Alt ekstremitelerin varisli damarları

varisli ve damarsız bacaklar

Varis hastalığı, kapak yetmezliği ve bozulmuş kan akışı ile birlikte alt ekstremitelerin yüzeysel damarlarının genişlemesi olarak adlandırılır. Dönem "varisli damarlar"Lat'tan geliyor. varis - "şişkinlik". Böyle bir teşhis çok yaygındır: Gelişmiş ülkelerde yaşayan kadınların% 89'una ve erkeklerin% 66'sına kadar bir dereceye kadar varis belirtileri vardır.

Maksimum mekanik strese maruz kalan valfler genellikle ilk etkilenir. Bu durumda, büyük ve küçük safen damarlarının ağzından, bazen de büyük perforan damarlardan patolojik bir kan akıntısı meydana gelir. Yüzeyel toplardamarlarda oluşan aşırı kan hacmi yavaş yavaş toplardamar duvarının aşırı gerilmesine yol açar. Alt ekstremitelerin yüzeyel venöz yatağında bulunan toplam kan hacmi artar, bu da perforan damarlarda dilatasyon ve kapak yetersizliği ile sonuçlanır. Varisli damarlar genellikle alt ekstremite damarlarını etkiler, ancak vücudun herhangi bir organında ve bölümünde ortaya çıkabilir.

varis belirtileri

Varis kliniği, hastalığın evrelerinden kaynaklanmaktadır:

 • Aşama 1. İlk belirtiler, bir iş gününden sonra bacaklarda ağırlık ve yorgunluk, öğleden sonra geç saatlerde ayak bileklerinde, ayaklarda ve alt bacağın şişmesidir. Bu durumda, bir gece istirahatten veya aktif yürüyüşten sonra tüm semptomlar kaybolur.
 • 2. aşama. Bacaklarda örümcek damarları, damarlarda ağrı ve baldırlarda nadir görülen gece krampları vardır.
 • Sahne 3. Bu aşamada, uzun bir oturma veya ayakta durma pozisyonundan sonra ortaya çıkan ciltte damarlar ve nodüller zaten hissedilir.
 • 4. AşamaYukarıdaki işaretlerin tümüne, öğleden sonra geç saatlerde, sabahları artık tamamen kaybolmayan sürekli ödem eklenir.
 • Aşama 5. Bacaklardaki cilt rengi koyulaşabilir. Deri atrofisi görülür.
 • 6 aşama. İyileşme yeteneğine sahip trofik ülserler ortaya çıkar.
 • 7 aşama. Trofik ülserler iyileşmez.

Başlangıçlı bir hastalığın ilk belirtilerinden biri, çoğunlukla damarlar boyunca şişlik ve ağrıdır. Bacaklardaki varisli damarlarda, genellikle ayaklar, ayak bilekleri ve alt bacak bölgesinde yumuşak dokularda hafif bir şişlik olur. Böyle bir "ağır bacak sendromu" sendromunun varlığı, daha sonraki varisli damarlara zemin hazırlaması gerekmez. Bununla birlikte, hastalığın başlangıcında hastaların çoğu, özellikle akşamları, uzun süreli ayakta durma veya sıcak havalarda uzun yürüme ile listelenen semptomlardan herhangi birini kaydetti.

Hastalık uzun süre gelişir, listelenen semptomlara "akşam" ödemi eklenir. Önce ayak bileklerinde ve ayaklarda şişlik görülür ve ardından alt bacağa yayılır. Böyle bir ödemin ortaya çıkmasıyla birlikte, gelişmiş kronik venöz yetmezlik hakkında konuşulmalıdır. Cilt rengi mavimsi olur. Bu aşamadaki hastalar gerekli tedaviyi almazlarsa, belirli bir kısmında bacak derisinde hiperpigmentasyon ve lipodermatoskleroz gelişir. Daha ileri vakalarda, trofik ülserler meydana gelir.

Alt ekstremitelerin varisli damarlarına ek olarak, ayrıca varis var.

 • kadınlarda küçük pelvisin varisli damarları;
 • erkeklerde varikosel;
 • alt ekstremite damarlarının yenilgisi;
 • karaciğer patolojisinde yemek borusu damarlarının genişlemesi;
 • farklı organlarda tromboflebit sonrası belirtiler.

Hastalığın nedenleri

Hastalığın gelişimine katkıda bulunan faktörler:

 • Hareketsiz hareketsiz veya bacak çalışması
 • Kilolu
 • Kalıtım, hastalığa yatkınlık
 • Yaş ve cinsiyet. 30-40 yaş arası kadınlarda varis geliştirme olasılığı en yüksek
 • Gebelik.

Varisli damarların nedensel ilişkisi hala bir tartışma ve bilimsel araştırma konusudur. Venöz kan çıkışının ihlali, çoğunlukla dokuların derinliklerinde bulunan damarların valf aparatının yokluğundan veya zayıflığından kaynaklanır. Ayrıca, alt ekstremitelerin ve diğer organların varisli damarları, vasküler duvarın tonundaki azalmadan kaynaklanabilir.

Daha az yaygın olarak, bacaklardaki varisli damarlar aşağıdaki gibi durumlarla ilişkilidir:

 • damarların önceki iltihabı (flebit);
 • venöz yatakta kan pıhtılarının oluşumu;
 • kan damarlarının gelişiminde konjenital anomaliler.

Alt ekstremitelerin varislerinin tedavisi

Varisli damarların konservatif tedavisinin özü, normal venöz çıkışı düzeltmektir.

Fiziksel egzersiz

Varisli hastaların korunma ve tedavi yöntemi olarak yürüme gösterilmektedir. Bacak kaslarının kasılması, kalbe kan pompalamaya yardımcı olur ve dolaşımı iyileştirir.

Sıkıştırma giysileri giymek

Varisli damarların ve damarlardaki diğer lezyonların tedavisinde konservatif yöntemlerden biri varis çoraplarının kullanılmasıdır. Ürünler, vasküler tonu korumak ve alt ekstremitelerin etkilenen bölgesinde kan akışını eski haline getirmek için sıkıştırıcı bir etki sağlar. Çamaşırlarınız esneme eğilimi gösterdiğinden düzenli olarak değiştirmeniz önemlidir.

İlaçlar

Varis tedavisine yönelik ilaçlar, damarların tonunu arttırmalı, kılcal geçirgenliği azaltmalı ve lenfatik drenajı, mikro dolaşımı iyileştirmeli ve reolojik bozuklukları ortadan kaldırmalı ve iltihabı durdurmalıdır. Varis tedavisi için ilaçlar birkaç gruba ayrılır. Flebotonik; ödem için çareler; ayrıştırıcılar; trofik değişikliklerle; antioksidanlar; aspirin ve türevleri; steroidal olmayan analjezikler; fibrinolitikler.

Ayrıca doktorlar topikal ilaçların - merhemlerin ve jellerin - kullanılmasını tavsiye eder. Bu, ekstremitelerdeki ağrıyı azaltmaya ve şişmeyi azaltmaya, kapak sisteminin işleyişini iyileştirmeye, damar duvarlarının tonunu artırmaya ve normal kan akışını düzeltmeye yardımcı olur.

Varisli damarların cerrahi tedavisi

Bazı durumlarda ameliyat belirtilir - bu en etkili tedavi yöntemidir. Lazer, radyo frekans yöntemi veya skleroterapi kullanılarak gerçekleştirilen modern operasyonlar lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

profilaksi

Varisli damarların gerçekten etkili bir şekilde önlenmesi, kompresyon çoraplarının kullanılması, normal kilonun korunması ve özellikle yürüyüş veya yüzme gibi düzenli fiziksel aktivitedir. Kendi kendine masaj ayrıca varisli damarların tezahürlerinden de yardımcı olur (bununla birlikte kremler veya merhemler de kullanılabilir).