Bacaklardaki varislerin cerrahi tedavisi

varisli damarları çıkarmak için ameliyat

Flebologlar, venöz sistem hastalıklarının tedavisinde, eğer orada değillerse, damar cerrahları ile ilgilenirler. Çoğu poliklinikte cerrah vardır. Her 5 yılda bir, konservatif tedavi ve cerrahi tedavi yöntemlerinde modern deneyimin tanıtılması dikkate alınarak bir tazeleme kursuna tabi tutulurlar. Damar cerrahisinin fizibilitesini belirleyecek bir uzman bulabilir, hastayı en yakın damar merkezine yönlendirebilirsiniz.

Koruyucu yöntemlerin veya mikrocerrahinin gelişmesi sayesinde bacak damarlarına yapılan cerrahi müdahalelerin sayısının %10'a düştüğü bilinmelidir. Yemek borusu damarlarının genişletilmesine yönelik operasyonlar da endoskopik teknoloji kullanılarak gerçekleştirilir.

Sklerozan grubundan bir ilacın damarın etkilenen bölgesine girmesi, radyofrekans ablasyonu, bir lazer ışınına maruz kalma, varis segmentinin kapalı bir kord durumuna getirilmesine izin verir. Bu durumda, tüm umutlar, yardımcı damarlardan çıkışın korunmasına bağlıdır. Hasta hızlı bir şekilde rehabilitasyon sürecinden geçer, normal yaşamına ve işine döner. Uzun süreli hastanede kalış gerekli değildir.

Tamamen kadın varislerinin tedavisi

"Kadın" hastalıkları arasında küçük pelvisin varisli damarları yaygındır. 17 yaşın altındaki her beşinci kız ondan muzdarip ve menopoz öncesi yaşta - kadınların% 80'ine kadar. Çoğu zaman, alt karın bölgesinde donuk ağrı, ağrılı adet kanaması, daha az sıklıkla uterusun geniş bağ bölgesinde yumurtalık damarlarının genişlemesinden kaynaklanır.

Venotonik ilaçlarla tedavi sadece ilk aşamada yardımcı olur. Transuterin flebografi yardımıyla, damarların genişlemiş bölgelerini, kapak aparatının durumunu ve bir dizi radyografide kollateral damarları görmeyi mümkün kılan bir kontrast madde enjekte edilir.

En bilgilendirici, kontrast yumurtalıkların damarlarına girdiğinde seçici yumurtalıkografi yöntemidir.

pelvisin varisli damarları nasıl kaldırılır

Pelvik ven patolojisi, uzantıların, mesanenin, bağırsakların, kalça eklemlerinin iltihaplanmasını simüle eder.

Kalıcı ağrı sendromu ile cerrahi tedavi tamamlanmamıştır. En nazik operasyon, etkilenen damarların yapay olarak sertleştirilmesidir (tıkanma). Anestezi altında röntgen kontrolü ile yapılır. Gerekli ilaç ince bir kateter aracılığıyla düğüme enjekte edilir. Birkaç gün sonra damar tamamen tıkanır ve dolaşımdan çıkarılır.

Böyle bir cerrahi yaklaşım mümkün değilse, o zaman sadece uzun bir operasyon yardımcı olur: pelvik bölgede karın duvarını açtıktan sonra genişlemiş damarlar çıkarılır. Bu tür operasyonlar kadın hastalıkları hastanelerinde rutin olarak yapılmaktadır. Doktorlar, kadın doğurganlık çağındaysa, uzantılara kan akışına zarar vermemeye çalışır.

Acil ameliyat olmadan ne zaman yapmak imkansız?

Varis ameliyatı ya acil durumlarda gerçekleştirilir ya da tedavi taktiklerinin olanaklarına ve hastalığın evresine bağlıdır.

Özofagusun varisli damarları için acil cerrahi müdahale endikasyonu, yardımcı ve konservatif yöntemlerle durdurulmayan, tekrarlanan kanama olan akut kanamadır. Patolojinin ana nedeni portal sistemdeki yüksek basınç olduğundan, rahatlama ve redüksiyon için çevresel şant gereklidir.

Ekstra juguler intrahepatik kanal oluşturma tekniği, hepatik ve portal damarlar arasındaki kanala bir stent yerleştirilmesinden oluşur. Tedavi, vakaların %100'ünde kan kaybını durdurmaya izin verir.

Ciddi dezavantajlar:

 • yüksek karmaşıklık;
 • hepatik ensefalopatinin sonraki gelişimi.

Diğer bir operasyon yemek borusu ve mide damarlarının anastomoz ile bağlanmasını içerir. Yöntem travmatiktir, artan intraportal basıncı hafifletmez. Kanamanın nüksetmesi sıklıkla mümkündür.

Tahmine göre, bu tür operasyonlardan sonra bile önümüzdeki yıllarda hastaların hayatta kalma oranı düşüktür. Ölüm, altta yatan bir karaciğer hastalığından (karaciğer komalı siroz) meydana gelir. Bu nedenle karaciğer hastalığı olan hastaların varis geliştiğinde planlı bir şekilde endoskopik yöntemlerle kanamayı önlemek için yılda en az iki kez özofagoskopik muayene yaptırmaları önerilir.

varisli damarları çıkarmak için miniflebektomi

Bacaklardaki varisli damarların cerrahi tedavisi için kimler endikedir?

Kalpten uzaktaki bacakların venöz sistemi en uç noktadır, kişi dik durduğunda üzerine yüksek bir yük düşer. Bu nedenle, diğerlerinden daha sık, ekstremitelerin yüzeysel ve derin damarları etkilenir. Ters kan akımı (reflü) dokularda durgunluğa ve trofik değişikliklere yol açar.

Varisli damarları çıkarmak için en yaygın ameliyat flebektomidir. Varsa hastalara atanır:

 • derin ve yüzeysel damarlarda geniş hasar;
 • tromboflebit belirti ve semptomları;
 • cildin rengi değişir;
 • trofik ülser;
 • konservatif tedavinin etkinliği yoktur.

Bacak varislerinin cerrahi tedavisinin amaçları

Bacaklardaki varisli damarlar ile, gerekli olumlu sonuçların elde edilmesinin imkansız olduğu durumlarda cerrahi yöntemlere başvurulur ve emboli, ekstremitelerin kangreni ile tromboz gelişimi için tehdit altındaki bir pozisyon oluşturulur.

Operasyon aşağıdaki amaçları yerine getirmelidir:

 • damarlardaki normal kan akışını geri yükleyin;
 • vasküler duvarda ortaya çıkan düğümleri ortadan kaldırın.

Operasyon için hazırlık nasıl yapılır?

Teşhis ultrason teşhisi ile doğrulanmalıdır. Bacaklardaki dolaşım bozukluklarının derecesini değerlendirmek için Doppler incelemesi, dubleks veya tripleks yöntemlerle tarama yapılır. Bu, cerrahın ameliyattan önce kan akış hızının en düşük olduğu bölgeleri bilmesini, damar duvarının durumunu ve kapak tonunu hesaba katmasını sağlar.

Hasta atanır:

 • kan, idrar, dışkı genel analizleri;
 • karaciğer ve böbrek dokusunun işlevini değerlendirmek için biyokimyasal testler;
 • koagülogram;
 • EKG sonucu;
 • iki projeksiyonda florografi (muayeneden sonra bir yıl geçmemişse, sadece sonuçları getirin);
 • kadınların bir jinekologun sonucuna ihtiyacı var;
 • HIV ve RW için tarama testleri.

Hasta sürekli olarak herhangi bir ilaç alıyorsa, ön iptal süresi doktorla kararlaştırılmalıdır.

Operasyonlar kimler için kontrendikedir?

Cerrahi tekniklerin yaygın kullanımına rağmen, cerrahi tedavi kontrendikedir:

 • hamilelik ve emzirme geçmişine karşı;
 • yaşlı hastalar;
 • bacak arterlerinin eşlik eden sklerozunun saptanması üzerine;
 • şiddetli bir diabetes mellitus formu varsa;
 • ciltte apseler ile.

Kanserli hastaların damarlarına operasyon yapamazsınız, malign sürecin ilerlemesini aktive edebilirler.

Kliniklerde hangi işlemler yapılır?

En yaygın olanı, dört ardışık aşamadan oluşan kombine bir flebektomidir. Müdahaleye başlamadan önce cerrah, damarların seyrini ve düğümlerin bacak derisindeki lokalizasyonunu işaretler. Tüm aşamaların uygulanmasının ne kadar önemli olduğuna cerrah karar verir, her durumda kısaltılmış bir versiyon yeterli olabilir.

 1. Önce safen damarlar derin damarlarla kesiştiği noktalardan bağlanır (krosektomi).
 2. İkinci olarak, büyük yüzeysel damara ulaşmak için çoğunlukla kasık bölgesinden başlayarak damar uçlarının çıkıntı yaptığı yerlerde cilt kesileri yapılır. Bir uçta bir sonda takılır, damar duvarı yakalanır ve dışa doğru döndürülerek çıkarılır, süreç bir çorabın çıkarılmasına (sıyırma) benzer.
 3. Üçüncüsü, derin ve safen venler arasında bir iletişim oluşturan iç perforan damarların ligasyonudur.
 4. Dördüncüsü, küçük deri ponksiyonları ile küçük kancalarla damarların küçük bölgelerinin (miniflebektomi) çıkarılmasıdır.
varisli damarların çıkarılması

Operasyonun beklenen ciddiyetine ve kapsamına bağlı olarak genel anestezi ve spinal anestezi kullanılır. Lokal anestezi bazen yeterlidir. Tüm operasyon iki saat kadar sürer. Miniflebektomi, non-invaziv yöntemlerle birlikte hastalığın ilk evrelerinde kullanılabilir.

Ameliyat sonrası rehabilitasyon nasıl gidiyor?

Ameliyat sonrası dönemin ilk saatlerinde bacak, çıkarılan damarın tüm uzunluğu boyunca elastik bir bandajla bağlanır. Yükseltilmiş bir pozisyon vermek için özel lastikler, bir yastık ve yatağın yükseltilmiş bir ayak ucu kullanılır. Trombozu önlemek için antikoagülanlar reçete edilir.

İkinci gün oturma ve kalkmaya izin verilir. Üçüncü günden itibaren masaj, egzersiz tedavisi, fizyoterapi kullanılır. 7 gün sonra doktor dikişleri alır. Büyük bir damarın çıkarılmasından sonra 3-5 cm'lik izler kalır, pigmentasyon ve sertleşme mümkündür. Mini flebektomiden sonra ciltte herhangi bir değişiklik olmaz, küçük hematomlar birkaç gün sonra düzelir. Hastanın en az iki ay kompresyon giysisi giymesi gerekir.

Ücretli bir klinikte bir operasyon ne kadara mal olur?

Uzmanların ve uygun teknik desteğin daha az olası olduğu kamu sağlık kurumlarında cerrahi tedavinin zorluklarını hesaba katmalıyız. Bu nedenle özel klinik ve merkezlerin deneyimli doktorlarının seçilmesi gerekmektedir.

Komplikasyon durumunda mutlaka sigortanız hakkında bilgi almalısınız. Bu sözleşmeye dahil edilmelidir. Diğer bir belge ise kurumun gerekli operasyonel faaliyetler için sahip olduğu lisanstır.

varisli damarları çıkarmak için ameliyattan sonra kompresyon tedavisi

Sıkıştırma diz çorapları ve bandajlar, ameliyattan sonra kan akışını düzeltmeye yardımcı olur.

Fiyatları karşılaştırırken, sözleşmenin aşağıdaki noktalarına dikkat edin, fiyata dahil mi:

 • ameliyat sonrası klinikte kalış (yemekler dahil);
 • fizyoterapi;
 • bir doktor tarafından tekrarlanan muayene.

Kurumun CHI sisteminde çalışıp çalışmadığını bilmek de önemlidir (belki sigorta kuruluşu maliyetin bir kısmını sizin için listeleyecektir).

Fiyat aralıkları, seçilen kurumun konumuna, operasyonun teknik karmaşıklığına bağlıdır.

Ameliyat geçirmiş hastalar varislerin kalan nedenlerini unutmamalıdır. Kan dolaşımının sürekli bakımı, zorunlu yürüyüş, fazla kilolarla mücadele hastalığın geciktirilmesine yardımcı olacaktır.

Hasta Görüşleri

Aktarılan cerrahi müdahalelerin incelemeleri genellikle olumludur. Hastalar kozmetik problemlerden kurtulur. Bu özellikle kadınlar için önemlidir. Bacaklardaki şişlik ve ağrılar ameliyattan hemen sonra durur.

 • 42 yaşında kadın, satıcı: "12 saat ayakta durmak zorundayım. Öyle varislerim var ki artık kozmetik kusurlara bağlı değil. Kliniklerinden beni bölge hastanesindeki bir fleboloğa gönderdiler. Hemen ameliyat teklif ettiler, kabul ettim. Her şey ücretsiz yapıldı. Neden özel bir klinik aramam gerektiğini bile anlamıyorum. 4 yataklı bir koğuştaydı. İkinci gün yürümeye başladım. Bir ay daha bacağım ağrıdı, ama her şey komplikasyonsuz gitti. "
 • Erkek, 50 yaşında, taksici: "Elbette ameliyatsız yöntemler güzel ama sadece pişince uyguluyoruz. Tek bacaktan ameliyat oldum. Özel bir klinikte 3 gün geçirdim. Fiyatlar ilahi. Ama şimdi sakince çalışıyorum ve acıyı düşünmüyorum. "
 • Kadın, 40 yaşında, ilkokul öğretmeni: "Ama küçük bir flebektominin yardımına başvurmak zorunda kaldım. Damarlar deri altı düğümlerle sarkıyordu. Sadece 2 düğüm kaldırıldı. Çok uzak çok iyi. Doktor hastalığın devam ettiği konusunda uyardı. İlerleyen zamanlarda yeniden ameliyat olmak gerekebilir" dedi.