Varis tedavisi: en iyi yöntemler ve ilaçlar

Varisli damarlar, damarlar gerildiğinde ve büyüdüğünde ortaya çıkar, büyük miktarda kan birikmesi nedeniyle mavi-mor veya kırmızı bir renk alırlar. Varisli damarlar yaygın bir hastalıktır ve çoğu durumda kendini bacaklarda gösterir, ancak aynı zamanda vücudun diğer bölgelerinde de oluşabilir.

Varis belirtileri

Çoğu insan için, özellikle kadınlar için, varisli damarlar öncelikle estetik bir sorundur. Erken evrelerde hastalık sağlık için bir tehdit oluşturmaz. Şişmiş, çirkin damarlar vücudun belirli bölgelerinin görünümünü bozabilir ancak varisli damarların tedavisi ve önlenmesine dikkat etmezseniz zamanla komplikasyonlar gelişebilir.

Varisli damarların nedenleri

Varis geliştirme riskinizi artırabilecek birkaç faktör vardır:

 • Kalıtsal yatkınlık. Ailenizden biri varisli damarlardan muzdaripse, hastalığı kalıtım yoluyla alma şansınız çok yüksektir.
 • Cinsiyet. İstatistiklere göre, varisli damarlar kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.
 • Yaş. Yaşla birlikte damarlar ve kapakçıklar zayıflar ve varisli damarların gelişmesi daha olasıdır.
 • Arterler ve damarlar arasındaki kan akışının bozulması.
 • Hormonal değişiklikler. Bu özellikle hormonal değişikliklerin meydana geldiği hamilelik, adet öncesi dönem ve menopoz sırasında geçerlidir. Bu dönemlerde varis gelişme riski artar. Hamilelik sırasında büyüyen fetüs bacaklardaki damarlara baskı yapar. Dahası, sonraki her hamilelik varis riskini artırır.
 • Obezite. Aşırı kilo, damarlar üzerinde çok fazla baskı oluşturur ve bu da varis görünümüne neden olabilir.
 • "Hareketsiz" ve "ayakta" çalışma ve hareketsiz yaşam tarzı. Uzun süre ayakta durmanız veya oturmanız gerekirse, varis riski artar. Bunun nedeni, uzun süreli hareketsizlik sırasında damarların kalbe kan vermesinin daha zor olmasıdır.

Varis gelişiminin ana belirtileri

Koyu mavi veya mor damarların karakteristik oluşumuna ek olarak, işte varis gelişiminin ana belirtileri:

 • Özellikle uzun süre ayakta kaldıktan sonra ayak bileklerinde ve ayaklarda hafif şişlik.
 • Bacaklarda ağrı, yanma ve ağırlık hissi.
 • Bacak krampları ve nabız atışı.
 • Ayak bileği ve alt bacakta kaşıntı, sıklıkla kuru cilt olarak yanlış teşhis edilir.
 • Varis gelişimi bölgesinde cilt renginde değişiklik (morarma).

Alt ekstremitelerdeki varisli damarların tedavisi

Varis sorunuyla etkili bir şekilde başa çıkmak için aşağıdakileri içeren entegre bir yaklaşıma ihtiyaç vardır:

 • Varisli damarların tedavisi için ilaçlar - tabletler, kapsüller ve damlalar;
 • Yerel ilaçlar - kremler, merhemler ve jeller;
 • Sıkıştırma tedavisi;
 • Doğru yaşam tarzı;
 • Orta derecede fiziksel aktivite;
 • Koruma ve cerrahi yöntemler (lazer endovenöz ablasyon, skleroterapi).

Kompresyon tedavisi

Varisli damarların ilk belirtileri ortaya çıktığında, kompresyon giysisi giymeye başlanması önerilir - çoraplar, taytlar veya tozluklar, bacağın altından yukarıya doğru hafif basınç uygulayarak kan birikimini azaltır ve şişliği azaltır. Bu tür kompresyon giysilerini her zaman giymek gerekir, ancak bu durumda olumlu bir etki elde edilebilir. Basınçlı giysiler giymek mevcut varisli damarları iyileştirmez, ancak varisli damarları ve diğer komplikasyonları önlemeye veya azaltmaya yardımcı olur.

Koruyucu ve cerrahi tedavi yöntemleri

Lazer endovenöz ablasyon (radyofrekans veya lazer)

Lazer endovenöz ablasyon yöntemi, varisli damarları tedavi etmenin açık ara en etkili ve güvenli yoludur. Bir varisli damarın kapatıldığı veya çıkarıldığı lazer veya radyo frekansı tedavisinin kullanılmasıdır. Doktor, damara yakın deride küçük bir kesi yapar ve içine bir kateter yerleştirir, ardından kateterin ısındığı ve varisli damarı kapattığı veya çıkaracağı (seçilen ablasyon yöntemine bağlı olarak) kateterin ucuna özel bir cihaz bağlanır. İşlem lokal anestezi kullanılarak yapılır ve hasta genellikle aynı gün evine döner.

Skleroterapi

Skleroterapi, varisli damarları tedavi etmenin nazik yöntemlerini ifade eder. İşlem sırasında varisli damarlardan etkilenen damara özel bir madde enjekte edilerek damarın iç zarını tahrip ederek kanın içinde pıhtılaşmasına neden olur. Zamanla damar çöker ve kaybolur.

Cerrahi yöntem

Gelişmiş varis vakalarında, bazı özellikle hassas tedavi yöntemleri artık etkili değildir. Bu durumda, yüzeysel damarın cerrahi olarak çıkarıldığı bir ameliyatla varisli bir hastaya yardımcı olunabilir. Ameliyat endikasyonları ülser, kanama ve flebittir. Operasyon genel anestezi altında yapılır, kural olarak hasta aynı gün evine gider. Ameliyattan sonra 2 hafta ağrı ve rahatsızlık olabilir, bu normaldir.

Cerrahi yöntem

Fiziksel aktivite ve kötü bir yaşam tarzı

Varisli damarlar için eğitim

Varisli damarlara karşı mücadelede çok fazla hareket ve ılımlı egzersiz ana müttefiktir. Tüm egzersizler eşit derecede faydalı değildir ve bazıları varisli damarlardan muzdarip bir kişiye bile zarar verebilir.

Yürüme gibi orta, ritmik fiziksel aktivite, hastalığın ilerlemesini ve komplikasyonları önler çünkü dinamik kas hareketleri, kanı çevreden kalbe yönlendirmeye yardımcı olur.

Yürüme, varisli damarların önlenmesi için harikadır, bu tür fiziksel aktivite, baldır kaslarındaki venöz pompayı gererek ve daraltarak sağlıklı dolaşımı destekler. Haftada en az 5 kez en az 30 dakika yürüyün.

Düşük yoğunlukta çalışma

Düşük hızda koşmak baldır kasları için iyi çalışır, ancak bir dezavantajı vardır - koşmak eklemlerimize baskı yapar. Koşuyu başka bir aktiviteyle değiştirmeye hazır değilseniz, sert asfaltta değil, çim veya lastikli yollarda koşun.

Eliptik ve egzersiz bisikleti

Eliptik eğitmen ve sabit bisiklet üzerinde egzersiz yapmak baldır kaslarını aktif olarak çalıştırır, bu normal kan dolaşımına katkıda bulunur.

Kuvvet antrenmanı

Varisli hastaların çok yoğun bir direnç egzersizi, ağız kavgası, akciğerler ve egzersizlerden kaçınmaları gerekir. Hepsi hastalığın seyrini olumsuz yönde etkiler ve daha da gelişmesine katkıda bulunur. Uzun süreli kas gerginliği sırasında, bacak damarlarında kan birikir, kan dolaşımı bozulur, tüm bunlar komplikasyonların gelişmesine neden olur. Kuvvet antrenmanı sırasında ve sonrasında kompresyon çorapları giyilmesi önerilir.

Varis tedavisi için en etkili ilaçlar

Günümüzde eczaneler, varis tedavisi için tabletler, damlalar, merhemler, kremler, jeller şeklinde geniş bir ilaç yelpazesi sunmaktadır.

Varisli damarları tedavi etmek için kullanılan ana ilaç grupları

Varisli damarların tedavisi için çeşitli ilaç grupları kullanılır: merhemler, kremler, tabletler, daha az sıklıkla enjeksiyonlar.

Listelenen grupların her birinin özellikleri:

 • Anlaşmazlıklar. Trombüs oluşumunu önler, trombosit ve eritrositlerin yapışmasını ve kan damarlarının endotelyumuna yapışma (yapışma) yeteneklerini azaltır. Eritrosit zarlarının yüzey gerilimini azaltır, kılcal damarlardan geçerken deformasyonunu kolaylaştırır ve kan akışını iyileştirir.
 • Phlebotonics. Venöz çıkışı iyileştirmek için hareket ederler.
 • Venotonik. Kan damarlarının dolmasını normalleştirmeye yardımcı olurlar.
 • Antikoagülanlar. Kanın viskozitesini değiştirirler.
 • Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar. Analjezik ve antiinflamatuar etkileri vardır, ağrıyı gidermek için kullanılırlar.
 • Fibrinolytics. Venöz tromboz gelişme riskini azaltır.
 • Antioksidanlar. Vazo güçlendirici etkiye sahiptirler.

Flebotonik

Sorunu çözmek için damarların tonunu artırmak gerekir. Bu nedenle, varisli hastalara flebotonik (venotonik) reçete edilir. Venotonik özelliklere sahip ilaçların temel görevi, zayıf kan damarlarını güçlendirmek ve kan dolaşımını normalleştirmektir.

Flebotonikler kompozisyon ve fiyat aralığı açısından farklılık gösterir, bu nedenle varis tedavisi için maliyet açısından en uygun ilaç seçeneğini bulabilirsiniz.

Diosmin içeren flebotonikler

Diosmin, biyoflavonoidlerin temsilcilerine aittir ve varisli damarlarla savaşmak için birçok ilaçta bulunur. Venotonik etkiye sahiptir, lenfatik drenajı iyileştirir, mikrosirkülasyonu iyileştirir, lökositlerin venöz duvara yapışmasını ve paravenöz dokulara göçünü azaltır, cilt dokusunda oksijen difüzyonu ve perfüzyonunu iyileştirir ve antiinflamatuar etkiye sahiptir. Serbest radikallerin üretimini, prostaglandinlerin ve tromboksanın sentezini engeller.

Deneysel çalışmalar, diosmin'in lenf çıkışını iki katına çıkardığını, venöz duvarın tonunu artırdığını, lökositlerin aktivitesini baskıladığını ve iltihabı önlediğini göstermiştir.

Anlaşmazlıklar

Bu, kan pıhtılaşma sistemini etkileyen, oluşan elementlerin, trombosit plakalarının yapışmasını önleyen bir ilaç grubudur. Antiplatelet ajanlar, bu gruptaki ilaçların başka bir adıdır, çünkü aslında doğal veya sentetik maddeler trombositlerin yapışmasını engeller ve genellikle alt ekstremitelerin varisli damarlarının tedavisinde gerekli olan kan pıhtılarının oluşumunu engeller.

Antioksidanlar

Antioksidanlar, hücre zarındaki lipidlerin ve proteinlerin peroksidasyonunu engelleyen, serbest radikalleri bağlayan ve böylece oksidasyon ve yaşlanma süreçlerini yavaşlatan maddelerdir. Bu gruptaki ilaçlar varisli damarların karmaşık tedavisinde reçete edilebilir. Kan damarlarının duvarlarının uzayabilirliğini ve esnekliğini artırmaya, onları güçlendirmeye ve en küçük damarların duvarlarındaki her hücrenin normal ömrünü uzatmaya yardımcı olurlar.

Dekonjestanlar

Genellikle varisli damarlara ağrı ve şişlik eşlik eder. Bacaklara hafifliği geri kazandırmak için, dekonjestanlar genellikle varisli damarların karmaşık tedavisinde reçete edilir. Etkilenen bölgelerden lenf çıkışını iyileştirir, vücuttaki fazla sıvıyı giderir.

Varis tedavisi ile hangi doktor ilgileniyor?

Kural olarak, bir flep uzmanı varisli damarların teşhis ve tedavisinde yer alır. Ne yazık ki, tüm tıbbi kurumlar bu uzmanlık alanında bir doktor sunmuyor. Bazı dar uzmanların da varis tedavisinde yardım sağlayabileceği unutulmamalıdır - bu bir anjiyolog ve bir damar cerrahıdır. Pratisyen hekim ayrıca hastalığı teşhis etmeye ve hastayı uygun uzmana yönlendirmeye yardımcı olabilir.

Hastalığın ilk aşamalarında, belirgin klinik belirtilerin genellikle bulunmadığını unutmayın. Bu nedenle, varisli damarlardan şüpheleniyorsanız, derhal teşhis koyacak kalifiye bir uzmana başvurmalısınız. Kural olarak, varis teşhisi, hastanın şikayetleri, alt ekstremite muayenesi ve ayrıca laboratuvar ve enstrümantal araştırma yöntemlerinden elde edilen veriler dikkate alınarak gerçekleştirilir. Hastalığın gelişiminden emin olmak ve bunu önlemek için zamanında önlem almak ancak hastanın kapsamlı bir incelemesinden sonra mümkündür.

Varisli damarların tedavisi için harici ilaçlar

Dış araçlar

Varisli damarların ilaçlarla ana tedavisine ek olarak tüm modern merhemler reçete edilir. Lokal tedavi, problem üzerinde karmaşık bir etki yaratmaya yardımcı olur.

Karmaşık tedavilerde ve ayrıca profilaktik amaçlı krem, jel ve merhem kullanılması önerilir. Özellikle varisli damarlara genetik yatkınlığı olan kişiler için. Her durumda, ilk belirtiler ortaya çıktığında acil önlemler alınmalıdır. Aksi takdirde hastalık gelişebilir ve ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Varisli damarların yerel tedavisi, ilaç tedavisi, egzersiz terapisi ve önleme ile birlikte dolaşım sisteminin sağlıklı bir duruma geri dönmesine katkıda bulunan önemli bir tedavi aracıdır:

 • Heparin bazlı merhemler, tabletlerle birlikte varisli damarların karmaşık tedavisinde kullanılır. Merhem, etkilenen cilde uygulanır. Emilir ve terapötik bir etkiye sahiptir, aktif madde olan heparin damarların ve kılcal damarların duvarlarını güçlendirir, mikrotrombide pıhtılaşmış kanın emilimini iyileştirir.
 • Bitki özleri, özellikle at kestanesi, heparin benzeri bir etkiye sahiptir ve ayrıca yenilenme sürecini uyarır ve cilt durumunu iyileştirir. Bitki özlerine dayalı merhemler cilt ve kan damarlarının metabolizmasını etkiler, çok yönlü bir etkiye sahiptir, yenileyici bir etki gösterir, cilt ve kan damarlarının görünümünü iyileştirir.
 • Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar, ağrı ve iltihabı gidermenin yanı sıra varisli hastaların genel durumunu hafifletir ve vücuttaki iyileşme süreçlerini etkiler. İlaçların harici kullanımı etkinliklerini azaltmaz, yerel olarak ağrılı noktalara müdahale etmenizi sağlar.

Varis tedavisi için merhem kullanımı, kullanımları için endikasyonları ve kontrendikasyonları dikkate alan bir flep uzmanı tarafından düzenlenir. Bu nedenle, böyle bir ilacın basitliğine rağmen, bir doktora danışmadan kendi başına kullanımı kabul edilemez.

Heparin Merhemleri

Heparine dayalı varisli damarların tedavisi ve önlenmesi için merhemler farklı isimler altında üretilirler, bileşimde etkiyi ve belirgin etkileri değiştiren eksipiyanlar varlığında birbirlerinden farklılık gösterirler ve ayrıca farklı üreticilere sahiptirler.

Heparin benzersiz bir maddedir, bu nedenle varis tedavisi ve önlenmesi için birçok ilaca dahil edilmiştir. Doktor, bacaklarda varis tedavisi için hangi merhemin seçileceğini size söyleyecektir. Heparin bazlı merhemlere ek olarak, varisli damarların gelişimini önlemede daha az etkili olmayan bitkisel preparatlar da vardır.

Venotonik ve kan uyarıcı etkiye sahip yerel müstahzarlar

Merhemlerin bitkisel bileşenleri, varisli damarlar ile kompleks içinde hareket eden, kan damarlarının duvarlarını güçlendiren ve kan dolaşımını iyileştiren karmaşık doğal maddelerdir.

Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar varisli damarlarda ağrı ve iltihabı gidermek için kullanılabilir. NSAID bazlı merhemler varisli hastanın genel durumunu kolaylaştırır ve iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Merhemler, kremler ve jelin birbirinden farkı nedir?

Merhem, jel veya krem ​​şeklindeki topikal preparatlar arasında önemli bir fark yoktur, bununla birlikte, merhemler ve kremler bitkisel veya hayvansal yağlar bazında yapılır ve içlerindeki aktif bileşenler tamamen çözünmez.

Jeller su bazlı üretilir, bu nedenle içlerindeki tüm aktif bileşenler kalıntı bırakmadan tamamen çözülerek cilde daha hızlı nüfuz etmesine ve emilmesine katkıda bulunur.

Topikal varisli damarlar her zaman temiz cilde uygulanmalıdır. Özellikle hastalığın şiddetli formlarında düzenli olarak kullanılmaları gerekir. Unutmayın, varis hastalığı basit bir hastalık değildir ve burada kapsamlı bir yaklaşıma ihtiyaç vardır. Bir uzmana danışmanız gerekir, kendi kendine ilaç almamalısınız. Ancak teşhis konulduktan sonra doktor, iç ve dış kullanım için ilaçları içeren tedaviyi reçete edebilecektir. Bu durumda varisli bir hasta sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmelidir.