Halk yöntemlerini kullanarak bacaklardaki varislerin etkili tedavisi

varis nedeni olarak topuklu giymek

Bu makalenin konusu varislerin alternatif tedavisi olacaktır. Aynı zamanda, bu durumda tedavinin kan damarlarının duvarlarını güçlendirmeye ve kan dolaşımını normalleştirmeye yardımcı olan bir dizi önlem olduğuna dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Geleneksel tıp hangi durumlarda varisli damarlara yardımcı olur?

Varis, tedavisi zor olan çok ciddi bir rahatsızlıktır ve tedavi sürecinin kendisi zaman, çaba, sabır ve biraz bilgi gerektirir. Bu nedenle, bu hastalığa karşı mücadelede potansiyelinizi başlangıçta değerlendirmek önemlidir.

Varis tedavisinin alternatif yöntemlerinin önleme şeklinde ve erken aşamalarda etkili olduğunu hemen belirtmek isteriz. Diğer durumlarda, bir flebologu ziyaret etmek ve etkili olmayan tedavi yöntemleri üzerinde değerli zaman kaybetmemek en iyisidir.

Her şeyden, küçük örümcek ağları, yıldızlar veya şişlikler bile göründüğünde, derhal bir doktora gitmeniz ve ondan hangi halk ilaçlarının evde tedaviye en iyi yardımcı olacağı konusunda öneriler almanız gerektiği hemen anlaşılmalıdır.

Evde varis tedavisi için halk tarifleri

varisli bacak ağrısı

Bir doktora danışmadan alternatif yöntemlerin kullanılmasının ciddi sonuçlara yol açabileceğini unutmayın. Belirli bir tedavi yöntemini seçme konusunda herhangi bir bağımsız karar münhasıran sizin hakkınızdır.

Geleneksel tıp her zaman her yönde pratik bir yaklaşım benimser. Sonuçta, daha önce atalarımız her zaman hedeflerini gerçekleştirmekle meşguldü: hayatta kalmak. Bu bağlamda, pratikte varisli damarların nasıl tedavi edileceğine dair çeşitli seçenekler bulunmuştur. Bunu aşağıda tartışacağız.

Varis tedavisi için yöntemler:

 • Sıkıştırır ve losyonlar.
 • merhemler.
 • Tentürler ve kaynatmalar.
 • Banyolar.

Bunu veya bu yöntemi nasıl uygulayacağınızı bilerek, erken aşamalarda varis gelişimini ortadan kaldırabilirsiniz. Aşağıda, etkili bir etkiye sahip olan ve kan damarlarını güçlendirmeye yardımcı olan en yaygın halk ilaçlarını anlatacağız.

Varis tedavisinde kompresler ve bandajlar

Varis ağrısına karşı kestane kompresi

Tereyağı veya kafur yağı ile bir dilim siyah ekmek sürün, üstüne kuru at kestanesi serpin. Bütün bunları hastalıklı damara uygulayın ve düzeltin. Sıkıştırmayı gece boyunca bırakın. On işlemden sonra ağrılar geçer.

Varisli damarların tedavisinde dulavratotu ve yaban turpu

Sıcak bir su ısıtıcısına temiz bir dulavratotu (veya yaban turpu) yaprağı koyun, böylece tolere edilebilir şekilde ısınırlar. İç tarafı ile, bir parça steril bandaj yerleştirdikten sonra tabakayı etkilenen damara yapıştırın ve sabitleyin. İşlem gece yapılmalıdır. Kurs, gün aşırı yapılacak 5 işlem içerir. Durum belirgin şekilde iyileşir, ağrı gider.

Belirgin siyah damarlar ve düğümler için dulavratotu ve merhem

Bahçede dulavratotu göründüğü anda, hastalıkla savaşmaya başlayabilirsiniz. Geceleri, bacakların ağrıyan bölgelerini merhemle ovalayın, üstüne bir dulavratotu yaprağı koyun ve kompresyon çorapları giyin. Üç gün sonra bacaklarınızı yıkadıktan sonra bandajı değiştirin. Dulavratotu büyürken tedaviye yaz boyunca devam edin.

Varisli damarlar için bal kompresi

Etkilenen damarlara bal ile kompres uygulayın. Kumaşın üzerine kalın olmayan bir bal tabakası yayın, üstüne polietilen sarın ve bir bandajla sabitleyin.

İlk prosedür 2 saat, ikincisi ve üçüncüsü 4 saat, dördüncüsü - bütün gece sürer. İyileşme ikinci günden sonra gerçekleşir.

Varisli damarlar için kozmetik kil ile sıkıştırır

Kozmetik kilini ekşi krema kıvamına gelene kadar soğuk suyla seyreltin (süzülmemelidir), damarların ağrılı bölgelerine uygulayın, geniş bir bandaj veya gazlı bezle üstüne sarın, sonra tekrar bandajın üzerine bir kil tabakası, tekrar bandaj ve böylece 1, 5 cm kalınlığında bir tabaka elde edilmelidir.

Nemi emmek için kanvas bir bezle üstüne sarın ve yün bir fulara sarın.

Üç saat boyunca ayaklarınızın bir tepede olması için uzanmanız gerekir (yastık koyabilirsiniz). Üç saat sonra kompresi çıkarın, ayaklarınızı yıkayın ve yatağa gidin.

İkinci prosedürden sonra ağrı kaybolur, tümörler ve düğümler yavaş yavaş çözülür.

patates kompresleri

Bacaklardaki düğümlere günlük taze sıkılmış patates suyundan kompres uygulayın, bir film ve bandajla üstüne sabitleyin. Prosedür en iyi geceleri yapılır. Tamamen iyileşene kadar tedaviyi gerçekleştirin.

Varisli damarlar için kırlangıçotu suyu

Bandajı kırlangıçotu suyunda nemlendirin ve düğümlerdeki etkilenen damarlara uygulayın, 4 saat boyunca bir bandajla sabitleyin. Tedavi bir hafta sürer, bundan sonra on günlük bir ara verilmeli ve ardından kurs tekrarlanmalıdır.

Toplamda, 3 tedavi kursu gerçekleştirmeniz gerekir.

Yeşil domates kompresi

İnce dilimler halinde taze domatesi günlük olarak ağrıyan damarlara bir bandajla sabitleyerek uygulayın. Her üç saatte bir domates dilimlerini tazeleriyle değiştirin. Durum düzelene kadar tedaviyi sürdürün.

Pelin kompresi

Kompozisyon:

 • Kıyılmış pelin - 1 avuç.
 • Ev yapımı yoğurt - ½ l.

Günde bir kez, 1 saat süren bir kompres yapın. Pelin otu ile ev yapımı yoğurdu karıştırın. Karışımı bir parça gazlı bezin üzerine koyun ve varisli damarlara uygulayın. Üstünü polietilen ile sarın ve yün bir fularla sarın. Bacağınızı veya bacaklarınızı bir tepeye yerleştirin. Prosedürü arka arkaya 5 gün yapın, ardından iki günlük bir ara verin, ardından kurs tekrar edilebilir.

Başka bir tarif var, sadece 2 yemek kaşığı alıyor. ben. kesilmiş süt ve 8 kök pelin (doğranmış). Kompres 10 gün boyunca günde iki kez uygulanır.

Varisli damarların ilk aşamasının tedavisi için sıkıştırın (yıldız)

Kompozisyon:

 • Eczane papatyası - 2 çay kaşığı
 • Kaynar su - 1 bardak.

Hammaddelerin üzerine kaynar su dökün ve iyice sararak yarım saat bekletin. Hazır infüzyonu süzün ve boğaz damarlarına gece kompresleri şeklinde uygulayın.

Varisli damarlara karşı etkili merhemler ve sürtünme

kız varisli damarları merhemle tedavi ediyor.

İyi çalışan bir merhem var. Hazırlamak için ihtiyacınız olan:

 1. Aloe suyu.
 2. Soğan suyu.
 3. İhtiyol merhem.
 4. Sıvı çamaşır sabunu.
 5. Tuzsuz domuz yağı.
 6. Bal.

Bütün bunları karıştırın, ateşte ısıtın ve soğumaya bırakın. Merhem soğuduktan sonra kullanıma hazırdır. Bu karışımı günde 3-4 kez uygulamanız gerekir.

Varisli damarlar için elma sirkesi

Kuşkusuz, elma sirkesi sağlıklı ve etkili bir ilaçtır. Sonuçta, birçok asit ve vitamin var.

Her gün yatmadan önce ayaklarınızın etkilenen bölgelerine elma sirkesi sürün. Tedavi süresi 30 gündür. İşlem sabah yapılabilir, ancak ovaladıktan sonra bir saat uzanmanız önerilir.

Etkisini arttırmak için, suyla seyreltilmiş elma sirkesi, bir ay boyunca da sabahları, kahvaltıdan yarım saat önce aç karnına balla içilmesinde fayda vardır. Suda seyreltilmiş elma sirkesi, boğaz damarlarında losyon şeklinde kullanılabilir (bir bardak su için, 2 yemek kaşığı sirke). İşlem yatmadan iki saat önce yapılmalıdır.

Bu yöntem, yıldızların ve ağların daha hafif olmasına yardımcı oldu, ancak bu büyük olasılıkla sirkenin aydınlatma özelliklerinden kaynaklanmaktadır, ancak iyileştirici özelliklerinden kaynaklanmamaktadır.

Önemli! Bağırsak veya mide problemleriniz varsa sirkeyi dahili olarak kullanmayın.

Kan damarlarını güçlendirmenin bir yolu olarak bitkisel infüzyonlar ve kaynatmalar

varis tedavisi için otlar

Bitkilerin gücü ve tıbbi özellikleri uzun zaman önce keşfedildi. Ve bitkinin bu özellikleri modern toplumda bile kaybolmadı. Bu nedenle çeşitli otlar içeren çaylar ve kaynatmalar oldukça etkili sayılabilir.

Bu durumda, bitkisel müstahzarlar çay, kaynatma veya tentür olarak kullanılabilir. Aşağıdaki otlar hazırlama ve kullanım için uygundur.

ısırgan

3-4 yemek kaşığı kuru yaprak üzerine kaynar su dökün, 40 dakika demlenmesine izin verin. Yemeklerden bir saat sonra 1/3 fincan uygulayın.

Sarımsak ve bal

250 gram doğranmış sarımsak, 350 gram bal, karıştırın, 10 gün bekletin. Yemeklerden 30 dakika önce bir çorba kaşığı uygulayın.

bitkisel kaynatma

Meşe kabuğu, söğüt dalları, kestane karışımı bir kaynatma yarım saat kaynatılmalıdır. Bundan sonra papatya, sarı kantaron, bir dizi eklenir. Elde edilen infüzyon 12 saat süreyle infüze edilir. Bal ile önce 50 ml, iki gün sonra 150 ml için.

Varis tedavisinde fındık infüzyonu

Kompozisyon:

 • Ceviz yaprağı - 30 gr.
 • Kaynar su - 300 ml.

Hammaddeleri suyla dökün ve 6 saat demlenmeye bırakın. Daha sonra hazır infüzyonu süzün ve yemeklerden 15 dakika önce günde üç kez ½ fincan alın. Durum düzelene kadar resepsiyon yapılmalıdır.

kestane çiçeği tentürü

Kompozisyon:

 • Kestane çiçekleri - 150 gr çiçek.
 • Votka - 0, 5 l.

Hammaddeler votka ile dökülür ve 14 gün boyunca karanlık bir yerde bırakılır. Bitmiş tentürü süzün ve yemeklerden önce günde 4 kez suyla seyreltilmiş 20 ml için.

alıç tentürü

Alıç meyveleri - 300 g, üç hafta boyunca votka (½ l) içinde demlenir, daha sonra süzülür ve bir akşam yemeğinden önce 6 ml'de su ile seyreltilir.

Karahindiba kökü infüzyonu

Kompozisyon:

 • Kıyılmış karahindiba kökü - 70 gr.
 • kaynamış su - 300 gr.

Hammaddelerin üzerine kaynar su dökün ve bir kapak ve havlu altında yarım saat demlenmesini sağlayın, ardından süzün. Yemeklerden yarım saat önce günde üç kez 100 ml alın.

Banyoları doğru kullanıyoruz

varisli damarlar için terapötik banyo

Varisli damarlar için banyo yapılması da önerilir. Bu, varisli damarları ameliyatsız iyileştirmenizi ve önlemenizi sağlayacaktır. Ancak bu tedavi yöntemi, tromboflebit ve trofik ülseri olan kişiler için kontrendikedir.

Banyo içeriğini önceden hazırlamak en iyisidir.

bitkisel banyolar

0, 5 kilogram - meşe, söğüt ve kestane dalları almanız gerekiyor. Onları 30 dakika kaynatın. Daha sonra otlar papatya, sicim, sarı kantaron (her birinden 4 paket) ile doldurun. Bütün bunları bir gecede bırakın. Sabah 3 somun çavdar ekmeği kaynatın. Her şeyi süzün ve banyoya dökün.

Banyolar + soda

Bu durumda, bir paket soda almanız, banyo hacmini çözmeniz gerekir.

Ayak banyolarını da kullanabilirsiniz. Bu durumda, bileşenlerin dozu basitçe azaltılır. Ve buğulamadan sonra ayaklara ve bacaklara masaj yapmak gerekir.

tuz banyoları

Tuz, varisli damarlar için oldukça etkili bir ilaçtır.

Bunun için deniz tuzu ile önerilen banyolar veya ayak banyoları yapmak yeterlidir. Daha fazla etki için papatya, sicim, meşe kabuğu, söğüt, kestane ve diğerleri gibi farklı bitkilerin tuzlu çözeltilere eklenmesi de önerilir.

Varisli damarların arılar tarafından alternatif tedavisi

bal ile varis tedavisi

Şüphesiz, arıları kendileri kullanmayacaksınız. Atık ürünlerini, yani balı almanız gerekir.

İlk varis belirtileriniz varsa, ayak banyolarından sonra balı bacaklara ve ayaklara güvenle uygulayabilirsiniz. Birkaç işlemden sonra yıldızlar kaybolacak ve bu da bacaklarınıza güzelliği geri getirecektir.

Yapışkan bal kullanmak istemeyenler için 2: 1: 1 oranlarında arı propolis, balmumu ve zeytinyağı bazlı bir merhem hazırlayabilirsiniz. Bu karışımı sabah ve akşam ovalayın.

Varisli damarların peroksit ile tedavisi

Bildiğiniz gibi peroksit dezenfeksiyon, dezenfeksiyon ve iyileşme için iyi bir ajandır. Ve peroksitin bu özellikleri Profesör Neumyvakin tarafından kullanıldı. Bu ilacı kullanarak varisli damarları ameliyatsız tedavi edebileceğinizi bilimsel olarak kanıtladı.

Varis tedavisi için damar bölgesine peroksitli bir tampon uygulamak yeterlidir. Tamponu yaklaşık 20-25 dakika tutmanız gerekir. Bu yöntem hasarlı bölgeyi temizlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Varisli damarların gelişiminin önlenmesi

 • Havuz Ziyareti - Yüzme, kan durgunluğuyla mücadele etmenin en iyi yoludur.
 • Sabahları koşu yapmak veya günde en az 3 km yürümek.
 • Bağdaş kurup oturma alışkanlığını bırakmak.
 • Potasyum, fosfor, B1 ve B9 vitaminleri, deniz ürünleri, karabuğday (kiraz yiyin, günde 30 g, kan pıhtılarını önleyin) açısından zengin gıdaları diyete dahil edin.
 • Yağlı, kızarmış yiyecekleri, sosisleri, çikolatayı, alkolü, tuzu sınırlayın veya tamamen ortadan kaldırın.
 • Soğuk ve sıcak duş.
 • Merdiven çıkmak, parmak uçlarında yürümek.
 • Akşamları ayaklarınızın altına birkaç yastık koyarak bacaklarınızı dinlendirin.

Tüm bu önlemler bir arada, varisli damarlardan kaçınmaya yardımcı olacaktır. İlk endişe verici semptomlar ortaya çıktığında, umutsuzluğa kapılmayın. Doktorlarınıza başvurun, çünkü zamanında teşhis başarılı tedavinin anahtarıdır. Ve halk ilaçları, iyileşme yolunda mükemmel yardımcılar olacaktır.

Hangi sonuçlar çıkarılabilir?

varis tedavisi sonrası sağlıklı bacaklar

Varisli damarların çeşitli alternatif tedavi yöntemlerini anlattıktan sonra, bazı sonuçları özetleyebiliriz:

 • Varisli damarların alternatif tedavisi, tedaviden daha fazla önlemedir.
 • Halk ilaçları ile tedavi, hastalığın ilk aşamasında etkilidir.

Bu durumda, halk ilaçları büyük olasılıkla bir doktor tarafından reçete edilecek olan varisli damarların karmaşık tedavisine ek olacaktır. Varisli damarların ciddi bir hastalık olduğunu belirtmek isteriz. Ve en iyi şekilde kalifiye bir doktor gözetiminde tedavi edilir.