Bacaklarda varisli damarlar, ilk aşama nasıl tedavi edilir

Günümüzde varis gibi bir hastalık en yaygın olanıdır. Kural olarak, hareketsiz bir yaşam tarzı bir hastalığın gelişmesine yol açar ve vücudun sinyallerine zamansız bir tepki, oldukça ciddi sonuçlara yol açar ve bu da sağlığa zarar verir. Bu yazıda bacaklarda varisli damarlar, fotoğraflar, nasıl tedavi edileceğinin ilk aşaması gibi bir konuyu ele alacağız. Varisli damarların genellikle periferik damarların şişmesi nedeniyle alt ekstremitelerin kan damarlarında kan durgunluğu ile karakterize bir hastalık olarak adlandırıldığını belirtmek isterim. Şişmiş damarlar koyu mavi bir renge sahiptir, yeterli tedavi olmadığında mor bir renk alırlar, kan pıhtıları ve ülser oluşumu başlar ve şiddetli ağrı görülür.

Gelişimin ilk aşamasında hastalığın belirtileri

Bacakların varisli damarları oldukça sinsi bir hastalıktır - bunun nedeni, bu hastalığın gelişimin ilk aşamasında teşhis edilmesinin çok zor olmasıdır. Hastalığın semptomları, osteokondroz veya düz tabanlık gibi diğer birçok hastalığa benzer. Genellikle, varisli hastalar uzuvlarda yeterince güçlü bir şişlik ve ağrı göründüğünde profesyonel tıbbi yardım ister.

Bacakların varisli damarları

Yine de, rahatsızlığın nedenini bulmak ve bacaklardaki varisli damarların ne olduğunu öğrenmek için derhal bir uzmanla iletişime geçmeniz gereken birkaç yaygın semptom vardır, fotoğraflar, nasıl tedavi edileceğinin ilk aşaması. Hastalığın ilk semptomları, venöz paternde bir artışı içerir, ancak kural olarak, bu durumda, damarların şişmesi, ağrıları ve şişmesi kaydedilmez.

Varisli damarlar gibi bir hastalığın varlığına işaret eden en belirgin semptomları düşünün:

 • bacaklarda herhangi bir zamanda ortaya çıkabilen ağrı görünümü, sıklıkla bu tür semptomlara uyku sırasında uzuvlarda kaşıntı ve kramplar eşlik eder;
 • bacaklarda yorgunluk ve şişme hissinin ortaya çıkması;
 • cilt rengini değiştirir, sorunlu bölgelerdeki cilt mavimsi bir renk alır, daha kuru hale gelir;
 • deri yüzeyinin üzerinde damarların şişmesi ve karakteristik örümcek damarlarının görünümü.

Varisli damarlar neden tehlikelidir

Yukarıda belirtildiği gibi, nasıl tedavi edileceğinin ilk aşaması olan bacaklarda varisli damarlar gibi bir konu birçokları için çok önemlidir. Bunun nedeni, varisli damarların oldukça tehlikeli bir rahatsızlık olması ve şişmiş damarlar şeklindeki kozmetik bir kusurun buzdağının sadece görünen kısmı olmasıdır. Hastalık oldukça ciddi komplikasyonlara yol açabilir, bu nedenle varis tedavisi şarttır!

Hastalığın ilk evresinin fotoğrafında da görebileceğiniz gibi, karakteristik semptomatolojisi zararsız olmaktan uzak damarların şişmesidir, varisli damarları tetikleyebilecek rahatsızlıkları listeleyelim.

 • Phlebitis- Bu hastalık, venöz duvarlarda iltihaplanma sürecinin başladığını gösterir. Kural olarak, flebitli hastalar sürekli olarak oldukça güçlü ağrılı ağrı hissederler. Ek olarak, etkilenen bölgede ağrılı mühürler görülür.
 • Tromboflebit- hastalık iltihaplı ve genişlemiş damarlarda kan pıhtılarının oluşmasıyla karakterizedir. Tromboflebitin, flebit için yeterli tedavinin olmamasından kaynaklandığını unutmayın. Ekstremitelerde ağrıya ek olarak, hasta genel halsizlik hisseder, iştahını kaybeder.
 • Trofik ülserler- bu, epidermisin beslenmemesi nedeniyle kendini gösteren, iyileşmesi zor trofik ülserler olan dermatitin ortaya çıkmasına neden olan varisli damarların başka bir komplikasyonudur.

Varisli damarlar için hazırlıklar

Merhemler

Günümüzde ilaç pazarı, varis içeren hastalıkların tedavisi için geniş bir ilaç yelpazesi sunmaktadır ve varis merhemleri özel ilgiyi hak etmektedir.

Antikoagülanlar. Varis tedavisi için bu ilaçlar en popüler olanıdır. Merhemin ana görevi, kan viskozitesini, ortaya çıkan kan pıhtılarının emilimini azaltmaya, iltihaplanma sürecini azaltmaya ve ağrı semptomlarını azaltmaya yardımcı olan karmaşık bir etkidir. İlaçlar, hastalığın ilk aşamasında uygulandığında maksimum pozitif etkiyi sağlar, kan dolaşımını iyileştirir ve kan damarlarının duvarlarını güçlendirir.

Sodyum heparin bazlı merhem, kan pıhtılaşmasını önler ve kanın pıhtılaşmasını azaltır.

Venotonikler, varisli damarların semptomlarıyla etkili bir şekilde baş etmeye, kan damarlarını güçlendirmeye ve iltihaplanma süreçlerini engellemeye yardımcı olur.

Kremler

Varisli damarlar için kremlerin yanı sıra, aktif maddelerinden dolayı merhemler de etkilidir, bu da hastalığın rahatsız edici semptomlarıyla etkili bir şekilde savaşabilir.

Ketoprofen bazlı kremler, alt ekstremite damarlarındaki enflamatuar süreçleri aktif olarak bastırır. Bu ilaçlar, şişkinliğin giderilmesinde ve ağrının giderilmesinde etkinliğini gösteren steroidal olmayan gruba aittir.

Varisli damarlardan etkili bir şekilde kurtulmaya yardımcı olan doğal içeriklere dayalı kremler. Kremin avantajı varisli hasta üzerinde herhangi bir olumsuz etkisinin olmamasıdır.

Rutin bazlı kremler, enflamatuar sürecin hızla baskılanması nedeniyle hücresel düzeyde etkilidir. İlaç dekonjestan etkiye sahiptir, damar tonusunu iyileştirir, damar içi basıncı düzenler ve ağrıyı hızla ortadan kaldırır.

Haplar

Biyoflavonoid bazlı tabletlerin ana etkisi, kan damarlarının elastikiyet ve ton gibi özelliklerini artırarak kan dolaşımını iyileştirerek kan pıhtılarının oluşumunu engellemektir. Bu ilaçların alınması sayesinde venöz staz, venöz damarların geçirgenliği gibi bir fenomen ortadan kalkar.

Varisli damarlar için etkili halk ilaçları

Lahana.Atalarımız bile varisli damarlar gibi bir rahatsızlığı tedavi etmek için çeşitli halk ilaçları kullandılar. Bunlardan biri lahana yapraklarıyla yapılan tedavidir. Bu sebzenin etkinliği, lahananın içerdiği vitaminler ve mikro elementler nedeniyle enflamatuar süreçleri hızlı bir şekilde rahatlatabilmesinde yatmaktadır. Kural olarak, beyaz lahana yaprakları, varisli damarların tedavisinde kompres şeklinde kullanılır. Tıbbi bir kompres yapmak için, önce uygun şekilde dövülmesi gereken bir lahana yaprağına ihtiyacınız olacak. Bundan sonra, yaprağın bir tarafına bitkisel yağ sürülür ve iltihaplı bölgeye bir gün boyunca uygulanır (bir bandajla tutturulur). Tedavi süresi 1 aydır.

Zencefil.Pişirmede kullanılan bu bitki, varis tedavisinde harici ve dahili bir ilaç olarak kullanılabilir. Zencefil çayı, varisli damarlar da dahil olmak üzere gelişiminin herhangi bir aşamasında hemen hemen her hastalıkla baş etmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca zencefil kompresleri de yapabilirsiniz. Bunu yapmak için bir parça zencefil kökü rendelemeniz, doğal balla karıştırmanız ve etkilenen bölgeye 3-4 saat boyunca uygulamanız gerekir.

Kalina.Zencefil gibi, kartopu da varis tedavisinde güçlü bir içecek ve etkili bir kompres olarak kullanılabilir. Sıkıştırmayı hazırlamak için meyveler, yumuşak bir duruma sürülmeli, hazırlanmış bir bandaj veya gazlı bez takılmalı ve sorunlu alana uygulanmalıdır. Geceleri böyle bir kompres yapmak en iyisidir.

Varisli damarların ilk aşaması - ilk belirtiler

Günümüzde varis hem kadınlar hem de erkekler arasında en yaygın tehlikeli hastalıklardan biridir. DSÖ istatistiklerine göre, alt ekstremitelerin varisli damarları, bir kişiyi tromboflebit, trofik ülserler ve bunlarla ilişkili kanserlerden ölüme yol açabilir.

Bu patolojinin ciddi sonuçlarını önlemek için her hastanın hastalığın nedenleri, semptomları ve aşamalarını bilmesi gerekir.

Gelişimin nedenleri ve aşamaları

Varisli damarlar, venöz duvarların patolojileri ve görevi karbondioksitle zenginleştirilmiş kanı alt ekstremitelerden gaz değişimi için akciğerlere taşımak olan venöz kapakların arızalanması sonucu oluşur.

Uygun olmayan kan akışı ve kapakçıkların işlev bozukluğunun bir sonucu olarak damarlarda kan birikir, bacaklardaki damarlardaki basınç artar, bu da zayıf venöz duvarın şişmesine neden olur. Varisli damarlar bu şekilde gelişir.

Hastalığa neden olabilecek birkaç faktör vardır. Bunlar şunları içerir:

 1. Kalıtım.
 2. Obezite.
 3. Kötü alışkanlıklara sahip olmak.
 4. Hamilelik.
 5. Uzun süre hormonal ilaç kullanmak.
 6. Kan pıhtılaşmasına neden olan kardiyovasküler hastalıklar.
 7. Kan durgunluğuna neden olan hareketsiz yaşam tarzı.
 8. Uzun vadeli meslekler.
 9. Topuklu yürümek.

Bu faktörlerin etkisi altında, birkaç aşamada ilerleyen bacak hastalığı gelişir. Her biri belirli klinik belirtilerle karakterizedir.Tıbbi uygulamada varisli damarların 4 aşaması vardır:

Yukarıda resmedilen
 • erken evre varisli damarlar,neredeyse semptomsuzgeçer. Bir kişinin sadece bacaklarında ağırlık hissi, hafif şişlik ve ağrı vardır. Uyluk ve bacakların derisinde küçük örümcek damarları görünmeye başlar;
 • Fotoğrafta da gösterilen
 • 1. derece varisli damarlar, baldır kaslarının sık sık krampları, alt bacaktan ayağın tabanına yayılan yanma hissi ve ayak bileklerinde şişme;
 • ikinci dereceçok sayıda örümcek damarı, şiddetli ödem, bacaklarda sürekli ağrı, çıkıntılı damarların bulunduğu alanda artış ile karakterize edilir;
 • üçüncü derece, cildin hastalık sürecine dahil olduğunu gösterir: lapa lapa, ince ve genellikle ayak bileği yakınında pigmentli hale gelir. Tromboz riski çok yüksektir. damarlar büyük ölçüde büyümüş ve genişlemiştir. Hastada ağrıya ek olarak sürekli yanma hissi, alt ekstremite derisinde egzama ve dermatit görülür, deri yaralandığında derin ülserler oluşur.

ÖNEMLİ! Tedaviye erken aşamalarda başlanmazsa, hastalığın gelecekte konservatif olarak tedavi edilmesi çok zordur ve hastayı ölümcül tehlikeyle tehdit eder!

Varisli damarların ilk belirtileri

Bacaklardaki varisli damarların ilk semptomlarının teşhis edilmesi zordur.Hasta, bir süre onu yorgunluk ve kas gerginliği ile karıştırır. Bu tür hislerle, özellikle bundan önce bacaklarda ciddi bir yük yoksa, bir uzmana başvurmalısınız, çünkühastalığı erken aşamada tedavi edebilirsiniz, ameliyata ve yorucu prosedürlere başvurmadan. Flebologlar ve cerrahlar varis tedavisi ile uğraşmaktadır.

Aşağıdaki belirtiler, varisli damarların ilk belirtilerini gösterir:

 1. Bacaklarda sürekli ağırlık. Bunun nedeni, venöz kapakçıkların işlev bozukluğuna bağlı olarak bacaklardaki dolaşım bozukluğudur. Bu nedenle damardaki basınç keskin bir şekilde yükselir, daha da gerilir ve ağrıya neden olur.
 2. Alt ekstremitelerin şişmesi. Belirti, venöz sistemdeki ağır bir yükün bir sonucu olarak kendini gösterir. Damardaki ağrı ve üzerindeki cildin kızarıklığı şişliğe katılırsa, varisli damarların son derece tehlikeli bir komplikasyonu olan tromboflebit gelişmesinden bahsedebiliriz.
 3. Akşamları bacağın alt çevresinin1 cm'ye kadar yükselmesi ödem ile ilişkilidir.
 4. Ağrı hisleriefor sarf ederek şiddetlenir ve ertesi sabah kaybolur.
 5. Bacaklarda ve kalçalarda
 6. örümcek damarları. Bazı hastalar onları kozmetik bir kusur olarak görüyor. Görünüşleri, onları besleyen büyük varisli damarın patolojisini gösterir. Yalnızca ultrason tanılama bunu doğrulayabilir veya reddedebilir.
 7. Çıkıntılı damarlar.

Bacaklarınızı rahat bir pozisyonda dinlendirirseniz, ilk başta bacaklarda varisli damarların ilk belirtileri hızla kaybolur. Ancak,bu, hastayı uyarmalıdır çünkü bu, yeni başlayan bir hastalığın kesin bir belirtisidir.

Daha sonra hasta damarlarda yanma hissi yaşayabilir. Bu belirtilere yeterince dikkat etmezseniz hasta geceleri baldır kaslarında kramplar ve diz altı bacaklarda yorgunluk görünümü yaşayabilir.

UYARI! Erken varisli damarların semptomları diğer hastalıklara benzer - düz ayaklar ve lomber omurganın osteokondrozu. Bu nedenle, diğer teşhisleri dışlamak ve tedaviye zamanında başlamak için bir flep uzmanından tavsiye almak çok önemlidir!

Teşhis ve tedavi

Kural olarak, fotoğrafta gösterilen ilk aşamadaki varisli damarlarağrısızdır. Hasta ve istatistiklere göre kadınlar, erkeklerden iki kat daha sık varisli damarlardan muzdariptir, damar ağı hakkında bir doktordan yardım ister. Doktor, bir muayene yapar ve bozulmuş venöz dolaşımın derecesini değerlendirmek için gerekli çalışmaları reçete eder.

Teşhis

Bunun için, trombositopeninin varlığını veya yokluğunu gösterecek genel bir kan testi, karaciğer problemlerini saptamak için biyokimyasal bir kan testi ve ayrıca vasküler ultrason yapılabilir.

Damar duvarının patolojisini gösterir. Teşhis doğrulanırsa, hasta venöz lezyonun yerini belirleyen X-ışını flebografisine yönlendirilir.

Araştırmadan sonra doktor, varisli damarların ilk aşamasından sonraki aşamalara geçişini engelleyebilecek tedaviyi reçete eder.

Bunun için, altta yatan hastalık tedavi edilir- endokrin, kardiyovasküler vb. Sonra risk faktörleri ortadan kaldırılır, ancak bundan sonra hastaya yaşam tarzını, diyetini değiştirmesi ve kötü alışkanlıklarından vazgeçmesi teklif edilir.

Varisli damarların erken bir aşamasında tıbbi tedavi sağlanmamaktadır. Uzmanlar,kompresyon iç çamaşırlarının - özel çoraplar ve taytlar ya da gün boyunca uyandıktan sonra bacaklara uygulanması gereken elastik bandajlar - kullanmanın yeterli olduğuna inanıyorlar. Bu terapi, yükü bacaklara eşit olarak dağıtabilir ve kan dolaşımını iyileştirebilir.

Hastalığın formları

Vasküler yetmezliğin tipi, hastalığa çarpan damarlara, sürecin yaygınlığına ve lokalizasyonuna bağlıdır. Varisli damarlar var:

 • retiküler (küçük vasküler);
 • segmental (odak);
 • delici (bağ damarlarının lezyonu);
 • main (deri altındaki küçük veya büyük bir damarın patolojisi).

Her bir varis tipi, dış belirtiler açısından karakteristik özelliklere sahiptir. Komplikasyonların varlığı, hastalığın evresine bağlıdır.

Retiküler form

Bilinen tüm varis türleri arasında bu en kolayıdır. Hastalık esas olarak kadın bacaklarını etkiler; erkekler bu patolojiden nadiren etkilenir.

İlk aşamadaki varisli damarların fotoğrafında, retiküler şekil ancak vasküler paternin güçlendirilmesi ile belirlenebilir. Bu, çapı 3 mm'den fazla olmayan mavimsi küçük venöz parçalardan oluşan bir ağdır. Daha sık olarak, yan yüzeyler alanındaki uyluklarda lokalizedir. Önce yıldız işaretine benzer birkaç parça görünür, ardından daha büyük alanlar etkilenir.

Bu tür varisli damarlar genellikle kozmetik olarak adlandırılır, kan akışı için tehlikeli değildir, ancak kadınlara estetik bir rahatsızlık verir. Bacakların retiküler varisli damarları şunlara neden olabilir:

Bu form, en tedavi edilebilir formdur. Bu tür varisli damarları tedavi etmenin en etkili yöntemlerinden biri mikroskobik skleroterapidir. Tehlikeli ve acısız değildir. Ancak çoğu zaman hastalar, örümcek damarlarının tezahürlerini bir flebologla iletişim kurmak için ciddi bir neden olarak görmezler. Bu durumda hastalık kronik bir patolojiye dönüşür. Yüzeysel damarlardan kanamaya neden olabilir.

Varisli damarların retiküler formu, zorunlu bir tıbbi konsültasyon gerektirir. Bu, komplikasyonların oluşmasını önleyecektir.

Segment formu

Bu tür varisli damarlar, hastalığın erken aşamalarında ortaya çıkabilir. Segmental formda, 3 mm veya daha fazla çapa sahip daha büyük damarlar etkilenir. Ancak hastalık fokaldir, yalnızca bir veya birkaç kol damarı tonunu kaybeder. Bu tip patoloji, tedaviyi kolaylaştıran ters kan akıntısının olmaması ile karakterizedir.

Bacaklardaki varisli damarların fotoğrafına segmental olarak bakarsanız, alt bacaktaki ana damardan şişmiş dalları görebilirsiniz. Bunlar bağımlı gemilerdir.

Hastalığın tedavisi konservatiftir. Geç tedavi ve kol düğümlerinin oluşumu ile miniflebektomi kullanılabilir. Segmental varisli damarlar, bacağın anteromedial ve arka yüzeyinde ve popliteal fossada lokalizedir.

Varis tedavisi

Gövde

Bu patoloji, büyük ve küçük ana damarları etkiler. Büyük, küçükten birkaç kat daha sık acı çekiyor. Bacaklardaki varisli damarların fotoğrafında alt bacak, uyluk yanları ve ayaklardaki büyük damarların çıkıntıları açıkça görülmektedir. Bacaklardaki damar duvarı gergin ve nodüler oluşumlar görülebilir.

Hastalık, kronik dolaşım yetmezliğinin karakteristik semptomları ile ilerler. Damar kapakçıklarının hasar görmesi nedeniyle reflü oluşur (ters akıntı). Normalde kan tek yönde hareket eder. Valfler yetersiz ise tamamen kapanmaz ve damarlar aşırı yüklenir. Bu nedenle damarlar gerilir ve elastikiyetini kaybeder.

Varisli damarlar ciddi tedavi gerektirir. Küçük cerrahi müdahale ve konservatif yöntemler daha sık kullanılmaktadır.

Yeterli tedavinin yokluğunda, bacaklardaki ana varisler tromboflebit ve tromboz nedeniyle komplike hale gelir.

Perfore form

Bacaklarda derin damarlar ve safen damarlar bulunur. Birbirlerine delici kaplar denilen gemilerle bağlanırlar.

Bu damarlar, gövde damarlarından daha az önemli değildir. Yenilgileri bacaklarda yetersiz kan dolaşımına neden olur. Kan, kan dolaşımına tam olarak yönlendirilmez. Bu, durgunluğa ve trombüs oluşumuna katkıda bulunur.

 • , delici damar lezyonları ile bacaklarda varisli damarların bir resmi, şişmiş damarların varlığını açıkça göstermektedir;
 • bazı yerlerde şişlikler ve morluklar görülebilir; cilt koyulaşır;
 • kızarıklık ve kaşınma meydana gelebilir.

Bu formun lokalizasyonu çeşitlidir ve etkilenen damarın konumuna bağlıdır. Bunlar bacaklar, uyluklar ve ayak bilekleridir. Bazen damarlar Aşil tendonunda ve diz altında bile şişer. Tedavi genellikle cerrahidir, ancak tek odaklarla minimal invaziv yöntemler mümkündür.

Bacaklardaki varisli damarların aşamaları

Dünyanın her yerinden flebologlar her yıl varisli damarlara adanmış forumlar ve seminerler düzenler. Hastalığın türleri ve biçimleri sürekli değişmektedir. Uzmanlar varisli damarların aşamalarını farklı şekillerde anlatıyor. Sayıları sürekli değişiyor. Onaylanan son sınıflandırma yedi sınıf içerir:

 • First veya Null. Dışsal işaretlerle kendini göstermez. Hastalar sadece ağırlık, yorgunluk ve şişlikten şikayet ederler. Bazen nöbetlerin tekrarlayan görünümünü rahatsız edebilir.
 • İkinci. İkinci aşamanın fotoğrafında popliteal kaplar ve uyluklardaki vasküler ağı net bir şekilde görebilirsiniz. Semptomatoloji değişmez.
 • Üçüncü. Damarların çıkıntıları, özellikle egzersiz sırasında veya oturma pozisyonunda açıkça görülebilir. Damarların yanı sıra bacaklarda mavi nodüller de görülebilir. Hastalar ağrı ve gerginlik hissederler.
 • Dördüncü. Şişmiş damarlara ödem görünümü eklenir. Akşam, bacaklar dolar ve sabahları her şey normale döner. Şişlik bacaklarda uyuşma veya karıncalanma hissine neden olabilir.
 • Beşinci. Metabolik süreçler bozulur. Yeterli doku beslenmesi olmaz ve ciltte trofik değişiklikler oluşur. Kuru lekeler, kızarıklık ve çizilme olarak görünebilirler. Damarların etrafındaki deri rengi koyulaşır. Tromboflebit gelişebilir.
 • Altıncı. Bu etabın fotoğrafı diğerlerinden farklı. Alt ekstremite damarlarında belirgin trofik ülserler gösterir. Yoğun tedavinin bir sonucu olarak, yaralar birincil niyetle iyileşir.
 • Yedinci. Son aşama. Diğer sınıflandırmalarda buna dekompansasyon denir. Hastalığın en olumsuz sonucu. Bacaklarda iyileşmeyen ülserler oluşur. Islanıp süpürleşebilirler. Bu derece acil yatarak tedavi gerektirir. Sepsis ve tromboembolizm ile komplike hale gelebilir.

Deri bütünlüğünün ihlali ve ikincil bir enfeksiyonun eklenmesi ile komplike hale gelen bacaklardaki varis tipleri hastanın hayatını tehdit edebilir.

Varisli damarların üç aşamasını sağlayan başka bir sınıflandırma daha vardır:

 • Tazminat. Sadece lokal semptomlarla (ağrı, kasılmalar, şiddet) kendini gösterir. Kan damarlarında dış değişiklikler gözlenmez.
 • Alt tazminat. Orta derecede varisli damarların dış belirtileri gelişir. Örümcek damarlar ve segmental lezyon belirtileri görülür.
 • Dekompansasyon. Kronik venöz yetmezliğin ciddi sonuçları. Trofik lezyonlar, ülserler ve tromboz.

Varisli damarların genel özellikleri ve nedenleri

Sağlıklı bir insanda, venöz kan basıncın etkisi altında bacaklardan kalbe yükselir ve bu normal durumda yerçekimini yenmek için oldukça yeterlidir. Bu mekanizma bozulduğunda vücut, kanı yukarı doğru itmek için basıncı artırmak zorunda kalır.

Bu işlemin bir sonucu olarak, kanın derin damarlardan yüzeysel damarlara akışı ile karakterize edilen kapak yetmezliği ortaya çıkar. Damarların içindeki basınç arttığı için duvarları elastikiyetini kaybeder, gerilir ve tükenir, bu da görünür mavimsi deri altı nodüllerin oluşumuna neden olur.

Alt ekstremitelerde varisli damarların gelişmesinin nedenleri:

 • Bir kadının vücudunda artan progesteron seviyeleri. Bu hormonun venöz duvarların ve kapakçıkların durumu üzerinde olumsuz etkisi vardır, bu da onları zayıf ve korumasız hale getirir.
 • Kapak veya damar duvarlarının konjenital anormallikleri, bağ dokusu eksikliği, derin damarların zayıf açıklığı, genetik yatkınlık.
 • Karın boşluğunda bacaklarda bulunan neoplazmalar.
 • Alt ekstremite yaralanmaları.
 • Endokrin sistem hastalıkları.
 • Tromboflebit.
 • Eklem hastalıkları - osteoporoz, romatoid artrit vb.
 • Hormonal kontraseptif ilaçların uzun süreli kullanımı.
 • Genellikle bacaklarda durgun süreçlere yol açan hareketsiz bir yaşam tarzı.
 • Karın içi basınç artışı. Genellikle akciğer hastalığında veya sık kabızlık ile ortaya çıkar.
 • Fazla kilo.
 • Dar kıyafetler ve ayakkabılar giymek.
 • Diyette çok miktarda yüksek kalorili ve yağlı yiyeceklerin varlığı, bitkisel lifin olmaması.
 • Sigara, sık alkol tüketimi.

Hamilelik sırasında, BPVD özellikle sık görülür, çünkü bu dönemdehormonal arka planda küresel değişiklikler ve vücut ağırlığında bir artış meydana gelir.

Erkekler,yaşam tarzları ağır fiziksel emekile ilişkiliyse veya uzun süre ayakta kalmaları - makine operatörleri, yükleyiciler vb. Bazı spor aktiviteleri sonucunda bacaklarda varisler de oluşabilir.

Varisli damarlar acil tedaviye ihtiyaç duyar ve bunların olmaması ciddi sonuçlara yol açabilir: tromboflebit gelişimi, venöz düğümlerden kanama ve bacağın amputasyonuna neden olabilecek trofik ülser.