Halk ilaçları ile evde varis tedavisi

Varisli damarlar kadın hastalıkları listesinde liderdir. Temel olarak, güzel kadın bacakları bundan muzdariptir, bu da sonuç olarak pantolon veya dar taytların altına gizlenmesi gerekir. Ancak sadece estetik değil, genel sağlık da zarar görür. Hastalığa genellikle uykuyu engelleyen çekme ağrıları, bacaklarda ağırlık ve diğer hoş olmayan semptomlar eşlik eder.

Günümüzde geleneksel tıbbın evde varis tedavisini halk ilaçları ile sağlamamasına rağmen, rahatsızlık ortadan kaldırılabilir.

sağlıklı damar ve varisli damarlar

Geleneksel tıbbın kullanılan ilaçlarının özellikleri

Alternatif tıp bu konuda bir adım öne çıktı ve günümüzde varisli damarlara yardımcı olmak için yıllar içinde geliştirilmiş birçok tarif var.

Etkilerinde şunları öneriyorlar:

 1. Damarların damar duvarının güçlendirilmesi (yoğunluk ve elastikiyet).
 2. Venöz kapakların restorasyonu.
 3. Artan kan pıhtılaşmasını azaltarak damarlardaki kan dolaşımını iyileştirmek.
 4. Kan pıhtılarının önlenmesi.
 5. Anti-inflamatuar etki.
 6. Ödemin ortadan kaldırılması.

Halk tariflerinin bileşen bileşimini seçerken tüm bunlar dikkate alınır. Böylece, her durumda en uygun olanı seçebilirsiniz.

Diyet müdahalesi

Varislerin önlenmesinde ve kontrolünde önemli bir faktör kalite ve diyettir. Doktorlar, bir kişinin yiyecek tercihlerinin gözden geçirilmesi ve karakteristik bir diyetin oluşturulmasıyla tedaviye başlamayı önerir.

Unutulması gereken ilk yiyecekler:

 • Beyaz ekmek;
 • şekerleme;
 • haşlanmış patatesler;
 • baharatlı yemekler;
 • Kahve;
 • et ve Balık.

Listelenen ürünler taze meyve suları, meyveler, sebzeler, meyveler ile değiştirilmelidir. Deniz topalak, kızılcık, yaban mersini ve incir burada özel yardımcılar olacak. Menüye karabuğday, pirinç gibi tahılların dahil edilmesi önemlidir. En azından ara sıra ısırgan çorbası kullanmak iyidir.

Böyle bir diyeti ayda en az iki veya üç kez uygulayarak, damarların durumunu önemli ölçüde iyileştirebilir, toksinleri ve toksinleri vücuttan temizleyebilirsiniz.

Aynı zamanda çok fazla sıvı içmeniz gerekir: günlük oran 2-2, 5 litredir. Bunu unutma!

sağlıklı ile nazik

Çoğu insan, sıcak bir banyoda geçen zor bir günün ardından akşamları dinlenmeyi sever. Bacaklarınızdaki ve vücudunuzun diğer kısımlarındaki damarların durumunu iyileştirmek için kullanmayı deneyin. Sadece kan pıhtılarının bunun için bir kontrendikasyon olduğunu unutmayın. Değilse, devam edin!

Söğüt, meşe ve kestane dallarının kaynatılması bu konuda yardımcı olacaktır. Kaynamaya papatya, ip ve sarı kantaron ekledikten sonra gece boyunca dinlenmeye bırakın. Sutra çavdar ekmeğini (3 somun) kaynatın, süzün ve bitki banyosuna dökün.

38-40 ° su sıcaklığının koridorlarından ayrılmadan yatmadan önce böyle bir banyo yapın.

Tıbbi banyo için başka bir seçenek, bir soda bileşeni içerir. Küvetinize bir paket kabartma tozu dökün ve keyfini çıkarın. Ayaklar için ayrı banyolar yapabilirsiniz (5 litre su için - 7-8 yemek kaşığı soda).

Ceviz, huş, çam yaprakları da şifalı bitkiler arasında varislere karşı yardımcı olma avantajına sahiptir.

Bitkisel banyoları aldıktan sonra, aşağıdan yukarıya doğru hafif bir masajla sonuç iyileştirilebilir.

Bacakları bir kürsüye yerleştirmek de işe yarar.

sıkıştırır

varisli damarlar için sarımsak kompresi

Sarımsak Yağı Rölyef

Evde varisli damarların halk ilaçları ile kompres tariflerinde tedavisi, öncelikle sarımsak ve yağı içerir.

Beyaz sarımsak, beyaz kabukla birlikte ince doğranmış olmalıdır. 2 parça tereyağı ile atın. Damarların çıkıntı yaptığı yerlere kütleyi gece uygulayın. Üst kısmı parşömenle sarın ve ısıyla sarın (eşarp veya elastik bandaj). Sutra her şeyi yıkayın ve etkisini kaybetmemek için ayaklarınıza sıcak bir şeyler koymayı unutmayın.

fermente süt tarifi

Eşit derecede etkili bir tarif. Ekşi süt, doğranmış pelin otu ile karıştırılmalıdır. Sonuç olarak elde edilen yulaf ezmesini damarların ifade yerlerine uygulayın ve bir bandajla sarın. Prosedürü gece yapın ve sutrayı yıkayın.

Alkollü Kalanchoe

Hemen hemen her evin küçük bir houseplant - Kalanchoe vardır, ancak çok azı yüksek kaliteli varis önleyici özelliklerinden şüphelenir.

0, 5 l Kalanchoe yaprağını durulayın ve bir kavanoza (1 l) koyun. Boşluğun geri kalanını alkolle (%70) doldurun. Karışımı karanlık bir yerde iki hafta bekletin. Her şeyi birlikte karıştırmak için kavanozu her gün sallayın.

Her gece yatmadan hemen önce sorunlu bölgeleri yağlayın.

Soda-tuz kompresi

Damarların kas duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olmanın basit bir yolu.

4-5 st. ben. soda ve aynı miktarda tuzu bir bardak ılık suda eritin. Yatmadan önce sorunlu bölgelere sıvı sürün. Sodyum iyonları damar kaslarını harekete geçirir ve onları güçlendirmeye yardımcı olur.

Dahili kullanım araçları

Varisli damarların evde halk ilaçları ile tedavisi çeşitlidir ve ayrıca dahili kullanım infüzyonlarını içerir. En uygun yol, et suyunu bir termos içinde buharlamaktır. Böylece bileşenlerin tüm faydalı özelliklerini korumak mümkün olacaktır.

sarhoş koniler

Varisli damarlar için çareler arasında bir başka lider de şerbetçiotu. Bu bitkinin kozalaklarından bir çorba kaşığı ezilmeli ve bir bardak kaynar suya gönderilmelidir. Bir buhar banyosu düzenledikten sonra sıvıyı 20 dakika bekletin. Soğumaya bırakın ve süzün. Yemekten önce günde üç kez taze demlenmiş içiniz.

ısırgan suyu

Isırgan otunun iyi bilinen tıbbi özellikleri, ilerleyici varisli damarlara karşı mücadelede gereksiz olmayacaktır. 3-4 yemek kaşığı. ben. Kuru ısırgan otu yapraklarını bir termosa dökün ve 0, 5 litre kaynar su ekleyin. En az 60 dakika ısrar edin. 1-1. 5 saat sonra yemeklerden sonra 1/3 bardak için.

elma lapası

Antonovka çeşidi, kardiyovasküler sistemin normal çalışması için gerekli olan birçok vitamin ve minerali ile ünlüdür. Aynı zamanda kan damarlarını güçlendirmeye ve elastikiyetlerini sağlamaya yardımcı olurlar.

Üç elmayı kaynar suyla (1l) dökün, üç saat bekletin. Patates püresi üzerine rendeleyin. Sutra ve akşamları 3-4 yemek kaşığı yiyin. ben. kitleler.

küçük hindistan cevizi

Güzel bacaklar için mücadelede bir başka yardımcı. 7-8 somunu uygun bir şekilde öğütün. 1 yemek kaşığı. ben. karışımı sıcak suya dökün. Biraz soğuyunca 1 yemek kaşığı ekleyin. ben. bal. Karıştırın ve 40 dakika bekletin. Kahvaltıdan bir saat önce ve kahvaltıdan iki saat sonra taze yapılmış bir bardak için.

At kestanesi

Ürünü kullanmak ve bacakların durumunu iyileştirmek için sadece birkaç kurs memnun edecektir.

50 g at kestanesi çiçeğini alkolle (%70-75) dökün. Kabı her gün sallayarak iki hafta bekletin. Süzün ve ağızdan 1 yemek kaşığı uygulayın. ben. yemekten önce günde üç kez. Haftalık kurstan sonra iki hafta ara verin. Sonra tekrarlayın.

Çözüm

Birçoğu için, benzer halk tarifleri damarların durumunu iyileştirmeye yardımcı oldu. Kendinize yardım etmenin farklı yöntemlerini kullanarak soruna kapsamlı bir şekilde yaklaşmak önemlidir. Alternatif tedavinin seyri iki ayı geçmemelidir. Ara vermek ve ardından tekrar tedaviye başlamak gerekir.

Ancak yine de varisli damarlar gibi bir fenomeni önlemek daha cesaret vericidir. İlk etapta fiziksel aktivite ve iyi beslenmeden vazgeçmeyin ve gelecekte hoş olmayan sorunlardan kaçınabilirsiniz.