Erkeklerde varisli damarlar

Bir adamın bacaklarında varisli damarlar

Varisli damarlar, yaşlı hastalar arasında yaygın olan tehlikeli bir vasküler patolojidir. Venöz duvarların tonu ve elastikiyeti azaldığında ortaya çıkar, bunun sonucunda belirli bölgelere kan akışı önemli ölçüde bozulur. Erkeklerde, kadınlardan daha az kendini gösterir, ancak kendine has özellikleri vardır ve sıklıkla komplikasyonlarla ilerler. Böylece, alt ekstremite damarlarında patolojik süreç oluşabilir ve spermatik kordun damarlarına yayılabilir. Bacaklarda ve kasıkta karakteristik damar genişlemeleri görülür ve belirli bölgelerdeki kan dolaşımı bozulur. Erken evrelerde tedavi konservatiftir, ancak basit bir operasyon varis belirtilerinden tamamen kurtulacak ve daha fazla nüksleri önleyecektir.


Erkeklerde hastalığın tanımı ve özellikleri

Varis, toplardamar duvarlarının elastikiyetini kaybettiği ve yavaş yavaş gerildiği kronik bir hastalıktır. Kan basıncına dayanamazlar, bu nedenle içlerinde patolojik cepler ve boşluklar oluşur. Bu oluşumlar, hastalığın ilerlemesine katkıda bulunan sıvı ile doldurulur. Damarlar çıplak gözle görünür hale gelir ve cilt yüzeyinin üzerinde çıkıntı yapar. Sürece inflamatuar reaksiyonlar, ağrılı duyular ve diğer karakteristik semptomlar eşlik eder.

Erkeklerde varislerin kendine has özellikleri vardır ve karmaşık bir şekilde ilerleyebilir. Kadınlarda patolojik süreç alt ekstremite damarlarına daha sık yayılırsa, o zaman kasık damarları da dahil olmak üzere erkeklerde. Spermatik kordun varisli damarlarına varikosel denir ve erkeklerin %10'unda teşhis edilir. Zamanında tedavi ile hastalık tehlikeli değildir, ancak ileri vakalarda cinsel yaşam kalitesinde bozulmaya ve ikincil kısırlığa yol açar.

Referans! Varisli damarlar, sürekli ilerlemeye eğilimli bir hastalıktır. Cep oluşumu ile gerilirlerse, damar duvarlarının tonunu eski haline getirmek mümkün değildir.

Varisli damarların nedenleri

Erkeklerde varis, kan dolaşımının bozulması sonucu kendini gösterir. Normalde kan, ekstremitelerin distallerinden akar ve damarların lümeninde kalbe hareket eder. Akışkan yerçekimine karşı hareket ederken damarlarda gelişmiş bir valf sistemi çalışır. Normal çalışmayı bıraktıklarında, kan damarlardan geri akmaya başlar ve duvarlarını gerer. Varisli damarların gelişiminin altında yatan damarlar bu şekilde genişler.

Hastalık yaşlılıkta daha sık görülür, ancak genç erkeklerde ve ergenlerde de ortaya çıkabilir. Nedenleri, kan dolaşımında bozulmaya ve damar duvarlarının zayıflığına neden olan tüm faktörleri ve ayrıca damarların mekanik hasarını veya sıkışmasını içerir. Bunlar şunları içerir:

 • genetik yatkınlık ve konjenital vasküler patolojiler;
 • kilolu;
 • diyette hayvansal yağların baskın olduğu yetersiz beslenme, ateroskleroz gelişiminin ana nedenidir;
 • yerleşik bir yaşam tarzı veya tam tersine çok yoğun fiziksel aktivite;
 • bulaşıcı veya bulaşıcı olmayan kökenli genitoüriner sistemin enflamatuar hastalıkları;
 • böbrekler bölgesindeki tümörler ve boşaltım sisteminin diğer organları.

Bacaklardaki varisli damarlar genellikle birincildir. Spermatik kordun damarlarının genişlemesi, eşlik eden veya bağımsız bir hastalık olabilir, ikinci durumda, alt ekstremitelerin venöz patoloji belirtileri olmayabilir. Bacak damarlarının hastalıkları yaşlılarda daha sık görülürse ve hastanın cinsiyeti ile ilgili değilse, kasık varisleri 14-16 yaş arası genç erkek ve ergenlerin karakteristiğidir.

Alt ekstremitelerin varisli damarların aşamaları

Belirtiler

İlk aşamada varisli damarlar, belirgin klinik belirtiler olmadan ortaya çıkabilir. Hastalar alt ekstremitelerde yorgunluk ve şişlik, periyodik yanma hissi ve uyuşukluk gibi semptomlardan endişe duyarlar. Küçük damarlar genişler, ancak bu sürece ağrı ve inflamatuar reaksiyonlar eşlik etmez. Gelecekte, hastalığın semptomları daha belirgin hale gelir:

 • kanla dolu ceplerin oluşumu - cildin yüzeyinin üzerinde nodüller şeklinde çıkıntı yaparlar;
 • damarlar dolambaçlı hale gelir, bu da kanın içlerinden geçmesini zorlaştırır;
 • fiziksel efordan sonra genellikle daha kötü olan bacaklarda akut ağrı ve krampların ortaya çıkması;
 • Etkilenen damarlar üzerinde cilt iltihaplanır, kızarır, doku nekrozu odakları oluşabilir.

Erkek varislerinin semptom komplekslerinden biri de varikoseldir. Bu hastalık spermatik kordun damarlarının genişlemesidir ve çoğu durumda sol tarafta kendini gösterir. Klinik tablo, bir veya iki testis bölgesinde ağrılı duyulardan oluşur, daha sonra prolapsusları gözlenir. Süreç acı verici duyumlara neden olur ve gelecekte cinsel organlara kan akışında bozulma şeklinde tehlikeli komplikasyon riski vardır. Bu da erkek kısırlığına yol açabilir.

Teşhis ve tedavi yöntemleri

Tanı, hastalığın klinik tablosu ve ek araştırmalar temelinde yapılabilir. En bilgilendirici tanı yöntemi, kan damarlarının kontrast madde veya Doppler ultrason ile ultrason muayenesi olarak kabul edilir. Monitör, kalın kanla dolu hasarlı damarların hatlarını gösterir. Tedavi yöntemi, hastalığın evresine bağlı olarak ayrı ayrı seçilir. İlk aşamalarda konservatif tedavi yapmak mümkündür, son aşamalarda cerrahi müdahale gerekecektir.

Referans! Çalışmalar, patolojik olarak değiştirilmiş damarların çıkarılmasının, ekstremitelere kan akışını hiçbir şekilde etkilemeyeceğini göstermiştir. Hastalık yüzeysel damarları etkiler ve işlevleri derin damarlar tarafından gerçekleştirilebilir.

konservatif tedavi

Varisli damarları ameliyatsız tedavi etmek her zaman mümkün değildir. Bu tür tedavi yöntemleri, yalnızca hastalığın ilk aşaması olan hastalar için ve ayrıca cerrahi müdahale için kontrendikasyonların varlığında uygundur. Varisli damarların tezahürlerini kısmen azaltabilir ve hastalığın daha da ilerlemesi olasılığını azaltabilirler.

 • İlaç tedavisi, damar duvarlarını güçlendirmek için ilaçların kullanılmasından oluşur. Bu ürünler krem veya merhem şeklinde gelir ve topikal olarak uygulanır. Belirli alanlarda kan dolaşımını iyileştirir, distal ekstremitelerde metabolik süreçleri uyarır, bu da hücre hipoksisi riskini ve inflamatuar reaksiyonların gelişimini azaltır.
 • Varis tedavisinde ve ameliyat sonrası iyileşmede kompresyon tedavisi önemli aşamalardan biridir. Özü, kasların işlevini yerine getiren ve damarların genişlemesine izin vermeyen sıkma bandajları giymekte yatmaktadır. Satışta özel örme varis çorapları var. Günlük kullanım için uygundurlar, damarları daraltmazlar veya ekstremitelere giden kan akışını bozmazlar.

Terapötik amaçlar için, birkaç ilaç grubu kullanılır. En yaygın olarak kullanılan antiplatelet ajanlar, kanın reolojik özelliklerini etkileyen ve kan pıhtılarının oluşumunu engelleyen ilaçlardır. Sıvı akışını kolaylaştıran inceltici bir etkiye sahiptirler. Bu etki aynı zamanda normal merhem c'ye de sahiptir. sülfatlanmışmukopolisakkarit. . . Analogları, varisli damarlar için ek bir tedavi olarak etkilidir. Vasküler duvarların durumu biyolojik olarak aktif maddelere dayalı ilaçlardan etkilenebilir: flavonoidler, kumarinler, saponinler. Ayrıca varisli damarlara karşı merhemlere ve kremlere eklenirler.

Önemli! Geleneksel tıp da varisli damarlara yardımcı olabilir. Kan damarlarını güçlendirmek için çoğu preparatta at kestanesi özü bulunur - bir alkol tentürü şeklinde evde hazırlanabilir ve kullanılabilir.

Ameliyat

Ameliyat, damarlarında geri dönüşü olmayan hasar yaşayan hastalar için reçete edilir. Valf aparatında bir arıza varsa ve damar patolojik olarak değiştirilirse, lokal tedavi kan dolaşımının geri yüklenmesine izin vermez. Ameliyat güvenlidir ve organ fonksiyonunu hiçbir şekilde etkilemez. Birkaç şekilde gerçekleştirilir:

 • flebektomi - en travmatik olan bir damarın bir bölümünü çıkarmanın geleneksel yöntemi;
 • lazer pıhtılaşması - damarın yaralanma bölgesinin altında ve üstünde bir lazerle lehimlendiği yeni bir teknik, bundan sonra yara izi ve yara izi kalmaz, ameliyat sonrası komplikasyon riskleri önemli ölçüde azalır;
 • radyo frekansı pıhtılaşması - benzer bir prosedür, ancak farklı bir termal enerji türü kullanılarak gerçekleştirilir;
 • skleroterapi - damarların duvarlarını lehimleyen damarın lümenine bir madde enjekte edilir.

Geleneksel flebektomi, ameliyatı gerçekleştirmenin en uygun maliyetli yoludur. Ancak ameliyat sonrası rehabilitasyonun yanı sıra genel anestezi gerektirecektir. Yara iyileşmesi sırasında kanama riskleri vardır. Daha modern tekniklerin daha nazik olduğu düşünülür, ancak bunlar daha pahalıdır.

Olası komplikasyonlar

Varisli damarların zamanında tedavisi bir ön koşuldur. Belirtilere zamanında dikkat etmez ve tıbbi yardım almazsanız hastalık ilerleyebilir. Bazı bölgelerde yetersiz kan dolaşımı, bakteriyel enfeksiyon, pürülan iltihaplanma ve sepsis - kan zehirlenmesi ile komplike olan cilt ve yumuşak dokuların nekrozuna yol açar. Hasarlı damarlardan kanama riski de vardır. Kasık varislerinin sonucu, erkeklerde cinsel işlevde azalma ve tam kısırlık olabilir.

profilaksi

Önleyici tedbirler arasında sağlıklı bir yaşam tarzı ve kan dolaşımı bulunur. Varisli damarlar da dahil olmak üzere vasküler hastalıkların ilk semptomları ortaya çıkmadan önce yapılmalıdır. Her yaşta hastalığın önlenmesi için doktorların önerileri aşağıdaki hususları içerir:

 • fiziksel aktivite - hareketsiz çalışma ile bile, gün boyunca jimnastiğe zaman ayırmalısınız;
 • doğru beslenme - bol miktarda kızarmış yiyecek, hayvansal yağlar vasküler duvarlarda birikintilerin ortaya çıkmasına neden olur;
 • fazla kilolardan kurtulmak;
 • damarları sıkıştırmayan bol giysiler;
 • orta yükler - kuvvet egzersizleri sadece bir eğitmen gözetiminde ve bir doktorun izni ile gerçekleştirilir;
 • kontrastlı duş, kan dolaşımını hızlandırmanın ve varisli damarları önlemenin harika bir yoludur.

Varisli damarlar bir kadın hastalığı olarak kabul edilir, ancak erkeklerde giderek daha fazla teşhis edilmektedir. Vasküler duvarların zayıflığı ve yetersiz kapak işlevi, ceplerin ortaya çıkmasına ve kan dolaşımının bozulmasına neden olur. İlk aşamalarda hastalık hasta için tehlike oluşturmadığında topikal preparatlarla desteklenebilir. Bununla birlikte, cerrahi en etkili tedavi olarak kabul edilir. Damarın hasarlı kısmını çıkarmak için basit ve güvenli yöntemler vardır, bundan sonra vasküler sistemin çalışması tamamen geri yüklenir. Operasyon, nükslerin olmadığını garanti etmez, bu nedenle evde önlenmesine dikkat etmek önemlidir.