Halk ilaçları ile bacaklardaki varislerin etkili tedavisi

Bacaklardaki sürekli ağırlıktan ve cilt yoluyla şekil değiştiren varisli damarların çirkin görünümünden bitkin bir kişi, patolojiyi tedavi etmek için etkili yöntemler aramaya zorlanır. Ve bu durumda, çoğu zaman seçim halk ilaçlarında durur. Bu tür tedavinin en popüler yöntemleri arasında domates, Kalanchoe ve lahana kompresleri, at kestanesi ve elma sirkesi ile ovma ve sarımsaklı tarifler özel bir saygı kazanmıştır.

varisli damarlar için şifalı bitkiler

Bazı bitki ve doğal bileşenler, tıbbi olarak kullanılmalarına izin veren benzersiz bir kimyasal bileşime sahiptir. Pek çok tıbbi müstahzar, sadece bu tür bitkiler temelinde yapılır. Bu nedenle, bacaklardaki varislerin etkili ve en önemlisi güvenli tedavisini halk ilaçları ile reddetmenin bir anlamı yoktur. Ancak, hiçbir tedavinin anında sonuç verme yeteneğine sahip olmadığını unutmayın. Bu nedenle uygun bir tarif seçiyor, sabır kazanıyor ve harekete geçiyoruz.

"Domates tedavisi" - domates etkisinin sırları

Çoğu zaman, ciddi hastalıklardan kurtuluş hemen elinizin altında. Sıradan domateslerin bacaklarınızdaki çirkin şişliklerden kurtulabileceğini kim düşünebilirdi.

varisli damarlar için yeşil domatesler fotoğraf 1

Ancak bacaklarda varisli hastalar için, domates dilimleri şeklinde halk ilaçları ile tedavi iyi bilinmektedir.

Uygulama modu:

 1. Olgunlaşmamış yoğun domateslere ihtiyacımız var. Yıkayıp tabaklara ayırıyoruz.
 2. Bitmiş plakaları varis konilerine uygularız.
 3. Domates dilimlerini baldırlara bir bandaj veya sadece bir bez ile sabitlemek için ağrıyan noktaları bağlıyoruz.
 4. Damarlardaki meyve suyuna maruz kalma süresi boyunca hareket etmeyin. Ayaklarınızı düz bir yüzeye koymak ve sadece rahatlamak daha iyidir.
 5. Yanma hissine katıldığınızda, domates kompresini çıkarmanın zamanı geldi.
 6. Domates dilimlerini deriden çıkarın ve ılık suyla durulayın.

Terapiyi bir yıla kadar uzun süre tekrarlayın. Geceleri bir şifa uygulaması yapılmasına izin verilir.

Sonuçlar birkaç hafta içinde görülür. Tomurcuklar önemli ölçüde daha küçük ve daha yumuşaktır. Bazı incelemelere göre, bir yıl sonra düğümler tamamen ortadan kalkıyor.

varisli damarlar için yeşil domates fotoğraf 2

"Domates tedavisi"nin sırrı nedir? Bacaklardaki varisli damarlar için bu tür halk ilaçları nasıl çalışır? Bu mucize meyveler güçlü bir antioksidan - likopen içerir. Bu öğenin bir dizi yararlı özelliği vardır:

 • serbest radikallere karşı koruyan kan damarları üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir;
 • "kötü kolesterol" olan düşük yoğunluklu lipoproteinlerin oksidasyonunu önler, bu da kolesterol plaklarının oluşumunu ve ateroskleroz gelişimini engeller;
 • damar duvarlarının esnekliğini artırmaya yardımcı olur;
 • kan pıhtılarının oluşumunu engeller;
 • kan basıncını düzenler.

Likopenin kan damarları ve kalp üzerindeki iyileştirici etkisi sadece teorik ve laboratuvarda değil, pratikte de kanıtlanmıştır.

Mevcut ürünler arasında bu bileşenin içeriğinde lider domates salçasıdır. Bu nedenle, halk ilaçları ile bacaklardaki varis tedavisi çoğu zaman sadece domates kompresleri sunar. Ancak günlük doğru beslenme diyetine domates ve makarna eklemek gereksiz olmayacaktır. Bu, hastalıklı damarları daha etkili bir şekilde güçlendirecektir.

şifa kompresleri

Domateslere ek olarak, diğer doğal maddeler kompres olarak kullanılabilir. Ve damarlar üzerinde faydalı etkisi olan bu tür doğaçlama malzemelerin listesi küçük değildir. Şifacılar, bacaklardaki varisli damarları Kalanchoe ve lahana yaprağı gibi halk ilaçları ile tedavi etmeyi önerir.

kalanchoe

Örümcek damarları ve varisli damarlar için kullanılır. Terapi şeması:

Varisli damarlar için Kalanchoe suyu
 1. Bitkiden biyolojik uyarıcıların üretimini etkinleştirmek için birkaç yaprağı kesip yıkayıp bir beze sardıktan sonra yaklaşık bir hafta buzdolabına gönderiyoruz.
 2. Hazırlanan yaprakları öğütün ve bir cam kaba yarıya kadar doldurun.
 3. Kavanoza alkol ekleyin, mantarı kapatın ve kabı bir hafta boyunca karanlık bir yere gönderin.
 4. Elde edilen iksirde bir bezi nemlendirin ve geceleri ağrıyan noktalara uygulayın.
 5. Sıkıştırmayı bir film ve ılık bir bezle üstüne sabitleriz.

Bu tür kompreslerin kullanım süresi birkaç aya kadar ulaşabilir.

Etki, aralarında bitkinin iyileştirici özellikleri nedeniyle elde edilir:

 • uyarıcı, çünkü meyve suyu doğal bir bağışıklık uyarıcıdır;
 • anti-inflamatuar, şişme ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olan inflamatuar aracıların sentezini ve birikimini inhibe eder;
 • onarıcı, yara iyileşmesini ve yeni epitel üretimini teşvik eder.

Sıkıştırmalara ek olarak, Kalanchoe tentürü de sürtünme için kullanılabilir.

Lahana

Bacakların varisli damarları ile halk ilaçları ile tedavi genellikle bir lahana yaprağı kullanılarak gerçekleştirilir.

varisli damarlar için lahana yaprağı ile kompres

Bu durumda, aşağıdaki teknolojiye göre hareket ediyoruz:

 1. Sıkıştırma için gri-yeşil veya koyu kırmızı lahana tilkileri alıyoruz.
 2. Yaprakları lahananın başından ayırıyoruz, iyice yıkayıp kurutuyoruz.
 3. Levhanın engelsiz bükülebilmesi için sert kısımları bıçakla çıkarıyoruz. Yaprağı yumuşatmak için birkaç dakika sıcak suya batırabilirsiniz.
 4. Yaprakları biraz hatırlıyoruz, böylece meyve suyu ortaya çıkıyor.
 5. Şimdi onları sabunla ovuyoruz.
 6. Ve hemen ağrılı noktalara uygulayın.
 7. Lahana kompresini folyo ve normal bir bezle üstüne sarın.
 8. Lahanayı bütün gece bacaklarda tutuyoruz.

Bu tür bir tedavinin süresi iki ila üç aya kadardır. Ancak kelimenin tam anlamıyla ilk prosedürden sonra, alt ekstremitelerdeki şişlik ve ağırlık ortadan kalktığı için hasta önemli bir rahatlama hisseder.

Dışarıdan uygulandığında, bitkinin suyunun analjezik, iltihap önleyici ve ödem önleyici etkisi olduğundan, lahana yaprakları çarpıcı sonuçlar verir. Ayrıca varis tedavisinde önemli olan darbe ile birlikte kan akışını aktive eder.

sürtünme

Bacaklardaki varisli damarlar için halk ilaçları, sürtünme ile yaygın olarak temsil edilir.

varisli at kestanesi

Bunun için basit doğal ve hatta doğaçlama araçlar kullanılır:

 1. Limon. Bu narenciye sadece C vitamini açısından zengin değil, aynı zamanda güçlü bir tonik etkiye sahiptir. Bu nedenle, vasküler patolojiler için kullanılması tavsiye edilir. Bunu yapmak için, düzenli olarak taze kesilmiş bir limon dilimi ile yıldızların ve düğümlerin göründüğü yerlerdeki cildi silin.
 2. Kestane tentürü. Bacaklardaki varislerin alternatif tedavisi at kestanesi kullanımı ile başlar. Ne de olsa, binlerce hasta tarafından test edilen, hak ettiği önceliğe sahip olan bu ilaçtır. İyileştirici bir öğütme hazırlamak için, kabuğu ile birlikte bir kıyma makinesinde öğütülmüş olgun kestane toplanır. Üç litrelik bir kavanozu dolduracak kadar kestaneye ihtiyacımız olacak. Ezilmiş kestaneleri votka ile dökün ve karanlıkta en az bir ay ısrar edin. Zaman zaman kabı sallamak unutulmaz. Bitmiş kestane tentürü ile cildi siliyoruz. Manipülasyonu gün boyunca birkaç kez tekrarlıyoruz. Yatmadan önce yapılan işlem özellikle önemlidir.
 3. Elma sirkesi. Bu, varisli damarlar için eşit derecede popüler bir çözümdür. Cildi ve kan damarlarını tonlayabilir, ödemi ortadan kaldırabilir. Sıvıyı birkaç kez varisli damarların lezyonlarına sürmek yeterlidir. Ana şey doğal bir ürün seçmektir.

Alt ekstremitelerin varisli damarlarının halk ilaçları ile sürtünme şeklinde tedavisi külfetli değildir. Ancak etkiyi elde etmek için prosedürlerin düzenliliğinin ve kullanım süresinin önemli olduğu unutulmamalıdır.

merhemler

Halk ilaçları ile bacaklardaki varislerin nasıl tedavi edileceği ile ilgilenen hastalar için merhem tarifleri ilginç olacaktır. Geceleri etkilenen bölgeye yerel ilaçlar uygulanır. Merhemler, genellikle daha konsantre formülasyonlar oldukları için güçlü bir iyileştirici etkiye sahiptir.

Farklı tariflere göre bağımsız olarak etkili merhemler hazırlayabilirsiniz.

sarımsak merhem

Tereyağının yarısı kadar alınması gereken sarımsak karanfillerinden bir merhem hazırlanır.

varisli damarlar için sarımsaklı merhem

Dilimleri yulaf ezmesine öğütün ve tereyağı ile karıştırın. İyice karıştırın ve bir saklama kabına aktarın. Bu merhemi ağrılı noktalara uyguluyoruz ve üstüne bir film ve bandajla sarıyoruz. Bütün gece ayaklarımıza sarımsaklı merhem sürüyoruz ve sabahları deterjanla yıkayıp hemen sıcak giysiler giyiyoruz. Hipotermiden kaçının.

karahindiba merhem

Şifa karışımını hazırlamak için bitkinin köklerine ihtiyacınız var. Temizlenmeleri ve doğranmaları gereken yerlerde iyi yıkanmaları gerekir.

varisli damarlar için karahindiba merhem

Yulafı suyla doldurun ve homojen bir kütle elde edilene kadar yavaş ateşte pişirin. Bitmiş püreye domuz yağı ekleyin. Kütle kalınlaşacaktır. Şimdi bir saklama kavanozuna konabilir. Soğuduktan sonra karışım yoğun bir kıvam alacaktır. Cildi etkilenen bölgelere sürtüyoruz. Prosedür yatmadan önce her zamanki gibi gerçekleştirilir.

Merhem bazlı merhem

Herhangi bir eczaneden satın alınabilen bitmiş merheme ek olarak, ihtiyacımız olacak:

merhem ile varis tedavisi
 • doğal bal;
 • soğan suyu;
 • aloe suyu;
 • domuz yağı.

Her malzemeyi bir çorba kaşığına alıyoruz, bir kapta karıştırıyoruz. Bundan sonra karışımı bir su banyosunda ısıtıyoruz, ancak kaynamasına izin vermiyoruz. Isıtıldığında merhemi sürekli karıştırmayı unutmayın. Sıcak merhemi bir cam kaba aktarın ve soğukta saklayın. Varis için standart tedavi rejimine göre uyguluyoruz.

bitkisel merhem

Bitkilerden yapılan merhemi görmezden gelmek imkansızdır.

varis tedavisi için bitkisel merhemler

Hazırlamak için ihtiyacımız var:

 • adaçayı - 10 gr;
 • beyaz akasya - 10 gr;
 • acı pelin - 20 gr;
 • at kestanesi - 30 gr;
 • nişasta - 10 gr;
 • tavuk yağı - 200 gr.

Tüm otları iyice doğrayın ve nişasta ve eritilmiş yağ ile karıştırın. Karışımı ateşe verdik ve üç saate kadar yavaş ateşte pişirin. İksiri gece boyunca demlenmeye bırakın. Şimdi haşlayıp süzebilirsiniz. Günde üç defaya kadar varisli damarlara bitkisel merhem sürün.

şifalı banyolar

Bacaklardaki varisli damarları tedavi etmenin geleneksel yöntemleri mutlaka banyoları içerir. Bu, bacaklarınızdaki ağırlıktan kurtulmanın, kan damarlarının duvarlarını güçlendirmenin ve yıldızları ortadan kaldırmanın harika bir yoludur.

varis tedavisi için otlar

Diğer terapi yöntemlerine banyolar eklenir, çünkü monoterapi şeklinde bu yöntem canlı sonuçlar vermez.

Aşağıdaki banyo tariflerini kullanabilirsiniz:

 1. Meşe, kestane ve meşe dallarından. Her dal türünden 500 gr hazırlıyoruz. Tüm hammaddeleri büyük bir tencereye koyup sade su ile dolduruyoruz. Kaynatın ve yarım saat soğumaya bırakın. Şimdi et suyuna papatya, St. John's wort, kurutulmuş ezilmiş süt ve bir dizi ekleyin. Her otu 200 g alıyoruz, gece boyunca demlenmeye bırakın. Süzülen iksiri ılık suyla dolu bir banyoya dökün. Bu prosedürün süresi 40 dakikayı geçmez. Haftada 2 veya 3 kez akşamları tekrarlayabilirsiniz.
 2. Pelin ağacından. Bitkinin yapraklarını öğütün ve bir kaşık alacak olan ekşi sütle doldurun. Karışımı ılık bir banyoya dökün. İşlemin süresi yaklaşık 20 dakikadır. Daha sık değil, haftada bir tekrarlıyoruz.

Geleneksel tıp tariflerini uygularken, doktorların tavsiyelerini ve davranışsal önleme yöntemlerini unutmamak gerekir.

Varisli damarlar kronik ve tehlikeli bir patoloji olarak kabul edilir. Ve hiçbir losyon, banyo ve bitki, ihmal edilen varisli damarların karmaşık sonuçlarından kurtulamaz. Çürüklerden veya yıldızlardan, düğümlerden, hatta en popüler olanlardan herhangi bir yeni yöntemin dahil edilmesiyle terapi seyrinin düzeltilmesi, yalnızca bir flebologun izni ile gerçekleştirilebilir.