Varisli damarlar için merhem ve jellerin gözden geçirilmesi

Kız varisli damarlardan bacaklarına jel sürüyor.

Varisli damarların tedavisi ve önlenmesi kombinasyon tedavisine dayanır. Hasta sadece masaj kurslarına katılmalı ve bacakları cihazlara maruz bırakmamalı, aynı zamanda damarlar üzerinde serinletici, tahriş edici ve güçlendirici etkisi olan ilaçları bağımsız olarak kullanmalıdır. Çoğu durumda, tüm manipülasyonlar alt uzuvlarla gerçekleştirilir. Doktor tavsiyesi üzerine varisli damarlar için ayak jeli alınması tavsiye edilir. Eğer böyle bir imkanınız yoksa yazımızı kullanabilirsiniz.

Varisli damarlara karşı kremler ve jeller hakkında genel bilgiler

Tabletler, ayak kremi veya jel gibi 3 gruptan birine ait olabilir:

 • Anti-inflamatuar ilaçlar. Ödemi azaltan ve ağrı nöbetlerini hafifleten steroid olmayan maddeler içerir.
 • Flebotonik. Vasküler tonu iyileştirmek için tasarlanmıştır. Ayrıca yanmayı giderir ve şişmeyi azaltır. Varisli damarların önlenmesi için en sık kullanılırlar.
 • Kan sulandırıcı ilaçlar. Kan pıhtılarını önlemek ve kan akışını iyileştirmek için gereklidir. Ayrıca şişliği biraz rahatlatırlar.

Kremler ve jeller arasındaki temel farka gelince, tutarlılık ve oranlarda yatmaktadır. Jeller daha hafiftir, bu nedenle cildin ince olduğu bölgelere uygulanabilirler. Bazı hastalar sadece bacaklardaki damarlar için değil, morlukları ve şişlikleri gidermek için göz altlarına da uygularlar. Açık yara olmadığında, varisli damarlar için merhemlerin ilk aşamalarda kullanılmasına izin verilir. Hastalık ilerlerse krem veya jel kullanılmalıdır. Bugün size varisli damarlar için etkili 5 ilaçtan bahsedeceğiz.

Kuru bitkisel jel

Varisli damarlardan elde edilen jelin ana bileşenleri, korunan alanda toplanan şifalı bitkilerdir. Üreticiye göre, ilaç sadece damarları ve kan damarlarını iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda toksinlerin vücuttan atılmasına da yardımcı olur. Hazırlık şunları içerir:

 • Aloe. Cildi nemlendirmek ve pH dengesini geri kazandırmak için gereklidir.
 • Nane esansiyel yağı. Deriden nüfuz eder, damar duvarları üzerinde tonik bir etkiye sahiptir.
 • At kestanesi. Kan pıhtılaşmasını azaltır, böylece küçük damarlardaki kan akışını iyileştirir ve kan pıhtılaşması olasılığını azaltır.
 • Ginkgo Biloba. Kan damarlarını güçlendirmek için gereklidir. Birçok faydalı eser element ve yükleme dozu E vitamini içerir.
 • Kırmızı üzüm. Kanın pıhtılaşmasını azaltmak için gereklidir.

Varisli damarlar için bu çarenin ana dezavantajı, toz halinde satılmasıdır. İlacı kendin sulandırıyorsun. Bunun da avantajları vardır. Tutarlılık daha az veya daha yoğun hale getirilebilir. İlacın ana görevi varisleri tedavi etmek değil, önlemektir. Evre 2 veya 3 hastalığınız varsa, ürünü kullanmak için doktorunuzla konuşun.

P vitamini jeli

Bu ayak jeli çok popüler çünküdüşük maliyetli ve yüksek verimliliğe sahiptir. Flebologlar çareyi reçete etmeyi severler, çünkü pratikte kan damarlarını iyileştirebilen tek ilaçtır. Bazı hastalarda bacak ağrısına yardımcı olur. Ürünün dokusu çok hafif, çabuk emiliyor, sonrasında yapışkan bir film kalmıyor. Jeldeki varislere karşı ana etken madde rutindir. Damar duvarlarını güçlendirir ve onları aşırı basınçtan korur.

Jel genellikle varisli damarların önlenmesi için reçete edilir. Düzenli kullanımı ile kaplar daha az kırılgan hale gelir, yoğunlukları artar. Trofik ülserlerin tedavisinde kullanılabilir. Etkilenen bölgelerin günde 2-3 kez tedavi edilmesi tavsiye edilir. İlaçla kompres yapabilirsiniz, ancak sık sık değil. Jelin pratikte eksileri yoktur. Rutine duyarlılığınız varsa ve hamilelik sırasında kullanılmamalıdır.

Polisülfürik asit ester mukopolisakkarit merhem

Genellikle, bacaklardaki varisli damarlar için, bir merhem şeklinde bir polisülfürik asit esterinin bir mukopolisakkariti reçete edilir. İlaç, hastalığın erken evrelerinde tedavi için uygundur, ancak trofik ülserleri ve açık yaraları ortadan kaldırmak için kullanılmaz. İlaç kan pıhtılarını yok eder, ağrıyı giderir ve kanı inceltir. İlaç aşağıdaki unsurlardan oluşur:

 • bir polisülfürik asidin bir mukopolisakarit esteri;
 • benzil nikotinat;
 • para-aminobenzoik asidin etil esteri.

Bu maddelerin ana avantajı, cilde kolayca nüfuz etmeleridir. İlacın etkilenen damarlara doğru bir şekilde ulaşması için işlenmiş yüzeyi dimetil sülfoksit ile ayrıca yağlamanız gerekmeyecektir. Hastalar özellikle hastalığın ilk aşamalarında, bacaklarda yanma hissi ve şiddetli ödem olduğunda etkilidir. Merhemin günde 3 kez kullanılması sayesinde kan dolaşımı düzelir ve ödem kaybolur. Maddeyi açık yaralara uygulamak çok tehlikelidir. Ayrıca, kan pıhtılaşması ile ilgili sorunlarınız varsa merhem kullanamazsınız.

Nane Yağı, Rutin ve At Kestanesi ile Çözüm

İlaç bir krem şeklinde mevcuttur. Ürünün ana avantajı zengin bileşimidir. Ek olarak, bacak derisi üzerinde iyi bir etkiye sahiptir, daha pürüzsüz ve daha nemli olmasını sağlar. Kompozisyon şunları içerir:

 • Nane esansiyel yağı. Kan dolaşımını iyileştirmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.
 • Rutin. Damarları güçlendirir, tüm damarlardaki kan dolaşımını iyileştirir.
 • Kafein. Üreticilere göre, damarları tonlamak ve biraz genişletmek için gereklidir.
 • At kestanesi. Kan pıhtılaşmasını azaltmak ve kan damarlarının duvarlarını güçlendirmek için gereklidir.
 • Bal. Vitamin bombası rolünü oynar. Rejenerasyon sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.
 • Papatya. Enflamasyonu azaltmak için gereklidir.
 • Mentol. Lokal anestezik etki sağlamak için gereklidir. Cildi ve kan damarlarını hafifçe tonlar.

Liste, kremin en önemli bileşenlerini içerir. Ürünün ana avantajlarından biri, toksik zararlı bileşenlerin olmamasıdır. İnsan organları üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Dezavantajı, potansiyel alerjen olan çok sayıda maddedir.

Anti-inflamatuar jel

Enflamasyonu azaltmak için ayak jeli gereklidir. Ayrıca şiddetli yanma ve şişliği gidermeye yardımcı olur. Fenilasetik asit türevinin varlığı nedeniyle ürün cilde hızla nüfuz eder. Bu ayak jeli doktorunuzun belirttiği şekilde kullanılması tavsiye edilir. Hamileliğin son evrelerinde kullanmamalısınız çünküfetüse zarar verebilir. Yukarıdaki tüm ürünler gibi, jel de kullanımdan önce dirsek kıvrımına uygulanmalıdır. 20 dakika sonra reaksiyon olmazsa, bacakların geniş bölgelerine uygulayarak daha fazla uygulayabilirsiniz.

Varis jelleri çok popüler hale gelmesine rağmen, hastalığı tedavi etmeyeceklerini bilmelisiniz. Bacaklarınızda şiddetli ağrı varsa veya kan damarlarınız çok belirginse, o zaman bir doktora görünmelisiniz. Durum tamamen kötüleşene kadar beklememelisiniz. Hastalığın zarar verdiği damarları çıkarmak ve ardından destekleyici tedaviye devam etmek daha iyidir.