Küçük pelvisin varisli damarları - belirtileri, nedenleri ve tedavisi

pelvis fotoğraf 1 varisli karın ağrısı

Varisli damarlar vücudun farklı bölgelerinde lokalize olabilir. Ve bunlardan biri pelvik bölgedir. Küçük pelvisin varisli damarları genellikle kadınlarda görülür ve alt karın bölgesinde sık sık ağrıyan ağrıların ortaya çıkması ile karakterizedir. Erkeklerde damarlarla ilgili problemler de olabilir, ancak testisler etkilenir, bu da ağrıya, skrotumda ağırlığa ve dolayısıyla cinsel ilişki sırasında rahatsızlığa neden olur. Kadınlarda ve erkeklerde pelvik organlar farklı bir yapıya sahip olduğundan, farklı cinsiyet temsilcilerinde bu hastalığın seyrinin özellikleri hakkında ayrı ayrı konuşalım.

Kadınlarda küçük pelvisin varisli damarları

İstatistikler, küçük pelvisin varisli damarlarının veya kronik pelvik ağrı sendromu olarak da adlandırıldığı gibi, genellikle 20-45 yaş arası genç kadınları etkilediğini göstermektedir. Ayrıca, yaşla birlikte, bu hastalıktan muzdarip kadınların sayısı birçok kez artmaktadır. Bu nedenle, 17 yaşında, kadınların% 19'u küçük pelvisin varisli damarlarından muzdariptir ve 45 yaşına kadar sayıları% 80'e yükselir, istatistikler hayal kırıklığı yaratır.

Pelvik varisli damarların ultrason tanısı

Yaşla, hasta sayısıyla bu kadar büyük bir artışa neden olan nedir? Hastalığın nedeninin kalıtsal bir yatkınlık olduğu vakaları atlayalım (genetik olarak yerleştirilmiş özel bir kan damarları ve valf yapısı, bu onların aşırı gerilmesine neden olur). Ve hayatımız boyunca karşılaştığımız nedenlerden bahsedelim.

Her şeyden önce, yerleşik bir yaşam tarzıdır. Uzun süre oturmanız veya ayakta durmanız gerektiğinde, bir pozisyonda uzun, statik varlık, venöz çıkışı bozar ve alt vücut damarlarında kanın durgunlaşmasına, CVI'ya (kronik venöz yetmezlik) yol açar. Pelvik varislerdeki kapakçıklar artık sıkıca kapanamaz ve aralarında boşluk bırakamaz. Böyle bir kapta, daha sonra bir kan pıhtısına dönüşebilecek bir pıhtı oluşmaya başlar.

Pelvik varis gelişme riskine neden olan ikinci faktör hamileliktir. Bu sırada dolaşım yatağındaki kan miktarı önemli ölçüde artar, uterus retroperitoneal damarları sıkmaya başlar ve hormonal arka plan değişir. Bütün bunlar kalıcı vazodilatasyona ve patolojinin daha da gelişmesine yol açar.

Hamilelik sırasında pelvik varis tehlikesi nedir? Doğrudan bir tehlike yoktur, pelvik varisli doğum komplikasyonsuz geçer, bu nedenle tedavi edilmez. Bu, perine ve vulva damarlarının genişlemesidir ve kadınların %30'unda görülür. Ancak, bir çocuğun doğumundan hemen sonra, bu damarlar genellikle herhangi bir müdahale olmaksızın hızla normale döner ve sonuç olarak, kadınların sadece %2-8'inde doğumdan sonra pelvik varisler devam eder.

Küçük pelvisin varisli damarlarının gelişmesinin üçüncü nedeni, jinekolojik hastalıkların varlığı, hormon replasman tedavisi ve kontraseptif ilaçların kullanılmasıdır. Dördüncü önemli faktör ise sigaradır. Özellikle hormonal kontraseptiflerin ve sigaranın aynı anda kullanılmasının kabul edilemez olduğunu not ediyoruz. Bu iki faktör karşılıklı olarak birbirini güçlendirir. Ve hormonal doğum kontrol hapları alan genç, sigara içen kadınların vasküler trombozdan öldüğü birçok trajik vaka var. Fazla kilo başka bir risk faktörüdür. Obezite ile damarlardaki yük önemli ölçüde artar. Son predispozan faktör ekoloji olarak kabul edilir, büyük şehirlerde hava kirliliği vasküler patolojilerin gelişme riskini arttırır.

pelvis fotoğraf 2 varisli karın ağrısı

Bunlar pelvik organların varisli damarlarının nedenleriydi. Fakat insan bu patolojinin varlığını kendi içinde nasıl tanıyabilir? Küçük pelvisin varisli damarlarının ana belirtileri:

 • vücudun tek bir pozisyonda uzun süre kalmasından sonra ağır kaldırma, hipotermi ve genel yorgunluk ile şiddetlenen alt karın bölgesinde ağrıyan ağrıların görünümü;
 • cinsel ilişki sırasında veya sonrasında perine bölgesinde ağrılı hisler;
 • küçük pelvisin varisli damarları ile ağrıya genellikle adet öncesi sendromu eşlik eder;
 • vajinal akıntı miktarında bir artış;
 • adet döngüsünün ihlali;
 • kalçalardaki ve uylukların arkasındaki venöz desen daha belirgin hale gelir,
 • dış genital organlar da etkilenebilir - düğümler, kalınlaşma, kaşıntı, ağrı.

Pelvik varis belirtileri bulursanız ne yapmalısınız?

Hemen, kendinizde benzer semptomlar bulursanız, komplikasyonların gelişmesini önlemek için bir doktora danışmalısınız. Yukarıdaki belirtilere sahip bir kadının başvurması gereken ilk doktor bir jinekologdur. Muayeneden sonra gerekli tüm testleri ve çalışmaları yazacaktır. Kural olarak, küçük pelvisin iç organlarının varisli damarlarından şüphelenilen hastaların, jinekolojik hastalıkları dışlamak için önce karın organlarının ultrason muayenesinden (ultrason) geçmesi gerekir (doktor ayrıca patolojik varlığını da görebilir). , ultrasonda genişlemiş ve kıvrımlı damarlar).

pelvis fotoğraf 3 varisli karın ağrısı

Jinekolojik hastalıkların varlığı dışlandıktan sonra hasta bir fleboloğa yönlendirilir. Teşhisi netleştirmek için, kan akışı hakkında daha ayrıntılı bilgi almanızı sağlayan kan damarlarının (USDG) ultrason dupleks taramasına atanabilirler. Zor durumlarda bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve laparoskopi reçete edilebilir. Genellikle bu çalışmalar kesin tanı ve hastalığın derecesinin belirlenmesi için yeterlidir.

Küçük pelvisteki varislerin derecesi:

 1. Damarların çapı 5 mm'yi geçmez, etkilenen damarlar sol yumurtalığın üst kenarı boyunca bulunur.
 2. Çap - 5 ila 10 mm arasında, sağ yumurtalık ve rahim damarları etkilenir.
 3. Damarların çapı 10 mm'den fazladır, her iki yumurtalıkta (damarlar hem solda hem de sağda eşit olarak genişler) ve uterusta belirgin varisler görebilirsiniz; uyluk, kalça, kasıklarda genişlemiş damarlar ve nodüller görülür.

Pelvik varis nasıl tedavi edilir?

Gerekli tüm teşhisleri geçtikten sonra doktor, hastalığın ciddiyetine ve hastanın genel durumuna göre tedaviyi reçete eder. Küçük pelvisin varislerinin tedavisi çeşitli yöntemler içerir. Her şeyden önce, ihtiyacınız var:

 • hipodinamikle mücadele de dahil olmak üzere çalışma ve dinlenme koşullarının normalleştirilmesi, bu nedenle bir pozisyonda uzun, statik bir gövdeden ve ayrıca ağırlık kaldırma gibi aşırı fiziksel efordan kaçınmaya çalışın;
 • kötü alışkanlıkların reddedilmesi;
 • venöz çıkışı iyileştirmek için kompresyon iç çamaşırı ve tayt giymek;
 • rahat ayakkabılar giymek, yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınmak.
Pelvik varis için bir doktora görünün

Ve asıl tedavi genellikle karmaşıktır ve farmakoterapi, diyetler, iyileştirici jimnastik, masaj, halk yöntemleri vb. Örneğin, farmakoterapi:

 1. Flebotropik ilaçlarla bir tedavi kürü reçete ederek kan dolaşımını iyileştirir, damar tonusunu arttırır, tıkanıklığı ortadan kaldırır ve böylece kan pıhtılarının oluşumunu önler.
 2. Şiddetli ağrı için, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar reçete edilebilir.
 3. Vitaminler ve antioksidanlar ayrıca pelvik damarların varisli damarlarının karmaşık tedavisinde de kullanılır.

Diyetin normalleştirilmesi, özellikle tuzlu, kızarmış, baharatlı, konserve yiyecekler, baharatların diyetinden çıkarılması. Neden yapmaya değer? Tuzlu yiyecekler vücutta sıvı tutulmasına ve kan basıncında artışa neden olan ödem oluşumuna neden olur. Yağlı, kızarmış yiyecekler bildiğiniz gibi kolesterol plaklarına neden olduğu gibi aşırı kilo alımına da yol açarak kan damarlarının sağlığını olumsuz etkiler.

Şu anda bilim adamları, obezitede 5 kg kilo kaybının kan basıncında 5 mm Hg azalmaya yol açtığını kanıtladılar. Sanat. sırasıyla. Diyetinizden küçük pelvisin varisli damarları ile, diyetinize mümkün olduğunca çok meyve, sebze ve bitki eklemelisiniz. Yüksek miktarda lif içerdiklerinden bağırsaklarda tıkanıklık oluşumunu engellerler. Ayrıca salata sosu olarak bitkisel yağın ölçülü olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Küçük pelvisin varisli damarları için jimnastik

Hastada komplikasyon ve kontrendikasyon olmaması durumunda, kendisine özel terapötik egzersizler verilir. Bunun ana kontrendikasyonları vasküler tromboz, sürece derin damarların katılımı ve akut formdaki hastalıklardır. Pelvik varisli damarlar için egzersizler son derece basittir:

 1. Ayakları kaldırma: Ayaklar önce parmak uçlarından sonra topuklardan yukarı kaldırılır. Ayakta veya oturma pozisyonunda yapılabilir.
 2. "Bisiklet": bir pozisyon alıyoruz - sırtüstü uzanıyoruz, bacaklar yukarı kaldırılıyor ve bisiklet sürerken olduğu gibi havada alternatif itme hareketleri yapmaya başlıyoruz.
 3. "Huş": pozisyon - sırt üstü yatarken, bacaklar dikey olarak yukarı kaldırılır, sadece bu pozisyonu korumanız gerekir.
 4. "Makas": sırtüstü pozisyonda bacakların alternatif geçişi, bacaklar yukarı kaldırılmış.
Pelvik varisli damarlar için fitball egzersizleri

Bir hastada küçük pelvis ve CVI (kronik venöz yetmezlik) üçüncü derece varisli damarlar varsa, doktorlar ameliyat önerebilir. Artık bu operasyonlar modern yöntemlerle gerçekleştiriliyor, düşük travmatikler, bu nedenle pratik olarak ağrısızdırlar ve operasyondan sonra uzun bir iyileşme gerektirmezler.

Erkeklerde küçük pelvisin varisli damarları

Erkeklerde küçük pelvisin varisli damarları en sık varikosel adı verilen bir hastalık şeklinde ortaya çıkar. Testislerin damarlarının anormal genişlemesi ile karakterizedir. Tipik olarak, sol testis etkilenir. Hasta, skrotumdaki ağrıları çekerek işkence görür, boyutu artar. Bir adam bu hastalığın kendisinden şüphelenebilir. Testisleri incelerken, karakteristik küçük nodüller ("mantarlar") hissedilir. Varikosel, ereksiyon ve cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir, bu nedenle bir erkekte sadece fiziksel değil, aynı zamanda psikolojik rahatsızlıklara da neden olabilir.

Varikosel erkeklerde kısırlığa neden olan bir faktör olabilir. Ancak son bilimsel araştırmalar, varikosel ile erkek kısırlığı arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu yalanladı, yalnızca en ileri vakalar tehlikelidir. Bu nedenle nadiren cerrahi müdahaleye başvururlar. Varikosel tedavisi, küçük pelvisin diğer varisli damarları gibi, özel ilaçların atanmasından ve terapötik egzersizlerden oluşur.