Varis tedavisi için mevcut tüm yöntemlerin gözden geçirilmesi

Varis tedavisine akıllıca yaklaşılmalıdır. Hastalığın derecesini belirleyebilmesi ve ilaç yazabilmesi için hemen bir flebologu ziyaret etmek gerekir. Bazı hastalar doktora danışmak yerine bacaklarını halk ilaçları ile tedavi etmeye başlar. Varisli damarları ortadan kaldırmaya yönelik bu yaklaşım, hastalığın ilerlemeye başlayacağı gerçeğiyle doludur. Kan damarlarında ciddi problemler olması durumunda ilaç kullanmak ve vitamin almak zorunludur. Daha sonra, varisli damarları tedavi etmenin hangi yöntemlerinin var olduğu hakkında konuşacağız.

Varisli damarlar nasıl tedavi edilir - genel hükümler

Doktor, hastalığın evresini belirledikten sonra varisli damarların nasıl tedavi edileceğini hastaya açıklar. Hastalıktan muzdarip insanlar, herkese uyan tek bir çare olmadığını hatırlamalıdır. Genellikle varis tedavisi rejimi birkaç kez değiştirilmelidir, çünküseçilen ilaçlar istenen etkiye sahip değildir. Kurslarda ilaç kullanılmaktadır. Minimum kurs süresi 6 aydır.

Hastalar, ilaçların örümcek damarlarını, venöz düğümleri ve diğer venöz patolojileri ortadan kaldıramayacağını hatırlamalıdır. Bunları ancak bir operasyon halledebilir. Cerrahi müdahaleye gelince, flebolog da gerekliliğinin derecesini belirler. Bacaklardaki yıldızlar onda duygusal rahatsızlığa neden oluyorsa hasta ameliyatta ısrar edebilir, çünküçarpıcıdır.

Hastanın yaşam tarzını yeniden gözden geçirmesi gerekecek. Doktorlar genellikle hastalara spor yapmalarını tavsiye eder, çünküfiziksel aktivite, tüm kan damarlarının temeli olan vücuttaki kolajen üretimini normalleştirir. Ayrıca bazı sporlar ekstremitelerde kan durgunluğunu önler. Varisli damarları olan hastalara özel bir diyet, kompresyon çorabı giyen, fizyoterapi ve masaj gösterilir.

varis tedavisi sonrası sağlıklı bacaklar

İlaç tedavisi

Varis tedavisinde ilaçlar, dış ajanlar, tabletler, çeşitli multivitamin enjeksiyonları ve damar elastikiyetini geri kazandıran kompleksler kullanılır. Bu tedavinin ana görevlerinden biri venöz kan akışının normalleşmesidir. Onunla ilgili problemler nedeniyle, hastanın hemodinamik basıncının değişmesi, damarların gerilmesine neden olur. Varis tedavisi aşağıdaki ilaç grupları ile gerçekleştirilebilir:

 • tonik damarlar;
 • kan inceltici ilaçlar;
 • trombosit oluşumunu yavaşlatan ilaçlar;
 • anti-inflamatuar ilaçlar;
 • flebotonik.

Tedaviye başlamadan önce, hastalar varisli damarlarla ne yapmaları gerektiğini ve nelerden kaçınmaları gerektiğini anlamalıdır. Her şeyden önce, ilaçları kendiniz seçmemelisiniz. Ve biz sadece varis tedavisine yönelik ilaçlardan bahsetmiyoruz. Bazı ilaçlar (kombine oral kontraseptifler, antihistaminikler vb. ), kanın bileşimini, kolajen sentez oranını ve vücuttaki diğer biyokimyasal süreçleri etkiler.

Varis tedavisinin ilk kürünün süresi, ilk aşamada 6-8 aydır. Hapları almanın bir sonucu olarak, doktorlar hastalığın ilerlemesini durdurduğunu tespit ederse, bir sonraki tedavi süreci 6 ay sonra başlar. Süresi 2-3 aydır.

Varisli damarların enjeksiyonlarla tedavisi, damarları birbirine yapıştıran ilaçların verilmesini içerir. Ayrıca, bazı doktorlar, damarların tonunu artıran vitamin kompleksleri ve ilaç çözeltilerinin girişini uygular. Her iki durumda da, bir uzman ilaç seçimi ile ilgilenmelidir.

Cerrahi müdahale

İlaçlar yardımcı olmadığında varislerle nasıl başa çıkılacağı çok acil bir sorudur. Bazı hastalarda fizyoterapiye girdiklerinde pozitif dinamikler gözlenir, ancak ciddi şekilde hasar görmüş damarlar bu şekilde restore edilemez. Daha sonra flebolog, hastayı varisli damarların mevcut cerrahi tedavisi yöntemlerini anlatması için bir damar cerrahına yönlendirir. Cerrahi müdahale aşağıdaki tipte olabilir:

 • flebektomi;
 • mikroflebektomi;
 • lazer pıhtılaşması;
 • Radyofrekans ablasyonu.

Ayrı ayrı, fizyoterapi ve darsonvalizasyon hakkında söylenmelidir. Bu tedavi yöntemleri donanımsal ve non-invaziv olarak sınıflandırılır. Onların yardımı ile 1 ve 2 derecelik varis gelişimini durdurmak mümkündür, ancak 3 derecede cerrahi yardım belirtilir.

Flebektomi

Varisli damarların cerrahi tedavisi her zaman damarın tamamen çıkarılmasını içermez. Bazı hastalar için kan akışını normalleştirmek için damarın bir kısmını çıkarmak yeterlidir. Daha sonra hasta flebektomiye yönlendirilir. Varisli damarların bu cerrahi tedavisi yöntemi, dünyadaki en etkili yöntem olarak kabul edilmektedir. Yardımı ile geminin her iki kısmını da tamamen kaldırabilirsiniz. İşlem şu durumlarda gerçekleştirilir:

 • damarlar ciddi şekilde şişer;
 • bacaklar sürekli şişer;
 • oturma pozisyonunda hastanın kan durgunluğu vardır;
 • safen damarlar genişlemeye devam ediyor;
 • bacaklarda trofik ülserler ortaya çıktı;
 • damarların görsel kanaması olmadan tüm bozulmuş kan çıkışı belirtileri ortaya çıktı.

İşlemi gerçekleştirmek için çeşitli teknolojiler vardır. En az invaziv olan, damarın değişen kısmının birkaç delik ile çıkarılmasıdır. Ayrıca varisli damarlardan etkilenen damar bacaktan tamamen çıkarılabilir. Bu durumda 2 kesi yapılır. Damar hemen alınamazsa, yol boyunca birkaç delik daha yapılır.

mikroflebektomi

Bu, varisli damarları tedavi etmenin en yeni yöntemlerinden biridir. Küçük çaplı ve büyüklükteki gemiler için kullanılabilir. Klasik mikroflebektomide olduğu gibi bacakta birkaç delik açılır. Ancak burada yaraların boyutu çok küçük olacak, bu nedenle hastanın pratikte yara izi kalmayacak. Ayrıca mikroflebektomi sonrası hasta daha hızlı iyileşir çünküyöntem cildin dikilmesini gerektirmez.

Fizyoterapi

Varislerin ameliyatsız tedavisi hastalığın erken evrelerinde oldukça etkilidir. Sadece ilaç kullanımını değil, aynı zamanda bazı fizyoterapi prosedürlerini de içerir. Varisli damarları tedavi etmenin modern yöntemleri, özel ekipman kullanımını içerir. Örneğin, aynı anda hem lazer hem de manyetik alan oluşturan cihazlar.

Düşük frekanslı manyetoterapi, hastada şiddetli ödem olduğunda yardımcı olur. Ağırlık hissini ortadan kaldırır, kan akışını normalleştirir. Uzun süredir varisli damarlar ve bununla nasıl başa çıkılacağı üzerine çalışan kişiler, bu rahatsızlığın tedavisinde pnömokompresyonun etkinliği hakkında konuşurlar. Prosedür aşağıdaki gibi gerçekleştirilir:

 1. Bacak üzerine lastik bir çizme konur.
 2. Sabitlendikten sonra hava pompalanır.
 3. Önyükleme hacmi artar, damarları sıkıştırır.
 4. Kan daha hızlı akmaya başlar ve şişlik geçer.

Tabii ki, bu tür prosedürler tromboflebitte kontrendikedir. Ancak varis tedavisi için modern yöntemlerin sadece bu yöntemlerle sınırlı olduğunu düşünmeyin. Trofik cilt bozuklukları için amplipulse tedavisi kullanılır. Tekniğin özü, etkilenen bölgelerin sinüzoidal akımlardan etkilenmesidir. Hiperbarik oksijenasyonun ayrıca varisli damarlarla vücudun durumu üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Ancak belirli bir fizik tedaviye başvurmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir.

varis lazer tedavisi

lazer pıhtılaşma

Varisli damarların etkili tedavisi her zaman tam teşekküllü bir cerrahi müdahale anlamına gelmez. Bazen hastalıktan zarar görmüş damara özel bir verici yerleştirmek ve ardından lazerle harekete geçmek yeterlidir. Bu ilke pıhtılaşmanın merkezinde yer alır. Verici tarafından üretilen darbeler damarı dağlar. Sonuç olarak, hasarlı damar kan dolaşımından "kapatılır" ve aşırı büyür. İşlem lokal anestezi altında yapılır.

skleroterapi

Bazı durumlarda, özel ilaçlar yardımıyla varisli damarları ortadan kaldırmak mümkündür. Bu tür ilaçlara sklerozan denir. Kan damarlarının duvarlarını dağlayarak hizalanmalarına yol açarlar. Sonuç olarak, damar genel kan dolaşımından "kapanır" ve sonunda tamamen kaybolur. Aşağıdaki skleroterapi türleri vardır:

 • Transillüminasyon. Varisli damarlara eğilimli belirli bir alanı tespit etmek için özel bir cihaz kullanılır. İlaç içine enjekte edilir, bu da tüm venöz düğümün kaybolmasına yol açar.
 • EKO. İlaçlar bir ultrason cihazının kontrolü altında uygulanır.
 • Mikro. Küçük çaplı dişlileri ortadan kaldırmak için ultra ince iğnelerin kullanılması standart prosedürden farklıdır.
 • Köpük. Sklerozantı çok ekonomik kullanmanızı sağlar. Girişten önce, ilaç bir köpük durumuna düşürülür. Çapı 1 cm'yi geçmeyen damarların tedavisi için uygundur.

Darsonvalizasyon

Damarlardaki kas tabakası nedeniyle kan damar sistemi boyunca hareket eder. Sıkıştırması sayesinde kan, kan dolaşımı boyunca daha fazla itilir. Varisli damarlar ile tedavi bu süreci normalleştirmeye yöneliktir. Bu amaçla darsonval kullanılır. Bu fizyoterapi cihazı aşağıdaki görevleri çözmeye yardımcı olur:

 • her türlü kan damarının tonunu arttırmak;
 • damarlardaki iltihabı azaltmak;
 • kan damarlarındaki kan pıhtılarını yok etmek;
 • damarların esnekliğini arttırmak;
 • bacaklardaki ağırlık hissini ortadan kaldırmak;
 • dokuları oksijenle doyurun.
varisli damarların donanım tedavisi

Cihaz, 2. ve 3. aşamalarda varisli bir hastayı tedavi edemez. Darsonval, rahatsızlığı önlemek için kullanılabilir, ancak yalnızca bir flebologun izni ile. Cihaz, tüberküloz, kanser, zayıf kan pıhtılaşması, akıntılara duyarlılık, nöropsikiyatrik bozukluklar, aritmiler, vücutta çok sayıda ben ve doğum lekesi olan hamilelik sırasında kullanılamaz.

Radyofrekans ablasyonu

Varisli damarları tedavi ederken doktorlar minimal invaziv teknikleri tercih ederler. Bunun temel nedeni, onlardan sonra hastanın daha kolay iyileşmesidir, bu da komplikasyon riskinin de çok daha az olacağı anlamına gelir. Radyofrekans ablasyonu böyle bir prosedürdür. Ultrasonun etkisi altında, damardayken özel bir iletken ısınır, bu da doğal hasarına ve daha fazla "yapışmasına" neden olur. Doktor, radyo frekansı iletkeninin hareketini özel bir aparat kullanarak kontrol eder, bu nedenle çevre dokulara zarar verme riski minimumdur.

halk yöntemi

Varis tedavisi her zaman zordur. Hangi yöntemin en etkili olacağını asla kesin olarak söyleyemezsiniz. Bu nedenle, birçok doktor, hastalıkla mücadele etmek için halk tariflerinin kullanılmasına izin verir. Ancak burada hastalar, doğal bileşenlere dayalı ürünlerin sıklıkla alerjiye neden olduğunu hatırlamalıdır, bu nedenle önce cildin küçük bir bölgesinde test edilmelidir. Varisli damarlar için en popüler halk ilaçları:

 • Bal kompresi. 30 gram papatya çiçeğini bir bardak sıcak su ile dökün ve 30 dakika demlenmesine izin verin. Bundan sonra, sıvıya 30 gram bal ekleyin, iyice karıştırın ve ardından elde edilen et suyunda tülbentleri nemlendirin. Ortaya çıkan kompres ile bacaklarınızı sorunlu bölgelere sarın.
 • Hop konilerinin kaynatılması. Bu ilaç hem içeriden alınabilir hem de bacaklara uygulanabilir. Popüler inanışın aksine, bacaklardaki bitki örtüsünü kaybetmek işe yaramaz, bu nedenle her iki cinsiyetten temsilciler onu dışarıdan güvenle kullanabilir. Şu şekilde hazırlanır: 2 yemek kaşığı öğütülmüş şerbetçiotu külahı 500 ml suya eklenir ve daha sonra buhar banyosunda 25 dakika ısıtılır. Et suyu ocaktan alındıktan sonra 40 dakika demlenmeye bırakılır ve ardından süzülür. Elde edilen infüzyonda, bacak için doğru boyutta bir bez parçasını nemlendirin ve ardından sorunlu bölgeye sarın. İçerisi yemekten 40 dakika önce 125 ml olarak alınır.
varis tedavisi için halk ilaçları

Ek tedaviler

Varisli damarların karmaşık tedavisi farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Bazıları bilimde destek buldu, bazıları ise şüpheli. Varisli damarlar için en etkili ek tedavi, kompresyon çorabı giymektir. Ayrıca, bazı hastalar hirudoterapi ve tuzlu pansumanları övüyor.

Sıkıştırma forması

Varisli damarlar için ilaçlı çarşaflar ile dışarıdan tedavi yapılabilir. Kompresyon çorapları, damarlar üzerinde dış basınç oluşturmak ve damarlardaki yükün bir kısmını hafifletmek için flebologlar ve cerrahlar tarafından geliştirilmiştir. Kanın etkisi altında kan damarlarının genişlemesini engeller. Birinci derece kompresyon çoraplarının giyilmesi, varisli damar riski taşıyan kişiler için endikedir. Bunlar, akrabaları bu rahatsızlıktan hasta olanları ve faaliyetleri bacaklarda şiddetli yükler ile ilişkili olanları içerir.

Triko 4 derece sıkıştırma olabilir. Derece I ürünler doktor reçetesi olmadan satın alınabilir. Sıkıştırma çorapları da türlerinde farklılık gösterir. Çoğu zaman, insanlar tayt satın alır, ancak eczanelerde de diz boyu, çorap, tozluk vardır. Hamileler için tıbbi çarşaflar da mevcuttur. Jersey maliyeti, sıkıştırma derecesi ve üretici tarafından belirlenir. Yerli tıbbi iç çamaşırları yabancılardan çok daha ucuzdur, ancak her zaman çekici bir görünüme sahip değildir, bu nedenle hastalar daha çok İtalyan, Alman, Amerikan triko satın alır.

varisli damarlar için kompresyon çorabı

Hirudoterapi

Bu alternatif tıp yöntemi hayranlarını buldu. Varisli damarların tedavisinde hirudoterapinin etkinliği, sülüklerin tükürüğünde hirudin varlığından kaynaklanmaktadır. Bu madde heparine benzer özelliklere sahiptir. Etkisi altında kan daha sıvı hale gelir, bu nedenle damarlardan geçmek daha kolaydır. Ayrıca, sülüklerin tükürüğü kan pıhtılarının parçalanmasını teşvik eder.

At kestanesi

Bu ilaç doğal bir antioksidandır. At kestanesi genellikle varis kremine eklenir. tonlarını geri yükler. Evde at kestanesi çiçeklerinden bir tentür yapabilirsiniz. Bunun için 50 gram kuru hammadde 500 ml votka içerisine dökülerek 14 gün boyunca karanlık bir yerde bekletilir. Çözeltiyi her 3-4 günde bir çalkalayın. 2 hafta sonra, çözeltiyi süzmek ve ardından yemeklerden önce günde 3 kez 2 çay kaşığı almaya başlamak gerekir. Tedavi bir hafta devam eder, sonra 14 gün ara verir ve ardından eski şemaya göre tentürü alırlar.

tuzlu pansumanlar

Hem sıradan hem de deniz tuzundan varis tedavisi için hipertonik bir çözelti hazırlanır. Bu maddenin cildi iyi dezenfekte ettiğine ve kan akışını normalleştirdiğine inanılmaktadır. Deri lezyonları için tuzlu pansumanlar kullanılmamalıdır. Bu ilaç, hastanın hastalığın semptomlarını henüz yeni geçirdiğinde, varisli damarların ilk aşamasının tedavisi için uygundur.

En basit versiyonda, tuz, bir yulaf ezmesi yapmak için bu kıvamda suyla karıştırılır. Tuz tamamen çözülmemelidir. Karışım birkaç saat buzdolabına konur. Yulaf iyi soğutulduğunda, bir bandaj veya bez üzerine serilir ve ardından etkilenen bölgeye uygulanır. Bandajı 10 dakikadan fazla tutmayın. İşlem bir hafta boyunca günde 2 kez tekrarlanır.

Çok güçlü bir çözüm hazırlanmamalıdır. Bacakları yaralanmadan temizlemek için bir bandaj uygulayın. Bu çok önemli çünküküçük çizikler varsa, tuz cildi yakar. Bacaklarınızı üstüne selofan ile saramazsınız. Bandajı çıkardıktan sonra kontrastlı bir duş alabilir ve bacaklarınıza biraz masaj yapabilirsiniz.

varis tedavisi için tuz

Yazarlık sistemi

Varis tedavisi, biri özel sistem olan birçok tedavi yöntemi vardır. Bu alternatif terapi yönünün kurucusu 1937'de vuruldu ve geliştirdiği yöntemin yalnızca kısmi kayıtları bugüne kadar hayatta kaldı. Sistem vücudun kendi kendini düzenlemesine dayanmaktadır. Buna göre tiroid bezinde problem olan kişilerde varis ortaya çıkıyor. Bunu ortadan kaldırmak için şunları yapmalısınız:

 • akşamları iyot ağları yapın (20: 00 - 22: 00 arası);
 • potasyum iyodür alın (eczaneden satın alabilir veya 1 çorba kaşığı nişastayı bir litre suda eriterek, ardından jöleyi düşük ateşte pişirerek, elde edilen karışımı soğutarak ve bir çorba kaşığı iyot ekleyerek kendiniz hazırlayabilirsiniz);
 • aspirin bandajları giyin (ilacın 4 tableti toz haline getirilir, bir bardak sıcak suda eritilir ve ardından bandajlar oraya daldırılır).

Yukarıdaki tavsiyelerden de anlaşılacağı üzere sistem oldukça spesifiktir ve hipertiroidi olan kişiler için uygun değildir. Herhangi bir iyot tedavisi doktor gözetiminde yapılmalıdır, çünküsağlıklı insanlar bile, bu maddeyi kötüye kullanırken çeşitli yan etkilerle karşı karşıya kalabilirler (tiroid bezi tümörünün görünümü, vücudun zehirlenme belirtileri vb. ).

Varisli damarlar için diyet

Varisli damarlar için diyet kısıtlamaları özellikle katı değildir. Hastanın kötü kolesterol ve şeker içeren yiyecekleri daha az yemesi gerekir. Genel olarak, gıda kalitesini izlemeniz gerekir, ancak yağlı gıdaları tamamen terk etmemelisiniz. Deniz balığı, domuz eti, deniz ürünleri yiyebilirsiniz. Diyet mümkün olduğunca çok sebze içermelidir. Menü şunları içermelidir:

 • Sebzeler ve meyveler. Sindirim için iyi olan birçok vitamin ve lif içerirler.
 • Kurutulmuş meyveler. Tatlılara ideal bir alternatif. Mükemmel kan sulandırıcıdırlar.
 • Fasulye ve fındık. E vitamini bakımından zengindirler, nöronal ve kas liflerinin işleyişini normalleştirirler.
 • Baharat. Zerdeçal ve zencefil ağızdan alındığında kan kompozisyonunu iyileştirmeye yardımcı olur.

Fizyoterapi

Mikulin egzersizlerinin varisli damarlar için etkili olduğu düşünülmektedir. Yürütülmesi sırasında, alt bacakların kasları gergindir ve bu da kanın yukarı doğru salınmasına neden olur. Alıştırmaların kendileri aşağıdaki gibidir:

 1. Yerinizde durun, topuklarınızdan ayak parmaklarınıza kadar yükselin ve aşağı inin.
 2. Hareketsiz durun ve ayaklarınızı yerde tutarak dizlerinizi hafifçe bükün. Dizlerinizin ayak çizginizin ötesine geçmediğinden emin olun.

Her iki egzersiz de 30 ila 60 kez tekrarlanmalıdır. Beğenmezseniz, makas veya bisiklet ile değiştirebilirsiniz. Oturma veya ayakta durma pozisyonundan bacak kaldırma da yardımcı olur. İyileştirici jimnastiğin temel amacı, damarlardaki kanın durgunluğunu önlemektir. Bunun için, alt bacak veya bacak kaslarının aktif olarak çalıştığı hemen hemen tüm egzersizler uygundur, ancak ağırlık ve özel fanatizm olmadan yapılmalıdır. Amacınız vücudunuzu iyileştirmek, ona zarar vermek değil.

varisli damarlar için jimnastik

Korunma her zaman tedaviden iyidir

Bir hastalığı önlemek genellikle onu tedavi etmekten daha kolaydır. Ek olarak, vasküler patolojiyi düzeltmek gerçekten zordur. Varisli damarlara yatkınlığı olan hastalar kompresyon çorabı giymelidir. Genel olarak, doktorlar, çalışmaları tek bir pozisyonda uzun süre kalmakla ilişkili olan tüm insanlar için normal olanlar yerine tıbbi tayt ve çorap giymeyi önerir, yani. oturmak veya ayakta durmak. Birinci derece sıkıştırma trikoları, uzman mağazalarda veya eczanelerde doktor reçetesi olmadan satın alınabilir. Aşağıdaki önerilere uymalısınız:

 • kontrast duşu alın;
 • geliştirilen diyete göre yemek;
 • dinlenirken ayaklarınızı bir tepeye koyun veya onlar için özel yastıklar satın alın;
 • hafif sporlarla uğraşın (büyük serbest ağırlıklarla çalışmayı içermeyen);
 • rahat ayakkabılar ve giysiler giyin.

Kontrendikasyonlar

Bir flebolog genellikle ilk ziyaretlerde hastaları ne yapmamaları gerektiği konusunda bilgilendirir, ancak çok az kişi buna dikkat eder. Doktor tavsiyelerini ihmal etmek, her türlü komplikasyonun gelişmesiyle doludur. Her şeyden önce, varisli damarlardan muzdarip insanlar yağlı yiyeceklerden vazgeçmek zorunda kalacaklar. Bitkisel yağda kızartılan tüm yiyecekler kanserojen ve kötü kolesterol içerir. Çörekler benzer bir bileşime sahiptir, ancak orada ana haşere margarindir. Varisli damarları olan kişiler kontrendikedir:

 • sigara içmek;
 • yüksek topuklu ayakkabılar ve ezici aksesuarlar giymek (dar kemerler, kemerler, yelekler);
 • profesyonel sporlarda kariyer gelişimi;
 • vücut geliştirme ve güçlendirme;
 • sık alkol tüketimi;
 • sauna, banyo, sıcak banyo ziyareti;
 • aktif masaj.

Ek öneriler

Hastalığın gelişmesini önlemek için herhangi bir özel bitkisel kaynatma hazırlamak veya özel ilaçlar almak gerekli değildir. Vücudun su dengesini korumak için yeterlidir. Bunu yapmak için günde en az 1, 5 litre su için. Bu norm beslenme uzmanları tarafından belirlenir. Genel olarak ideal günlük su miktarı şu şekilde hesaplanır:

B = K * 40, burada B, belirli bir kişi için gerekli olan mililitre cinsinden su miktarıdır ve K, kilogram cinsinden ağırlığıdır. Örneğin 60 kg olan bir kişi günde 2400 ml su veya 2, 4 litre su içmelidir.

Ayrı olarak, ne tür su içmeniz gerektiği hakkında söylenmelidir. Varisli damarların tedavisi ve kaynaklardan gelen ve "canlı" su olarak adlandırılan hidro-dengeli suyun normalleştirilmesi için mükemmeldir. Hazırlanması için özel cihazlar kullanabilirsiniz, ancak kişisel zamanınızı buna harcamak istemiyorsanız, su arıtma için özel bir filtre kurabilirsiniz. Sadece zararlı maddeleri gidermekle kalmaz, aynı zamanda sıvıyı çeşitli minerallerle doyurur.

Patoloji tedavi edilmezse

Varisli damarları tedavi etmezseniz, yakında çeşitli komplikasyonlarla karşılaşacaksınız. Görünümlerinin hızı organizmanın bireysel durumuna bağlıdır. Bazılarında hastalık hızla bir sonraki aşamaya ilerlerken, diğer hastalar durumlarını yıllarca görmezden gelebilir. Varisli damarların komplikasyonlarının listesi şunları içerir:

 • tromboflebit;
 • uzuv trombozu;
 • spontan kanama;
 • kronik venöz yetmezlik;
 • trofik ülserlerin görünümü.

Tüm koşullar acil tedavi gerektirir. Bir damar veya düğüm yırtılırsa, kendiliğinden kanama meydana geldiğinde çok hızlı bir şekilde hastaneye gitmeniz gerekir. Hasarlı damarda kan pıhtısı olma olasılığı yüksektir. Çıkarsa, hastanın ölümüne yol açabilir.