Varisli damarlar için egzersizler

Sadece bacaklardaki örümcek damarlarının görünüp görünmediğine veya düğümlerin ortaya çıkıp çıkmadığına bakılmaksızın, herkes için varisli damarlar için egzersiz yapmak önemlidir. Her durumda, özellikle profesyonel aktivite oturma pozisyonunda sürekli kalmakla ilişkiliyse veya arka arkaya birkaç saat ayakta durmanız gerekiyorsa, kan dolaşımını hızlandırmak gerekir. Bölümde saatlerce çalışan öğretmenler, tüm günü saç modeli yaparak geçiren kuaförler, sabahtan akşama kadar bilgisayar başından kalkmayan ofis çalışanları, trafik sıkışıklığında saatlerce beklemek zorunda kalan şoförler. . . bu tür birçok meslek, bu nedenle, kalıtım, beslenme , aşırı kilo, pasif bir yaşam tarzına ek olarak, damarların sağlığını etkileyen başka bir önemli nokta daha vardır: bacaklarınızı dinlendirmeniz ve en azından birkaç kez biraz egzersiz yapmanız gerekir. bir gün. Örneğin, bir kişi bir bilgisayarda oturuyorsa, masanın altına bir bacağını uzatmak ve ayak parmağını her iki yönde bükmek fazla zaman ve yer almaz. Tabii ki, yer gerektiren egzersizler var, ayakta veya yatarak yapılması gerekiyor. Ancak başkaları tarafından fark edilmeyen temel hareketler bu durumda mükemmel bir çıkış yolu.

varis için egzersiz

Varisli damarlar için basit bir dizi egzersiz

Burada sadece üç nokta olacak. Bacaklarınızın sağlığı için varisli damarlar için bu basit ve hızlı egzersizleri yapabilirsiniz:

  1. Bu egzersiz hem ayakta hem de oturarak yapılabilir. Bacağın yerden yukarı kaldırılması ve ayak parmağı ile dönme hareketleri yapması gerekir - önce bir yönde 4 "dönüş", sonra diğerinde. Her bacakla 10-15 kez tekrarlayın.
  2. İlki gibi, bu görev de oturma ve ayakta durma pozisyonları için uygundur. Ayak yerden kaldırılmalıdır. Baldırda bir yanma hissi veya ısınma hissedene kadar ayak parmağınızı kendinize doğru çekin (baldır kasları bu şekilde çalışır). 4 sayı tutun ve ayağı gevşetin. Her bacakla 10-15 kez tekrarlayın.
  3. Üçüncü egzersiz için masadan kalkmanız gerekecek, ama buna değer. Ayaklarınızı omuz genişliğinde ayırın. Parmak uçlarında dur. Ve yukarı çekilen taca bir ipliğin bağlı olduğunu hayal edin. Bunun arkasında tüm vücudun gerildiği, omurganın rahat bir şekilde gerildiği bir filiz olduğu düşünülebilir. 4 sayının "büyümesi", sessizce ayakta durması ve - başlangıç \u200b\u200bpozisyonuna geri dönerek gevşemesi gerekir. 10-15 kez tekrarlayın.

egzersize ek olarak

  • Çalışma gününü ayakları üzerinde veya evde geçirenler, örneğin çok fazla bulaşık yıkamak veya büyük bir aile için yemek pişirmek vb. İyi bir çıkış yolu, bir ayaktan diğerine geçmek, yukarıdaki komplekste olduğu gibi ayak parmaklarıyla dairesel hareketler yapmak, durum izin veriyorsa dans etmektir. Alçak bir tabure koyabilir ve bacaklarınızı dönüşümlü olarak üzerine koyabilirsiniz. Bunu yapmak için herhangi bir uygun nesneyi kullanabilirsiniz - örneğin bir merdiven basamağı.
  • Uzun süreli oturma ile, kulağa ne kadar saçma gelse de, vücudun pozisyonunu en azından zaman zaman değiştirmek için kalçadan kalçaya yuvarlanmaya değer. Periyodik olarak ayağa kalkıp kalçalarla dairesel hareketler yapmak iyidir. Bir bilgisayarda uzaktan çalışırken, pelvisin mümkün olduğunca hareket etmesi için sandalyenin büyük bir fitball ile değiştirilmesi tavsiye edilir.
  • Varisli damarlar için egzersizler, kontrastlı bir duşla mükemmel bir şekilde tamamlanır. Yerçekimi kuvvetini yenerek kan akışına yardımcı olmak için su akışını aşağıdan bacaklara doğru hareket ettirin. Su prosedürlerinden sonra, bacaklar atılmış halde uzanmak iyidir (asıl olan, bacakların pelvisin üzerinde olmasıdır).
  • Ayrıca yüzmek ve yürümek varisli damarlarla savaşmaya yardımcı olur. Parkta veya sessiz avlularda orta hızda yürümek için zaman bulmak yeterlidir. Aksine, koşmak istenmeyen bir durumdur. Yürüyüş ve yüzme gibi yumuşak spor aktiviteleri kan dolaşımını iyileştirmeye, kardiyovasküler sistemi güçlendirmeye yardımcı olur. Yüzme ayrıca eklemlerdeki stresi de azaltır.