Varisli damarlar - nedenleri, belirtileri, komplikasyonları ve tedavi yöntemleri

varis nedeniyle bacaklarda ağırlık

Varisli damarlar, dünyadaki en yaygın insan hastalıklarından biridir. Venöz hastalıklar şu anda medeniyet hastalıkları listesine dahil edilmiştir. Yani varisli damarlar kadınların %35'inde ve erkeklerin %20'sinde görülür (Dünya Sağlık Örgütü verileri). Ülkemizde 38 milyondan fazla kişi çeşitli şekillerde varisli damarlara kayıtlıdır. Buna resmi olarak kayıt dışı vakaları da eklersek rakam ne olur?

Günümüze kadar modern tedavi yöntemleri çok ileri adım atmıştır ve artık varis tedavisi çoğu durumda ameliyatsız ağrısız yöntemlerdir. Bu materyalde ayrıntılı olarak tartışacağımız varisli damarları tedavi etmenin birkaç modern yöntemi vardır.

Varisli damarların nedenleri nelerdir ve bu kadar yaygın bir rahatsızlıktan kaçınmak mümkün müdür?

Varisli damarların nedenleri

İnsan vücudunda kan sürekli dolaşır, kalp, damarlar ve atardamarlar bu harekette doğrudan ve sürekli rol alır. Arterler boyunca kan, damarlar boyunca yukarıdan aşağıya, aksine aşağıdan yukarıya kalbe hareket eder. Yukarı doğru, kan sarsıntılarla hareket eder, valflerin bulunduğu yerlere kendini sabitler ve valfler bir uluma ile kanın geri dönmesini önler. Böylece kan bir kapaktan diğerine engellenmeden akar.

Böyle bir kan hareketi, alt ekstremite kaslarının doğru ve tam çalışmasıyla gerçekleştirilir. Ancak kapak yeterince kasılmazsa, kanın bir kısmı aşağı doğru döner ve bu da venöz basıncın artmasına ve ardından damarların genişlemesine yol açar. Sonuç, damarlardaki kanın durgunluğudur.

Valf arızasının nedeni ne olabilir?

Sebepler hem dış faktörler hem de genetik yatkınlık olabilir. Damarlar etrafındaki kaslar tarafından kasılır. Bir kişinin hareketsiz bir yaşam tarzı veya araba veya ofis işleri gibi sürekli oturmayı gerektiren bir işi varsa, kaslar hareketsizleşir ve zayıflar, bu da dolaşımın bozulmasına ve buna bağlı olarak damar hastalıklarına yol açar.

Varisli damarların dış faktörleri ve nedenleri şunlar olabilir:

 • fazla ağırlık
 • gebelik
 • hormon ilaçları almak
 • menopoz
 • alt ekstremitelerde yük
 • sedanter yaşam tarzı
 • sürekli oturma pozisyonu gerektiren işler (araba sürmek, ofiste çalışmak)
 • Dinlenme ve vücut pozisyonunu değiştirme olasılığı olmayan ayakta durma pozisyonunda sürekli ayakta durmayı içeren işler (cerrahlar, öğretmenler, satış görevlileri)
 • yüksek topuklu ayakkabıların sık giyilmesi
 • dar iç çamaşırı giymek
 • ağır çantaların sık taşınması
 • kronik sindirim bozuklukları (kabızlık)
 • çeşitli eşlik eden kronik hastalıklar (diyabet, kardiyovasküler sistem hastalıkları, böbrek hastalığı)

Varisli damarların belirtileri ve belirtileri

Alt ekstremitelerin varisli damarları ile damarların boyutu artar, ancak bu hemen fark edilmez. Alt ekstremitelerin görünür varis belirtileri, hastalığın başlangıcından çok daha sonra ortaya çıkar. Bu nedenle yakın aile ortamında varis teşhisi konan kişilerin damar sağlığına özellikle dikkat etmeniz gerekir. Görünür bir semptom olmasa bile, bir doktora danışmak ve olası varis gelişimini dışlamak daha iyidir. Vücutta alt ekstremite damarlarının hastalıklarından sorumlu bir gen varsa, varis her yaşta kendini gösterebilir. Bu nedenle, varisli damarlar için genetik olarak yerleştirilmiş hastalar için önleyici tedbirler modern tıpta normdur.

Varisli damarlara genetik yatkınlık varsa, yaşam tarzı hareketsizse, vücutta hormonal değişiklikler varsa, örneğin ilaç almak, hamilelik veya menopoz varsa, varis belirtilerini bilmeniz gerekir.

Varisli damarların ilk belirtileri:

 • alt ekstremitelerde ağırlık hissi;
 • alt ekstremitelerde dolgunluk hissi;
 • yürürken yüksek yorgunluk;
 • hafif kasılmalar;
 • görünür bir venöz desenin görünümü;
 • şişkin damarların ve düğümlerin görünümü

Varisli damarların ilk belirtileri, efor sarf ettikten ve ayakta uzun bir doğumdan sonra ortaya çıkar. Alt ekstremitelerde küçük ağrısız venöz örümcekler ve retiküller ortaya çıkmaya başlar. Zaten bu aşamada önlem almak ve tedaviye başlamak gereklidir, çünkü daha fazla varis sadece gelişecektir. Daha fazla ilerleme ile kronik venöz yetmezlik belirtileri ortaya çıkar.

Kronik venöz yetmezliğin ilk belirtileri:

 • geçmeyen alt ekstremitelerin kalıcı ödemi (önce ayaklarda, ayak bileklerinde görünür, sonra daha yüksek görünür);
 • pigmentasyon görünümü, alt ekstremite cildinin kuruluğu (venöz staz nedeniyle cildin yetersiz beslenmesi ile bağlantılı olarak ortaya çıkar);
 • venöz egzama ve venöz erizipel ortaya çıkar;
 • ülserler ortaya çıkar (kural olarak, alt bacağın alt üçte birinde oluşurlar).

Tromboflebit, damarlarda durgunluk oluştuğunda varisli damarların ilk belirtileri ile gelişebilen bir komplikasyondur; durgunluk, tromboflebit gelişimi için ana koşullardan biridir.

Varis gelişiminin bu aşamalarında, hastalığa yüksek yorgunluk eşlik eder, hastanın şiddetli nefes darlığı ve sık kalp atışı vardır.

Kronik venöz yetmezliğin klinik belirtileri ayrıca şunları içerir::

şişme ve egzama

Zamanında tedavi sağlanmazsa, hastalık gelişir ve her türlü komplikasyona neden olur. Böylece varisli damarlarda kan dolaşımı bozulur, damarlarda birikerek damar içi basıncına neden olur ve bunun sonucunda ödem ve varisli egzama ortaya çıkar.

Şişme, cilt iltihabı ve rahatsız edici kaşıntı gibi başka komplikasyonlara neden olur.

alt ekstremite derisinin iltihabı

Biriken kan damarlarda uzun süre kalırsa, birikme yerleri iltihaplanır, etkilenen damarların bulunduğu yerler iltihaplanır, koyu yaşlılık lekeleri oluşur, cilt yoğun ve pürüzlü hale gelir. Ayrıca, iltihap kronikleşir ve beyaz atrofiye - ağrılı beyaz yara izlerine - yol açar.

trofik ülserler

Kan dolaşımının bozulması nedeniyle damarlarda trofik (venöz) ülserler oluşur. Trofik ülserler zorunlu tedavi gerektirir, çünkükendi başlarına iyileşmezler. Kan dolaşımı bozulur, kan iyileşme için gerekli maddeleri vermez ve etkilenen bölgedeki mikroplar çoğalmaya başlar - ülserler büyür ve iltihaplanır.

Varisli damarların ilk aşamalarında bir doktora danışmak daha iyidir, varis tam olarak kendini gösterene kadar beklemeyin. Resepsiyonda, toplardamarların mevcut durumu - kapakçıkların düzgün çalışıp çalışmadığı, damar duvarlarının durumu, kan pıhtıları olup olmadığı vs. hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Varisli damarların gelişimi için olası tüm semptomları ve önkoşulları dışlamak için profilaktik bir resepsiyondan geçmek zorunludur.

Varisli damarların teşhisi

Resepsiyonda, bir flebolog hastanın görsel muayenesini yapar. Deneyimli bir uzman varisli damarları ilk aşamalarda tanır.

Teşhis işlemleri sırasında, doktor varisli damarların varlığını belirler veya dışlar, daha sonra kronik venöz hastalığın nozolojik varyantını belirler ve tedavi stratejisini belirler. Tedavi stratejisini belirleme aşamasında, doktor ekstremitelerin varislerinin düzeltilmesi için hangi yöntemlerin uygun olduğuna karar verir - kendini konservatif cerrahi olmayan yöntemlerle sınırlamak mümkün mü, yoksa sadece varis tedavisi için cerrahi yöntemler mümkün.

Daha sonra, tedavi taktikleri belirlenir - varis tedavisi için tek bir yöntemle veya birkaç yöntemin bir kombinasyonuyla tedavi etmek mümkün mü? Son aşamada, doktor terapötik manipülasyonların etkinliğini nesnel olarak değerlendirir.

Alt ekstremitelerin varisli damarlarını teşhis etme yöntemleri:

Modern tıpta geleneksel anamnez, muayene ve palpasyon toplamaya ek olarak, alt ekstremite damarlarının hastalıklarının teşhisi ultrason anjiyo-tarama - USAS kullanılarak gerçekleştirilir.

Ultrason anjiyo tarama, damarların ve arterlerin durumunu teşhis etmenize izin veren ve venöz reflü (derin yüzeysel bir damardan kan atma) belirtilerini belirleyebilen modern bir ekspres yöntemdir.

USAS, alt ekstremite varislerinin teşhisinde en temel yöntemdir.

Ardından, doktor hastalığı tedavi etme stratejisini belirler. Alt ekstremitelerin varisli damarlarını tedavi etmenin modern yöntemleri, prosedürün ağrısız ve kesinlikle güvenli bir şekilde yapılmasını sağlar.

Varisli damarlar her türlü komplikasyona neden olabileceğinden, hastalığın seyrini geciktirmenin kategorik olarak imkansız olduğunu unutmayın.

Varisli damarların komplikasyonları

flebit

İltihaplı damarlar tromboflebite yol açabilir: damarların duvarlarına ek olarak çevre dokular da iltihaplanır, bacaklarda ağrılı semptomlar olur, iltihaplı bölgelerdeki cilt kırmızıya döner ve vücut ısısı yükselir.

venöz kanama

Alt ekstremitelerin varisli damarları ile kan dolaşımı bozulur, intravenöz basınç yükselir. Sonuç olarak, damarlar şişer ve genişler. Herhangi bir dış etki - küçük yaralanma, hafif çürük - venöz kanamaya neden olabilir; bu, kural olarak, ağrılı hislere neden olmadığı için farkedilmeden gider, ancak önemli kan kaybına ve büyük risklere neden olabilir.

derin ven trombozu.

Kan pıhtıları, kan damarlarındaki kan pıhtılarıdır, kan dolaşımının bozulması ve damar duvarlarının etkilenmesi sonucu oluşurlar. Kan pıhtıları venöz kanalları tıkayarak derin ven trombozuna yol açar.

Hastalık, her türlü komplikasyondan kaçınarak zamanında tedavi edilmelidir. Deneyimli bir doktor, ilk tezahüründe alt ekstremitelerin varisli damarlarını belirleyecektir.

Alt ekstremitelerin varisli damarları için tedavi yöntemleri

Varis tedavisi için çeşitli yöntemler vardır - bu cerrahi, konservatif teknikler (kompresyon tedavisi, ilaç tedavisi, fizyoterapi) ve lazer tedavisi, damarların radyofrekans ablasyonu, skleroterapi, flebektomi gibi modern cerrahi olmayan yöntemlerdir.

 1. Operasyon. . . Günümüzde geleneksel cerrahi, nadiren ve belirli endikasyonlar için reçete edilmektedir. Her şeyden önce, bunun nedeni, damarın kendisinin çıkarılmasına önemli travma, hematomların olası görünümü, uzun süreli postoperatif dönem ve uzun süreli ağrı sendromu eşlik etmesidir.
 2. konservatif tedavi. . . Venöz hastalığın evresine ve ciddiyetine bağlı olarak, bir veya başka bir tedavi türü seçilir. Kan damarlarına verilen hasarın derecesine bağlı olarak, hastalığın herhangi bir aşamasında konservatif tedavi yöntemleri gereklidir - ek bir tedavi veya ana tedavi olarak. Konservatif tedavi yöntemleri arasında fizyoterapi, varislerin kompresyon tedavisi ve alt ekstremitelerin varislerinin ilaç tedavisi yer alır.

Fizyoterapi

Bu yöntem, pressoterapi yapmaktan ibarettir. Bu prosedür, kronik venöz yetmezlik ve ilk venöz ödem arka planına karşı oluşan aşırı sıvıyı alt ekstremitelerden çıkarmayı amaçlar.

Diğer herhangi bir konservatif yöntem gibi, fizyoterapi de etkilenen damarların ve bölgelerinin ortadan kaldırılması anlamına gelmez, varisli damarların tezahürünü azaltır. Fizyoterapi yardımı ile venöz ve lenfatik çıkışlar iyileşir, mikro sirkülasyon düzelir, baldır kaslarında ağrı ve kramplar gibi alt ekstremite rahatsızlıkları ortadan kalkar.

Varisli damarların kompresyon tedavisi

Yüzeyel ve derin damarlara baskı uygulamak için kompresyon tedavisi kullanılır. En hızlı kan çıkışı en altta, bacaklarda meydana gelir - damarlar orada daralır ve kan çıkışı en hızlıdır. Dış basınç kan akışına yardımcı olur ve sonuç olarak valflerin etkinliğini arttırır.

Kompresyon tedavisi, tüm modern tedavi yöntemleri için ek bir tedavi olarak, daha az sıklıkla ana tedavi yöntemi olarak (hastalığın ilk aşamasında ve önlenmesi için) hatasız kullanılır.

Basınçlı giysiler, şişme, alt ekstremitelerde yorgunluk ve ağırlık hissi gibi varis semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

Alt ekstremitelerin varisli damarlarının tıbbi tedavisi.

İlaç tedavisi, venöz duvarların yapısını ve işlevini iyileştirebilecek ilaçların alınmasını içerir. Ancak damarlar bükülmüş ve genişleyecek, ilaçlar, kremler ve merhemler yardımıyla varisleri tamamen iyileştirmek mümkün değildir. İlaç yardımı ile venöz duvarların artan tonu, valflerin arızalanmasını düzeltemez. İlaçlar (venotonikler), merhemler, kremler şişlik ve ağrı semptomlarını azaltır ve ayrıca trombozun önlenmesi ve trofik bozuklukların iyileşmesi için reçete edilir.

Konservatif tedavi yardımı ile venöz hastalığın daha da gelişmesini önlemek ve hastayı iyileştirmek mümkün değildir.

Alt ekstremitelerin varisli damarlarının modern teknolojileri ve tedavi yöntemleri

Günümüzde tıp büyük ilerlemeler kaydetti, geleneksel ameliyatlar geçmişte kaldı; bunların yerini ameliyatsız varis tedavisine yönelik modern yöntemler aldı. Bunlara radyofrekans ven ablasyonu, skleroterapi, flebektomi ve varislerin lazer tedavisi gibi nazik yöntemler dahildir.

Radyofrekans ven ablasyonu (damarların RFA'sı)

Bu modern bir teknolojidir ve alt ekstremitelerin varisli damarlarını tedavi etmenin en etkili yollarından biridir. RFA, varisli damarları tedavi etmenin diğer yöntemlerine göre büyük avantajlara sahiptir. Prosedür geleneksel cerrahiye modern bir alternatiftir ve lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Yöntemin özü, etkilenen damarın içine termal radyasyon üreten özel bir iletkenin sokulmasıdır. Radyo frekansı radyasyonunun yardımıyla, damarın etkilenen bölgesinin duvarlarında termal bir etki vardır; hasarlı damarın yapısı bozulur, damar genel kan akış sisteminden çıkarılır. Operasyon 30 ila 60 dakika sürer ve hastanede yatmayı gerektirmez.

Prosedür hasta için kesinlikle güvenli ve mümkün olduğunca etkilidir. Bu yöntemin önemli avantajları, insizyonların ortadan kaldırılması (ameliyat küçük bir delinme anlamına gelir) ve işlemden sonra mümkün olan en hızlı iyileşmedir - 15-20 dakika sonra hasta eve gidebilir.

skleroterapi

Bu yöntem, alt ekstremitelerdeki varislerin damarların duvarlarının yapıştırılmasıyla tedavisini yani damarın kapatılmasını içerir. Damarı yapıştıran damarın lümenine bir köpük veya sıvı ilaç enjekte edilir. Bu yöntem cilt rahatsızlıkları gerektirmez ve pratik olarak ağrısızdır. Prosedür yaklaşık 30 dakika sürer ve zorunlu sıkıştırma tedavisinden sonra - sıkıştırma iç çamaşırı veya bandajlar damarları yapıştırma işlemine yardımcı olur.

Skleroterapi yardımı ile hem kılcal ağlar hem de büyük damarlar çıkarılır; bu yöntem ameliyat sonrası yara izlerini ve kusurları ortadan kaldırır.

Flebektomi

Yöntem, değişen damarın çıkarılmasını içerir. Flebektomi, hastalığın başlangıç aşamalarını aştığı, şiddetli bir forma sahip olduğu ve diğer yöntemlerin etkisiz kaldığı durumlarda kullanılır.

İşlem birkaç milimetrelik küçük kesilerden gerçekleştirilir ve yaklaşık iki saat sürer; hastanın 1-2 gün hastanede kalması anlamına gelir. Daha fazla kompresyon tedavisi de gereklidir.

Alt ekstremite varislerinin lazer tedavisi (ELVK)

Endovazal lazer pıhtılaşma yöntemi (EVLK), varisli damarları tedavi etmenin en yaygın yöntemlerinden biridir ve bir lazer ışınının damar duvarları üzerindeki termal etkisini içerir. Damara yerleştirilen ışık kılavuzu, bir lazer ışını ile etki eder ve bunun sonucunda venöz damar yapıştırılır.

İşlem genel anestezi gerektirmez ve yaklaşık 40-60 dakika sürer. Daha fazla kompresyon tedavisi gereklidir.

Varisli damarları tedavi etme yöntemi, önce gerekli tüm çalışmaları yapan ve temelinde, hastalığı tedavi etmek için en çok tercih edilen yöntemi seçen doktor tarafından belirlenir.

Alt ekstremitelerin varisli damarlarının önlenmesi

Varisli damarların en önemli önlenmesi, sağlıklı bir yaşam tarzı ve uygun iş ve dinlenme organizasyonudur.

Varisli damarların önlenmesi için doktor tavsiyesi:

 • alt ekstremitelerde sık ve sabit yükleri hariç tutun
 • doğru beslenme (yağlı, kızarmış, tuzlu yiyecekler hariç)
 • 20 derecelik bir açıyla yükseltilmiş bacaklar ile aralıklı dinlenme
 • vücut ağırlığı kontrolü
 • egzersiz yapmak
 • kötü alışkanlıkları ortadan kaldırmak (alkol, sigara)

Ayrıca, varisli damarların önlenmesi, sertleşmeyi, yüzmeyi ve ayrıca ayak ve alt ekstremite masajını içerir.