Varisli damarlar nasıl önlenir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, bir kişi çeşitli hastalıklara karşı daha duyarlı hale geldi. Bu tür hastalıklar arasında ilk yerlerden biri bacaklardaki varislerdir. Şu anda, gençlerden yaşlılara kadar hemen hemen tüm yaş grupları bu patolojiye karşı hassastır. Bu nedenle bacaklardaki varislerin önlenmesi, her insanın sağlığının korunmasında çok acil bir konudur.

Genel ifadeler

Alt ekstremitelerdeki varisli damarlar, bir dizi nedenden dolayı ortaya çıkan ve damar lümeninde kanın durgunluğuna yol açan oldukça yaygın bir patolojidir.

Çok sayıda neden hastalığı provoke edebilir. Ana olan, bir kişinin işinin ve yaşam tarzının doğasıdır. Bir kişinin sürekli ayakta durma, tek bir yerde oturma ile ilgili bir işi olduğunda, neredeyse varis alması garanti edilir.

Enflamatuar sürecin gelişimini ve genetik faktörü etkiler. Akrabalardan herhangi birinin varis öyküsü varsa, yüksek bir olasılıkla mirasçılara geçecektir. Bu, vasküler aparatın çeşitli konjenital patolojilerini, örneğin venöz kapakların yetersizliğini veya vasküler duvarların zayıflığını içerir.

Çok miktarda alkollü içki içmek, sigara içmek ve herhangi bir narkotik madde almak neredeyse her zaman gemilerde iz bırakır.

Kardiyovasküler sistem, endokrin, sinir ve diğer sistemlerin hastalıkları da hastalığın başlamasına ve ilerlemesine neden olabilir.

Varisli damarların ilk belirtileri şunları içerir:

 • bacaklarda sık yorgunluk ve rahatsızlık;
 • uzun süre ayakta kaldıktan veya oturduktan sonra bacaklarda şiddetli ağrı;
 • uzuv derisinde genişlemiş damarların görünümü;
 • hastalıklı damar çevresinde kaşıntı ve yanma hissi;
 • iş gününün sonunda ödem görünümü.
Bacaklarda rahatsızlık varis belirtisidir

İlk belirtiler ortaya çıktığında, hasta derhal profesyonel bir flebolog veya damar cerrahına gitmelidir. Hasta onlardan yaşam tarzının nasıl değiştirileceği, bacaklarda varislerin nasıl önleneceği, henüz başlamadıysa ve süreç başlamışsa yüksek kaliteli tedaviye nasıl başlanacağı konusunda öneriler alacaktır.

Sağlıklı beslenme en iyi önlemdir

Dengeli ve sağlıklı bir diyet, bir kişiye yalnızca hastalık başladığında ve tüm hızıyla devam ederken eşlik etmelidir. Sağlıklı ve kaliteli yemek yemek, herhangi bir hastalığın başarılı tedavisinin ve önlenmesinin anahtarıdır.

Bacaklardaki varislerin etkili bir şekilde önlenmesi, her şeyden önce, tüm kötü alışkanlıkların reddedilmesi ile ilişkilidir. Örneğin, alkol ve kahvenin kötüye kullanılması su dengesini bozar - su, dehidrasyon durumunda olduğu için vücudun hücrelerini terk eder. Sigara ve hatta uyuşturucu kullanımı tüm vücut sistemleri üzerinde daha da kötü bir etkiye sahiptir.

Bacaklardaki varislerin önlenmesi, unlu mamullerin, tatlı ve yağlı yiyeceklerin tamamen reddedilmesini içerir. Bu gıdanın yağ metabolizması üzerinde kötü bir etkisi vardır ve hastanın ağırlığını arttırır, bu nedenle alt ekstremite damarları üzerinde daha da fazla yük vardır. Marine edilmiş ve jöleli et, venöz genişleme derecesini kötüleştirebilir.

Varisli damarların önlenmesi için doğru beslenme çok önemlidir.

Varisli damarları önlemek için diyetinizi bol miktarda lifle zenginleştirmelisiniz. Aşağıdaki ürünlerde bulunur: karabuğday, yulaf ezmesi, kepek, meyve, sebze ve çilek kabukları. Lif, vücutta bir "sünger" görevi görerek, bağırsaklardaki tüm zararlı maddeleri ve ürünleri emer.

Diyetinizi deniz ürünleri, sığır karaciğeri, böbrekler ile zenginleştirmeye değer. Bu gıdalar, kan damarlarının yapısı ve tonu için faydalı olan çok miktarda bakır içerir.

Bacaklardaki varisli damarların önlenmesi, çok miktarda E vitamini alımından kaynaklanır. Tavuk yumurtası, tereyağı, baklagiller, buğday tohumu, karaciğer ve yeşil soğan sarısında bulunur.

Varis tedavisi ve önlenmesi doğrudan vücuttaki C ve P vitaminlerinin miktarına bağlıdır. Kırmızı biber, lahana, domates, siyah ve kırmızı kuş üzümü ve cevizde bulunurlar.

Bu gıdaların tümü elastin üretiminde yer alır. Elastin, venöz damarların duvarlarının yapısının oluşturulmasında doğrudan yer alan bir proteindir. Venöz damarların elastikiyet derecesi ve gücü miktarına bağlıdır.

E vitamini içeren besinler yemek varis gelişimini engeller.

Fizyoterapi egzersizleri

Bacaklardaki varislerin önlenmesi, hastalardan herhangi bir Olimpiyat rekoru veya büyük spor başarıları gerektirmez. Aksine, sadece zarar verebilir. Hasta vücudunu küçük ama sık fiziksel eforla maruz bıraktığında bacaklardaki damarlar daha iyi durumda olur.

Önleyici jimnastik iki türe ayrılacaktır:

 • yalancı jimnastik;
 • oturma jimnastiği

Her gün zamanınızın en az 15 dakikasını şarj etmeye ayırırsanız, varislerin önlenmesi çok daha etkili hale gelecektir.

Egzersiz uyumu için bazı kurallar

Sırtüstü pozisyonda:

 • karnınıza yatın, alnınızı yere yaslayın, ellerinizi vücut boyunca yerleştirin, ardından birkaç saniye boyunca ağırlıklarını tutarak bacaklarınızı sırayla kaldırın;
 • yüzüstü pozisyonda, bacakları diz eklemlerinde bükün ve topukları maksimum çabayla kalçalara getirin;
 • Varisli damarlar için önleyici jimnastik
 • sırt üstü yatarken, bisiklete binmek gibi dönme hareketleri yapın; insanlar arasında bu egzersize "bisiklet" denir;
 • aynı pozisyonda, sırayla uzanmış bacakları kaldırın ve makas gibi çaprazlayın;
 • yan pozisyonda - sol bacağınızı kaldırın, önce düzeltin, sonra dizde bükün ve ardından egzersizi sağ bacakla yapın.

Oturma pozisyonu:

 • ayak parmakları üzerinde durarak ayakları kaldırın ve indirin;
 • ayakları parmak uçlarına koymak, sırayla yaymak, topukları bağlamak ve ayırmak;
 • sırayla bacakları topuktan tırnağa yeniden düzenleyin ve tam tersi;
 • topuklarınızı yere dayayarak bir pozisyon alın ve mümkün olduğunca onlara bastırın;
 • dizlerinizi bükün ve kaldırın ve ardından bir taraftan diğerine sallanmaya başlayın.

Oturarak egzersiz, özellikle günün çoğunda çalışma alanlarında oturanlar için faydalıdır. Sadece 20 dakikalık bu tür bir şarj, varis geliştirme riskini önemli ölçüde azaltacaktır.

Varisli damarların gelişmesini önlemek için kompresyon çorabı giymek

Sıkıştırma çorap giymek

Özel kompresyon giysileri giyilerek varislerin önlenmesi sağlanabilir. Bugün çok uygun fiyatlı ve hem çevrimiçi hem de normal bir eczaneden satın alınabilir. Ancak önemli bir husus bir doktora danışmaktır, çünkü randevusu olmadan böyle bir forma giymek pratik değildir.

Kompresyon iç çamaşırı hastaya herhangi bir rahatsızlık vermez. Çorap, tayt ve daha birçok triko çeşidi şeklinde olabilir. Ayrıca, özel tipte kompresyon giysileri normal bir elastik bandaj ile değiştirilebilir. Dıştan, özel forma normalden farklı değildir, bu nedenle karmaşık olmamanız ve bundan korkmamanız gerekir.

Bacaklardaki varislerin bu şekilde önlenmesi, dilate damarlara uygulanan mekanik basınç ile sağlanır. Örme iç çamaşırı, patolojik damarları sıkarak, durgun kan akışında bir iyileşme olduğu için mekanik vazokonstriksiyona ve tonda bir artışa neden olur.

Uyuşturucu önleme

Sadece profesyonel bir uzman hastaya ilaçlar yardımıyla varislerin nasıl önleneceğini anlatmalıdır. Flebolog ancak hastayla kişisel bir konsültasyondan sonra varisli damarların hangi aşamasıyla uğraştığını anlayabilir. Ve eğer hastanın sadece predispozan faktörleri varsa, o zaman size varisli damarları ve sonraki ilerlemesini önlemenin bir yolunu söyleyecektir.

Genel olarak damar problemlerinin önlenmesi ve tedavisi aynı ilaçlarla gerçekleştirilir.Birkaç ana ilaç grubu vardır:

 • Antikoagülanlar - doğrudan ve dolaylı etkileri vardır. Eylemleri kanı inceltmek, kan pıhtılarını önlemek ve kan akışını iyileştirmek içindir.
 • Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar - damarın lümenindeki ve duvarındaki iltihabı giderin, daha fazla komplikasyonu önleyin.
 • Flebotonik veya venotonik, - damar duvarının tonunu arttırır, kan dolaşımını iyileştirir ve damarların lümeni içindeki durgunluğunu giderir.
 • Antiplatelet ajanlar - trombotik kitlelerin birikmesini önler ve varisli damarların zorlu komplikasyonlarından biri olan trombozun mükemmel bir şekilde önlenmesidir.

Halk ilaçları ile varis nasıl önlenir?

Halk tarifleri kullanılarak varislerin önlenmesi dahili veya harici olarak yapılabilir.

Varis tedavisi amacıyla, bu tür bitkilerden elde edilen kaynatmalar uygundur: papatya, ip, kekik, karahindiba, at kestanesi, her türlü bitkisel preparat. Bu bitkilerin eylemi, kanı inceltmek, damarın tonunu normalleştirmek ve kan stazını ortadan kaldırmaktır.

Varisli damarların önleyici tedavisi, lokal tedavi kullanıldığında daha etkili olacaktır. Bunun için tepsiler veya sürtünme için kaynatma yapılır.

Tıbbi et suyu içeren banyolar varisli damarlardan kaçınmaya yardımcı olacaktır.

İğne yapraklı tuz banyolar için iyidir. Sıcak bir banyoya veya ayak banyosuna eklenen bu tuzun yaklaşık 300 gramı damar sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

At kestanesi tentürü sürtünme için çok faydalıdır. Herhangi bir eczaneden satın alabilir veya evde kendiniz yapabilirsiniz. Elma sirkesinin de etkili olduğu kanıtlanmıştır. Etkilenen damarlarda nodüller oluşmaya başlarsa özellikle iyidir. Bir ay boyunca sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez ağrılı uzuvların ovulması önerilir.