyodik olarak yaşar. Uzun bir yürüyüşten, uçak yolculuğundan veya araba yolculuğundan sonra, spor salonunda fiziksel aktiviteden sonra, banyo veya saunadan sonra yorgunluk hissi oldukça doğaldır. Alt ekstremitelerdeki zayıflık dinlenmeden sonra kaybolacaktır. Bacak yorgunluğunun, minimum efordan sonra bile her gün meydana geldiğini not ederseniz, endişe nedeni vardır. Büyük olasılıkla, neden sağlığınızın durumunda ve özellikle dolaşım sisteminizde yatmaktadır.

Uzman görüşü

Bacaklardaki kronik günlük yorgunluk gibi bir semptom, sadece varisli damarların değil, aynı zamanda diğer hastalıkların da karakteristiğidir: kalp, eklem, lenf sistemi ve genitoüriner. Sadece bir uzman sorunun özünü anlayabilir.

ağrı sendromu

Alt ekstremitelerde ağrı nedenleri çeşitli hastalıklar olabilir. Bunlar omurilik yaralanmaları, kas ve kemik dokusu patolojileri, düz ayaklar, bulaşıcı hastalıklar, osteokondroz ve diğerleri olabilir.

Vasküler hastalıklar da ağrı gelişimine katkıda bulunur. Varisli damarlar, ağrıyan ve zonklayan ağrı ile karakterizedir. Özellikle statik yüklerden sonra günün sonunda birikme eğilimindedir. Varisli damarlar ile ağrı sendromunun yoğunlaşması, ateş ve hormonal seviyeler dahil olmak üzere birçok faktörden etkilenir. Ağrının yoğunluğu da vücudun pozisyonuna bağlıdır. Bu nedenle, örneğin, yatar pozisyonda, bacaklardaki ağrı, ayakta durma pozisyonundaki kadar keskin hissedilmez.

Varisli damarlarda ağrı sendromu ayağı, alt bacağı, baldırları ve popliteal fossa'yı kapsar.

Uzuvun eklemlerinde bile ağrı mümkündür. Nörovasküler demetler alanında, ağrı, damarlarda aşırı kalabalık, şişkinlik ve basınç ile karakterizedir. Varisli damarların verdiği acı verici duyumlar değişkenlik gösterebilir ve her insanda farklı yoğunlukta kendini gösterir.

doktor varisli damarları inceliyor

şişkinlik

Sağlıklı bir kişi de şişlikle karşılaşabilir. Çok miktarda sıvı tüketmek, dar ve rahatsız son ayakkabı giydikten sonra, aşırı fiziksel efordan sonra vb. durumlarda ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda ödem her iki uzuvda eşit olarak ortaya çıkar. Sabaha onlardan hiçbir iz kalmaz.

Uzman görüşü

Ancak çoğu durumda, şişlik vücuttaki rahatsızlıkların bir sonucudur. Venöz sistemdeki patolojik değişiklikler, alt ekstremitelerin ödemi ile kendini gösterir. Kan ve lenfatik sıvının dışarı akışının bozulması nedeniyle oluşurlar. Ayak ve bacakların varisli damarları ile hücreler arası sıvı birikir.

Varisli damarlarda ödem nasıl görünür? Kural olarak, bacaklardan birinde lokalizedir. Patolojik süreç vena kavayı vurduysa, ödemin kasık kıvrımına kadar yayılması muhtemeldir. Palpasyonda, ödem yeterince yoğun olarak karakterize edilirken, hasta etkilenen bölgede akut ağrı fark edecektir. Ödem bölgesi üzerinde sıcaklıkta yerel bir artış mümkündür. Bu bölgedeki cilt tüylerini kaybeder, incelir ve akrosiyanoz oluşur.

Uyuşma

Alt ekstremitelerde ağırlık hissi ve ağrı sendromunu takiben hassasiyet kaybı meydana gelir. Bu semptom varisli damarların ilerlediği anlamına gelir. Parmak ve diz eklemi bölgesinde uyuşma hissedilebilir. Duyu kaybı, karıncalanma hissi ve "kaş tüylerinin akması" ile tamamlanabilir.

Bu durumun nedenleri innervasyon ve kan dolaşımı bozukluklarıdır. Kan akışı yavaşlar, damarların duvarları, sıcaklıktaki değişikliği ve uzuv hassasiyetini etkileyen ek stres ile yüklenir. Bu nedenle, bir kişinin cilt üzerinde dokunma ve baskı hissetmeyebileceği bir an vardır.

Böyle bir fenomen geçicidir, ancak yalnızca başlangıçta. Her gün varisler ilerledikçe uyuşukluk hissinin sıklığı artar ve süresi uzar. Uyuşukluk belirtileri uyku sırasında veya uyandıktan hemen sonra ciddi rahatsızlık verir.

Kramplar ve kas krampları

Nöbet adı verilen istemsiz, paroksismal kas kasılmaları çok ağrılıdır. Kan dolaşımı yavaşladığından, genellikle akşamları ve geceleri aniden ortaya çıkarlar.

varisli bacak krampları

Nöbetler çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bu, magnezyum ve kalsiyum gibi eser elementlerin eksikliğinin yanı sıra tiroid bezi, kalp ve sinir sistemi hastalıkları olabilir. Diabetes mellitus, karaciğer sirozu ve ateroskleroz nöbetlere neden olabilir. Aşırı fiziksel aktivite de nöbetlere neden olabilir.

Varisli damarlar, baldır kaslarının konvülsif kasılmasına da neden olabilen hastalıklardan biridir.

Artan nöromüsküler uyarılabilirlik, venöz staz nedeniyle damarda artan basınç ile oluşur. Uzun süre statik bir pozisyonda olan dokular oksijen açlığı yaşar ve bu da sadece nöbet oluşumuna katkıda bulunur.

Kas krampları, kramplardan çok daha uzun sürer. Alt bacakta varisli damarlarla yoğun kas gerginliği oluşur. Saldırının sona ermesinden bir süre sonra, kas hala oldukça hassas kalır ve bu da bazı rahatsızlıklara neden olur.

Kaşınan cilt

Tıptan uzak bir kişinin kaşıntıyı varis belirtisi olarak ayırt etmesi zordur. İlk bakışta, ilgisiz görünüyorlar. Aslında, cildi kaşıma isteğine neden olan kaşıntı hissi anlaşılabilir bir durumdur.

Venöz kapaklar arızalandığında, etkilenen damarlarda kan birikir. İçinde zararlı atık birikmeye başlayacak: karbondioksit, laktik asit ve diğerleri. Buna göre, bu tür kanın durgun olduğu damarların üzerindeki cilt de artan bir zararlı madde konsantrasyonuna sahip olacaktır. Cilt sağlıklı görünümünü kaybeder, kuruluk, pullanma ve bu bölgeyi taramak için karşı konulmaz bir istek oluşur. Bu, bacakların derisinde kan kabuklu ciddi tarakların olmasına neden olur. Daha sonra, bu tür fenomenler egzama ve ülserasyona yol açabilir.

yanan

Venöz yatak boyunca yanma hissi aralıklı veya kalıcıdır. Bu hoş olmayan his yavaş yavaş yoğunlaşır ve daha sonra varisli damarlardan etkilenen damar üzerinde ciltte lokal veya genel bir sıcaklık artışı, şişme, kızarıklık olması mümkündür.

Uzman görüşü

Vakaların büyük çoğunluğunda yanma, tahriş ve kaşıntıya eşlik eden bir semptomdur.

Nihayet

Varisli damarların ilk aşamaları, diğer herhangi bir hastalık gibi, acil müdahale gerektirir. Bu aşamada, hastalığın üstesinden gelmek, daha sonraki aşamalara geçtiğinde, daha sonra olduğundan daha kolaydır. Bacaklarınızın sağlığının tehdit altında olduğuna dair kesin bir inanç varsa ve yakın akrabalarınızda varis varsa tereddüt edemezsiniz.

Varisli damarların ilk belirtileri durumunda bacak damarlarına ilk yardım önlemedir.

Hastalığı önlemeye yönelik önlemler sistemi şunları içerebilir:

 • tarz ve yaşam tarzında değişiklik: kötü alışkanlıklardan vazgeç, mantıklı beslen, öfkelen, spor yap, iş ve dinlenme arasındaki dengeyi ihmal etme;
 • kıyafetleri ve ayakkabıları dikkatli seçin: rahat, orta derecede gevşek ve tercihen doğal malzemelerden yapılmış olmalıdırlar;
 • iyileştirici jimnastik: sistematik olarak egzersiz yapın, gün boyunca jimnastik egzersizleri yapın (hem işte hem de evde);
 • topikal ajanlar kullanın: venotonik ajanların yardımıyla bacak damarlarının sağlığına dikkat edin;
 • alt ekstremitelerden kan çıkışını iyileştirmek için sıkıştırma sınıfı 0 ve 1 sıkıştırma çorapları giyin (bu tür çoraplar uzman randevusu olmadan bağımsız olarak satın alınabilir).

Ve en önemlisi doktora gitmeyi ertelemeyin. Sadece bacaklardaki hoş olmayan hislerin gerçek nedenini belirleyebilir ve sağlık durumunuza uygun doğru terapötik planı reçete edebilir.

Doğru bir teşhis için bir uzmana başvurun.