Genital organların varisli damarları

Genital organların varisli damarları hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür. Bu hastalık penis, rahim, testisler, perine, labia ve vulvayı etkileyebilir. Devam eden patolojik değişiklikler sadece organın sağlığını olumsuz etkilemekle kalmaz, aynı zamanda hastanın psikolojik durumunu da etkiler.

genital varisli alt karın ağrısı

Kadınlarda varisli damarlar

İstatistiklere göre, kadınlarda böyle bir patoloji en sık labiada görülür. Hastalığın ilk belirtileri, cinsel yaşamı etkileyen genel iyilik halindeki bozulmadır.

Kadınlarda varisli damarların birkaç nedeni vardır:

 1. Vasküler duvarların konjenital veya edinilmiş yetmezliği. Ağır fiziksel efor, pelvik organların kronik hastalıkları veya obezite nedeniyle varisli damarlar oluşabilir.
 2. Kontraseptifler de dahil olmak üzere hormonal ilaçların kullanımı.
 3. Gebelik. Sonraki her hamilelikte kadın genital varisli damar riski artar.

Cinsel varislerin varlığı, mahrem bölgedeki damarlarda "yıldız işaretleri" veya nodüllerin ortaya çıkması gibi semptomlarla kanıtlanır. Bu bölgedeki cilt kuru ve hassas hale gelir. Bazı kadınlarda, varisli damarlarla birlikte labiada pigmentasyon oluşur. Hastalığın ayırt edici bir özelliği, labiaların artmaya başlaması, deformasyona yol açan şişme oluşmasıdır. Bir labia ve aynı zamanda iki olarak artabilir. Hastalık ilerledikçe kadın ağrı ve kaşıntı hissetmeye başlar.

Hastalığın ortaya çıkması için risk grubunda, bacaklarda varisli damarlardan muzdarip kadınlar vardır.

Hamile kadınlara gelince, genital organların varislerinin gelişimi, hızlı kilo alımı, artan fiziksel aktivite ve genişlemiş uterusun damarlar üzerindeki baskısı nedeniyle oluşur. Fetüsün pelvik organlar üzerindeki güçlü baskısı, vulvanın varisli damarlarını provoke edebilir. Kılcal damarlar kırıldığında, ki bu çok nadiren olur, bir kadın küçük kanamalar yaşar.

Fetüsün gebeliği sırasında hastalığın üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını belirtmekte fayda var.

Genital organların varislerinin nedeni hamilelikse, doğumdan birkaç ay sonra hastalık kendi kendine geçecektir. Böyle bir durumda iyileşmenin ana koşulu, ağır fiziksel eforun ve vücut ağırlığının kontrolünün dışlanmasıdır.

Erkek genital organlarının varisli damarları

Erkeklerin genital organları, bu hastalığı geliştirme riski kadınlardan daha az değildir. Sağlıklı bir erkek genital organında yüzeysel olarak yerleştirilmiş damarların çapı 3-4 mm'yi geçmez. En sık görülen tanı varikosel yani testislerin varisli damarlarıdır.

Çoğu durumda patolojinin nedenleri, bir erkeğin yaşam tarzı ile ilişkilidir, ancak bazı durumlarda, bir kişinin kontrolü dışındaki koşullar nedeniyle hastalık ortaya çıkabilir.

Genital varisli damarlara genler ve yatkınlık

Erkeklerde genital organların varisli damarlarının ana nedenleri şunlardır:

 1. Cinsel organlarda yaralanma.
 2. İyi huylu veya kötü huylu neoplazmların varlığı.
 3. Organlarda kompresyona yol açan mesanenin uzun süreli aşırı kalabalıklaşması.
 4. Pelvik organlarda önceki cerrahi müdahaleler.
 5. Boşalma sürecinde uzun süreli ve düzenli bağımsız gecikme.
 6. Cinsel ilişkiyi uzatmaya yardımcı olan anestezikler gibi çeşitli ilaçların kullanımı.
 7. Kalıtım.
 8. Genital organların bulaşıcı hastalıklarının sonuçları.

Bir erkek, cildinin altında damarlarda çeşitli boyutlarda nodüller oluşursa, varisli damarların varlığından şüphelenebilir. Ek olarak, ilişki sırasında rahatsızlık ve karıncalanma hissi vardır. Uyarılmış bir durumda damarlar şişer ve yoğunlukları önemli ölçüde artar.

Bu tür değişikliklerin arka planına karşı kan durgunluğu meydana gelir. Varisli damarlar ile skrotum, renk değişikliği ile artması ile karakterizedir. Biriken kan spermin aşırı ısınmasına neden olduğundan, hastalığın daha da gelişmesi kısırlık ile doludur.

Kadınlarda ve erkeklerde genital organların varislerinin tedavisi

Hastalık çocuk doğurma sürecinde ortaya çıktığında, bir kadının aşırı zorlamaması ve kompresyon iç çamaşırı giymemesi tavsiye edilir. Hastalığın ilerlemesi ve anne adayına ciddi rahatsızlık vermesi durumunda, ağrı kesici, hemostatik ve antiseptik ilaçlar reçete edilir. Tüm ilaçlar ve dozajları bir doktor tarafından reçete edilir. Kendi kendine tedavi girişimleri çocuğun intrauterin gelişimine zarar verebilir.

genital varisli damarlar için bir doktora danışmak

Diğer tüm durumlarda, tedavi, varisli damarların nedenine göre doktor tarafından seçilir. Konservatif tedavi yöntemlerinin istenen sonuçları vermediği veya uygun olmadığı düşünülen durumlarda cerrahi müdahale endikedir.

Genital varisli damarları tedavi etmenin modern yöntemleri, flebektominin yanı sıra radyofrekans ve lazer pıhtılaşması kullanılarak gerçekleştirilir.

Erkeklerde bu patolojik süreç, cinsel ilişkiden geçici olarak uzak durma nedeniyle konservatif bir tedavi yöntemi ile ortadan kaldırılır. Ayrıca analjezikler, antienflamatuar (steroid olmayan) ilaçlar ve antikoagülanlar reçete edilir.

Cerrahi tedavi alaşımlama yöntemiyle gerçekleştirilir, eksizyon veya trombektomi yapılır.