Varis belirtileri

Bacaklardaki varisli damarlar, insanları çekiciliği konusunda endişelendiren sadece kozmetik bir problem değil, aynı zamanda yeterli tedavi ve önleyici tedbirlere bağlılık gerektiren tehlikeli bir hastalıktır.

Varisli damarların nedenleri çoktur: hareketsiz bir yaşam tarzı, fiziksel aşırı yüklenme ve hormonal bozukluklarla bitmesi, kan damarlarının duvarlarının doğuştan zayıflığı, hamilelik. Varisli damarlar sırasında ne olur? Alt ekstremitelerin varisli damarları ile normal elastikiyetlerini kaybederler ve kan basıncı altında gerilirler.

Damarlardaki valfler normalde kilitlenir ve kan içlerinden geçtiğinde kapanır ve kanın geri akmasına izin verir. Valfler arızalıysa, kan serbestçe aşağı doğru iletilebilir ve bu da kanın durmasına neden olur.

Bu bağlamda, damarlar basınçla baş edemezler, genişler, valfler artık büyük lümeni bloke edemezler . . . tüm bunlar varisli damarların başlangıç ​​aşamasının başlangıcına neden olur (resme bakın).

Nedenler

Varisli damarlar neden oluşur ve nedir? Hastalığın gelişimi için ana risk faktörleri genetik yatkınlık ve cinsiyet olarak kabul edilir. Yüksek topuklu ayakkabı sevgisi, hamilelik sırasında hormonal değişiklikler ve doğum kontrol hapı kullanımı nedeniyle, kadınlar erkeklerden iki kat daha sık varis kurbanı olurlar.

Hastalık gelişimi şu şekilde desteklenmektedir:

 1. Kalıtım. Kalıtsal olan hastalığın kendisi değil, damarların genetik olarak belirlenmiş yapısıdır: venöz duvarların zayıf bağ dokuları, doğuştan kusurlu damar kapakçıkları. Bu nedenle varisler genç, sağlıklı ve hareketli (cinsiyete bakılmaksızın) insanlarda ve hatta çocuklarda görülebilmektedir. Bilim adamlarına göre genetik yatkınlık bacaklarda varis oluşmasına yol açan ana faktördür.
 2. Hormonal değişiklikler. Kadınlarda vücudun özelliklerinden dolayı hormonal bozukluk dönemleri kan durgunluğuna neden olur. Onlar için en tehlikeli dönemler ergenlik, hamilelik ve doğumdan sonraki zamandır. Menopozun geldiği zaman da tehlikelidir. Bu cinsiyet hasta kategorisi doktorları 2-3 kez daha sık ziyaret eder. Östrojen adı verilen kadın organlarında yeterli hormon yoktur. Bunun yerine, sözde korpus luteum hormonları hakimdir. Kaslar üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğuna inanılıyor. Bu damarların genişlemesine yardımcı olur.
 3. Hareketsiz, hareketsiz bir yaşam tarzı veya uzun süredir devam etmeyi gerektiren çalışma, varis gelişimine katkıda bulunur.
 4. Yaş. Zamanla, valfler ve damar duvarları incelir ve bu da işlerinin aksamasına neden olur.
 5. Obezite. Fazla kilolu olmak, bacaklardaki damarlar üzerinde artan strese neden olur.

İkincil varisli damarlar bacak yaralanmaları, kalp kusurları, karaciğer ve dalak disfonksiyonları ile ortaya çıkar. Bu durumda öncelikle birincil hastalığın uygun tedavisi yapılır.

Varisli damarlara neler katkıda bulunur?

Hastalığın gelişimi için ana risk faktörleri genetik yatkınlık ve cinsiyet olarak kabul edilir. Yüksek topuklu ayakkabı sevgisi, hamilelik sırasında hormonal değişiklikler ve doğum kontrol hapı kullanımı nedeniyle, kadınlar erkeklerden iki kat daha sık varis kurbanı olurlar.

Hastalık gelişimi şu şekilde desteklenmektedir:

 • Obezite
 • Uzun süre ayakta durma veya oturma
 • Ağır fiziksel aktivite
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Kabızlık
 • Sigara içmek

İkincil varisli damarlar bacak yaralanmaları, kalp kusurları, karaciğer ve dalak disfonksiyonları ile ortaya çıkar. Bu durumda öncelikle birincil hastalığın uygun tedavisi yapılır.

Varisli damarları teşvik eden nedir

Varisli damarların gelişimi, venöz duvarın doğuştan zayıflığına, yüzeyel venlerin kapakçıklarının yetersizliğine ve buna bağlı olarak venöz basıncın artmasına bağlıdır. Özel tek yönlü valfler kanın geri akmasını engeller ve tek bir yerde durmasını engeller, yok edildiklerinde kanın dokulardan kalbe geri hareketi bozulur. Konservatif tedavinin damarlardaki basıncı etkilemediği unutulmamalıdır.

Aşamalar

Varisli damarların gelişiminde semptomların ilerlemesinin 3 aşaması vardır.

 1. Tazminat aşaması. Şikayet yok. Muayenede bir veya iki bacakta varisler görülür.
 2. Alt tazmin aşaması. Muayenede bacaklarda belirgin varisler görülür. Hastalar dolgunluk hissinden, inciklerde parestezi ("üşüme"), gece kramplarından şikayet ederler. Akşamları ayaklarda, bileklerde ve alt bacaklarda hafif bir şişlik var. Sabah şişlik kaybolur.
 3. Dekompansasyon aşaması. Dermatit, egzama listelenen belirtilere katılır. Hastalar kaşıntı konusunda endişeli. Cilt kuru, parlak, cilt altı dokuya sıkıca yapışır. Küçük kanamalar ve ardından gelen hemosiderin birikimi hiperpigmentasyona neden olur.

Varisli damarlar tek başına çok ciddi bir hastalık olarak kabul edilmez, ancak zaten gelişmişse, asla kendi kendine kaybolmayacak ve dahası, en büyük tehlikeyi oluşturan her türlü komplikasyona yol açacak şekilde ilerleyecektir.

İşaretler

Varisli damarların gelişiminin başladığını gösteren ilk işaretler:

 • hızlı bacak yorgunluğu;
 • alt ekstremitelerin
 • şişmesi;
 • bacaklarda ağırlık hissi.

Daha sonraki aşamalarda, damarlarda tıkanıklığı gösteren, deride damarlar çıkıntı yapan ve çeşitli mühürler bulunan örümcek damarları belirir.

Varisli damarlar: belirtiler

varisli damarların belirtileri

Hastalığın erken evrelerini teşhis etmek oldukça zordur, çünkü ilk aşamada deri üzerinde örümcek damarlar ve genişlemiş damarlar yükselmez.

Erken varis belirtileri:

 • Günün sonunda ağır bacaklar
 • Yorgunluk
 • Hafif ila orta derecede ağrı hissi
 • Ciltteki venöz kalıbı güçlendirmek

Genellikle, ilk örümcek damarları ortaya çıkmadan veya daha önce görülmedikleri yerlerde damarlar bulunmadan önce, hasta hastalığın diğer semptomlarını hissetmez ve sadece ciltteki kozmetik kusurlar rahatsızlığa neden olur. Kural olarak, erken evrelerde, varis semptomları dinlenme ile tamamen kaybolur veya önemli ölçüde azalır, bu nedenle genellikle fark edilmezler.

Derinin üzerinde çıkıntı yapan bir veya daha fazla varis, hastalığın ilerlemesini ve ihmal edildiğini gösterir. Uzun süre ayakta durma ile düğüm bölgesinde ağrı, uyuşma, karıncalanma, "sürünen sürünme", bacaklarda patlama hissedilir. Günün sonunda, genellikle bir gece uykusundan sonra kaybolan şişlik meydana gelir. Ödemi sabahları ücretsiz olan ve akşamları basmaya başlayan ayakkabılarla yargılayabilirsiniz.

Varisli damarlar neden tehlikelidir?

varis tehlikesi nedir

Tromboflebit, varisli damarların en yaygın komplikasyonlarından biridir. Ek olarak, venöz bölümdeki artan basınç, eritrositlerin damarların duvarlarından dokuya girmesine yol açar. Bu nedenle cilt pigmentasyonu, kalınlaşması ve doku hipoksisi gözlenir ve bu da trofik ülserlerin ortaya çıkmasına katkıda bulunur. Düğüm bölgesinde ciltte küçük hasar olsa bile, yırtılabilir ve şiddetli kanama olabilir.

Teşhis

Alt ekstremitelerin varisli damarlarını teşhis etmek ve uygun tedaviyi reçete etmek için uzman, hastaya çeşitli yöntemler içeren kapsamlı bir muayeneden geçmesini önerecektir.

 1. Dubleks tarama (damarların ultrasonu), bacaklardaki varisli damarların teşhisi için en bilgilendirici yöntemdir; bu, varisli damarların derecesi, damarlardaki kan akışının yönü ve açıklıkları hakkında bir fikir edinmeyi ve ayrıca kan pıhtılarının (trombi) varlığını tespit etmeyi mümkün kılar.
 2. Genişlemiş damarları tespit etmenizi ve kan için açıklık derecelerini öğrenmenizi sağlayan bir inceleme yöntemi olan kontrast venografi.

Yalnızca yüksek nitelikli bir flebolog, derin ven varislerini teşhis edebilir.

Sonuçlar

Varisli damarların karmaşık seyrine, tromboz oluşumu ve damarlarda iltihaplanma, trofik ülserler ve cilt bozuklukları eşlik eder. Bu komplikasyonlar bacaklarda ciltte renk değişikliği, kızarıklık, koyulaşma, mavi cilt şeklinde kendini gösterir.

Ayak bileğinde kalıcı şişlik, özellikle yürürken veya ayakta dururken de yaygındır. Buzağı bölgesinde yürürken ağrı, kıvrımlı damar boyunca ağrı, ciltte sertleşme ve üzerinde çeşitli boyutlarda ülser oluşumu meydana gelir.

Hamilelik sırasında

Gebelik, alt ekstremitelerde varis gelişme riskini önemli ölçüde artırır, bu aşağıdaki nedenlerle kolaylaştırılır:

 1. Hamilelik sırasında kanda dolaşan hormonlar, venöz duvarın elastikiyetini arttırır ve bacaklarda venöz kanın tıkanmasına katkıda bulunur.
 2. Hamileliğin sonlarında karın içi basıncının artması, kanın bacak damarlarından akmasını zorlaştırır.
 3. Hamilelik sırasında ortaya çıkan varisli damarlar, bireysel faktörlere (kalıtım, katkıda bulunan diğer faktörlerin varlığı) bağlı olarak doğumdan sonra tamamen kaybolabilir veya daha da ilerleyebilir.

Bacaklardaki varis tedavisi

Bacaklardaki varisli damarlar için, semptomlar sorunlu olmadıkça tedavi tıbbi bir gereklilik olmayabilir.

Ancak, bazı kişiler görünümlerinden memnun olmadıkları için kozmetik nedenlerle varis tedavisi görmek isteyebilirler.

Bu problemden kurtulmanıza yardımcı olacak ana yöntemlere bakalım.

 1. Skleroterapi. Bu tedavi yöntemi hem bağımsız olarak hem de konservatif prosedürlerle kombinasyon halinde kullanılır. Özü, özel bir müstahzar dolgusu, ince bir iğne veya şırınga ile bir damara enjekte edilmesi ve ardından damarın tamamen kaybolmasıdır. Seanslar haftada bir yapılır, bu seanslardan 3 ila 6'sı gereklidir. Yöntem, yara izlerini ve izleri önler.
 2. Cerrahi olmayan tedavi. Varisli damarlar erken aşamadaysa ve çok fazla rahatsızlık vermiyorsa elastik kompresyon çorapları önerilebilir. Günlük aktiviteler sırasında giyilirler. Damarları daraltmaya yardımcı olarak, herhangi bir rahatsızlık veya ağrıyı germekten ve sınırlandırmaktan alıkoyarlar.
 3. Varisli damarların medikal tedavisi semptomları hafifletir, şişlik ve ağrıyı azaltır, gelişme sürecini yavaşlatır, ancak hastalığı tamamen durduramaz ve hasarlı damarları geri getiremez.
 4. Bacaklardaki varisli damarlar için lazer tedavisi cilt yüzeyinde kullanılabilir. Küçük bir lazer ışığı parlaması yardımı ile damar duvarında skleroz süreci gelişir ve varisli damar çıkarılmış gibi kaybolur.

Fiziksel aktivite - tempolu yürüyüş, jimnastik, yüzme ve suda egzersiz (bacaklarda ağır yük olan spor egzersizleri hariç - tenis, halter, atlama) tedavi ve önlemede önemli bir rol oynar.

Varisli damarların konservatif tedavisi esas olarak cerrahi müdahale için açık kontrendikasyonları olan kişiler için reçete edilir.

Benzer tedavi, özellikle kozmetik bir kusur olan, hastada damarlarda hafif bir genişleme varsa da endikedir. Konservatif tedavinin amacı da bu hastalığın daha fazla ilerlemesini önlemektir. Bu amaçla hastalara varisli damarlardan etkilenen bacaklara elastik bir bandaj ile bandaj uygulaması önerilmektedir. Ayrıca varisli damarlar için kompresyon çorapları gösterilmektedir. Varisli damarlara eğilimi olan veya zaten bu rahatsızlığı olan kişiler, gün içinde düzenli olarak ayaklarını kürsüye koymalı ve birkaç dakika dinlenmelidir. Kas-venöz pompayı aktive etmeyi amaçlayan alt bacak ve ayak için özel egzersizler de vardır. Bu, ayak bileği ve diz eklemlerinin periyodik olarak ekstansiyonu ve fleksiyonudur.

Venöz kan akışını önemli ölçüde engelleyebileceğinden hasta, farklı tuvalet parçaları tarafından kaval kemiği ve uyluklarının çekilmesine izin vermemelidir.

Elastik kompresyon yardımı ile derin damarlardaki kan akışını etkinleştirebilir, ödemi önleyebilir, safen damarlarındaki kan miktarını azaltabilir, vücudun metabolik süreçlerini ve kan mikrosirkülasyonunu teşvik edebilirsiniz.

Ancak olumlu sonuçlar elde etmek için bacağın doğru şekilde sarılması önemlidir. Bu işlem sabah yataktan kalkmadan yapılmalıdır. Bandaj ayak parmaklarından uyluğa kadar başlar ve bandajda hafif bir gerginlik olmalıdır. Bandajlama sürecinde, topuk ve ayak bileği eklemini tuttuğunuzdan emin olun. Uzuv etrafındaki her dönüşte bandaj, bir önceki turun yarısını kapsamalıdır. Yalnızca sertifikalı elastik bandaj ve kompresyon çorapları satın alın.

Varis tedavisi aynı zamanda alçak topuklu ve sert tabanlı rahat ayakkabılar giymeyi de gerektirir. Uzun süre ayakta durmamalı, fiziksel strese izin vermemeli, yüksek sıcaklık ve nem oranına sahip odalarda uzun süre kalmamalısınız. Bir rüyada bacakları yüksek bir pozisyonda tutmanız tavsiye edilir.

Hastalar sıvı ve tuz alımlarını sınırlamalı vefazla kilolardankurtulmaya çalışmalıdır. Varisli damarların tedavisi için, damarların tonunu iyileştiren ilaçlar olan diüretiklerin periyodik olarak alınması gerekir. Ek olarak, endikasyonlar varsa, hastaya dokularda mikrosirkülasyonu uyaran ilaçlar reçete edilebilir. Varis tedavisi, steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların kullanımını da içerebilir.

Hastada karmaşık olmayan bir hastalık şekli varsa, ona fizik tedavi gösterilir. Yüzme, diğer su prosedürleri, % 5-10 sodyum klorür çözeltisinin eklendiği ılık su ile ayak banyoları çok kullanışlıdır.

Varis tedavisinde sıklıkla yerel tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Ancak bu tür bir tedavi, diğer ilaç yöntemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Varisli damarlar için yerel ilaçlar jeller, merhemler, kremler şeklinde üretilir. Bu ilaçların çoğuheparinveya venoactive bileşenler içerir. Varisli damarlar için merhemler, damar duvarlarının tonunu normalleştirmeye yardımcı olur, lenf çıkışı ve mikrodolaşım bozukluklarını düzeltebilir. Bazı yerel preparatlarda, bileşimde birkaç farklı aktif bileşen mevcuttur.

Varis sürecinde ikincil bir enfeksiyon varsa,antibiyotiklerveyaantiseptiklerile harici ajanların kullanılması önerilir.

Antik çağlardan beri, varisli damarlar içinhirudotherapytedavi amacıyla kullanılmaktadır. Hirudin salgılayan sülüklerin kullanımı kanı inceltmenize,kan pıhtılarınınemilimini artırmanıza, örümcek damarlarından ve varisli damarlardan kurtulmanıza olanak tanır. Ayrıca varisli damarlar için hirudoterapi bacaklardaki ağrıyı azaltabilir, ödemin üstesinden gelebilir. Bununla birlikte, hirudoterapi varisli damarların çok erken dönemlerinde uygulanması önemlidir. Bu tedavi olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. hemofili,anemi,hipotansiyon,hamile kadınlar.

Bununla birlikte, varis tedavisinde radikal bir yöntem cerrahidir. Veno-venöz reflüyü ortadan kaldırmak için yapılır. Hastanın eşzamanlı akciğer, kardiyovasküler sistem, böbrekler ve karaciğer hastalıkları varsa böyle bir işlem yapılmaz. Böyle bir operasyon, hamile kadınların yanı sıra cüruflu hastalıklardan muzdarip kişilerde yapılmamalıdır. Modern teknolojiler, böyle bir operasyon için endoskopik tekniklerin kullanılmasına izin verir.

Bir kişinin sadece küçük dalları genişlemişse, skleroterapiye izin verilir. Bu operasyon, damar duvarlarını yapıştırmak için damar içine bir sklerozan solüsyonun enjekte edilmesini içerir. Bundan sonra, damarın tamamen yok edilmesi sağlanırken, damarın diğer bölümlerinde tekrarlanan enjeksiyonlar yapılır.

Varisli damarlar için, değişmiş damarların büyük gövdelerinin çıkarıldığı ve küçük dalların skleroterapi olduğu kombine cerrahi tedavi de kullanılır. Ameliyattan sonra hastalara elastik bandajı 8-12 hafta boyunca takmaya devam etmeleri önerilir.

Konservatif tedavi

Varisli damarlar için etkili ve mucizevi bir tedavi arayanlar hemen üzülmek zorunda kalacaklar: en modern ve pahalı ilaçlar bile varisli damarları tamamen ortadan kaldıramaz. Ağrıyı hafifletmeye, şişmeye ve hatta venöz duvarın durumunu iyileştirmeye yardımcı olurlar, ancak tam bir iyileşme yoktur.

varisli damarların konservatif tedavisi

Buna ek olarak, konservatif tedavi, varislerin daha fazla gelişmesini önlemek için uygulandıktan sonra, hastalığın yalnızca ilk aşamasında somut bir etki sağlar. Bu rahatsızlığın tedavisinde öncü rol, doğal bitki maddelerine dayanan fitopreparasyonlara aittir. Ancak, venotonik ilaçların çoğunun fotosensitizasyona neden olduğunu unutmayınız; onları alırken güneş ışınlarının açık cilt bölgelerine çarpmasına izin vermemelisiniz.

Uyuşturucu kullanımına, rahatlatıcı aktivitelere ve bacaklar için özel egzersizlere ek olarak, doktorlar düzenli olarak kompresyon çorapları giymeyi şiddetle tavsiye ediyorlar: çoraplar, diz üstü çoraplar, taytlar. Kan mikrosirkülasyonunu iyileştirir ve ödem oluşumunu engeller. Hem profilaktik hem de tedavi edici olabilen doğru boyutta elastik çorap ve kompresyon derecesini seçmek çok önemlidir.

Tabletler ve merhemlerle tedavi

Vasküler tonu iyileştirmek için, varisli damarlar için venotonik tabletler kullanın - flebotonik. Bu preparatlar benzerdir ve% 90 diosminden oluşan saflaştırılmış flavonoid fraksiyonu içerir. Günde iki kez bir tablet alınır, tedavi süreci ayrı ayrı seçilir.

At kestanesi preparatları kılcal geçirgenliği azaltmak, kan viskozitesini azaltmak ve venöz tonu artırmak için kullanılabilir

Varisli damarlar halk ilaçları ile nasıl tedavi edilir?

Hem harici hem de dahili kullanım için bacaklardaki varisli damarları halk ilaçları ile tedavi etmek için çok sayıda yöntem vardır. En yaygın olanları aşağıdadır:

 1. At kestanesi çiçekleri (50 gram), 500 gr alkol dökmeniz ve ardından her gün şişeyi sallayarak 14 gün demlenmesine izin vermeniz gerekir. Tentürü bir ağdan geçirin ve yemeklerden önce günde üç kez bir çorba kaşığı su ile tüketin. Bir hafta nasıl iyileşir - iki hafta ara verin. Daha sonra tedavi yeniden başlatılabilir.
 2. Kurutulmuş ısırgan otu infüzyonu varisli damarlar için kullanılır. Bitkinin kuru ezilmiş yaprakları 1/2 litre kaynar su ile termosa dökülür, 30-40 dakika demlenir, süzülür ve yemeklerden 1 saat sonra günde 3 defa 1/3 bardak alınır.
 3. Domates sıkıştırması. İnce doğranmış domates, bir bandaj, gazlı bez üzerine yatın ve ağrılı bölgeye uygulayın. Kolaylık sağlamak için elastik veya başka bir bandajla bağlayabilirsiniz. Böyle bir kompres damarda 2 saat sürer, sonra yenisiyle değişir ve toplam 3 kez bu şekilde devam eder. Bu kompresin rahatlığı her gün tekrarlanabilmesidir.
 4. Ceviz yağı tentürü: Olgunlaşmamış fındıkları doğrayın, bir cam kaba dökün, zeytinyağı ekleyin ve 40 gün güneşli bir yerde bırakın. Hazır bir tentür ile ağrılı noktaları yağlayın. Kalanchoe kullanımında olduğu gibi tedavi süresi uzundur.

Halk ilaçlarına ek olarak, varisli birçok hasta, özel jimnastik ile tedaviyi tamamlar - Mikulin'in egzersizleri önemli bir iyileşme hissetmenizi sağlar.

Bacaklarda varis komplikasyonları

Çok sık olarakakut yüzeysel ven tromboflebitivarisli damarların bir komplikasyonu olarak kendini gösterir. Bazen hasar varisli damarların yırtılmasına ve kanamasına neden olur. Patlamış bir düğümden kan döküldüğünde, çok önemli bir kan kaybı mümkündür.

Ayrıca, damar sistemindeki artan basınç nedeniyle arteriyel kan akışı yavaşlar. Bu nedenlehipoksive bunu izleyenoksijen açlığıgelişebilir. Böyle bir durumun gelişmesi nedeniyle doku hücreleri ölebilir ve bu vücut için tehlikeli bir süreçtir. Damarlardaki kanın belirgin durgunluğundan dolayı, dokularda toksinler birikir.

Bu rahatsızlığın komplikasyonları aynı zamanda kan pıhtıları, bacak dokularının yetersiz beslenmesi, pigmentasyon görünümü ve cildin koyulaşması ile tıkanmalara dönüşür.

Yavaş yavaş deri altı yağ tabakası daha yoğun hale gelir,dermatit,venöz trofik ülserlerortaya çıkar. Çok nadir durumlarda, bu tür ülserler kötü huylu oluşumlara dönüşür.

Hastalık uzun bir süre devam ederse, kişi daha sonrakronik venöz yetmezlikgeliştirebilir.

Ancak varisli damarların en tehlikeli komplikasyonupulmoner embolidir. Bu hastalık ölümcül.

Önleyici tedbirler

varisli damarların önlenmesi

Bir risk grubuna dahilseniz, akrabalarınız varisli damarlardan muzdaripse veya işlerinin doğası gereği ayakta çok zaman geçirmek zorunda kalıyorlarsa - ilk "çanları" kaçırmamak için bacaklarınızın durumuna özellikle dikkat etmeniz gerekir.

Temel önleme tedbirleri, hastalığın başlamasını önlemeye yardımcı olur ve ayrıca mevcut varisli damarların ilerlemesini yavaşlatır.

Önleme tedbirleri:

 • Güneş ışınlarını ve sıcak banyoları kötüye kullanmayın. Hamamlar ve saunalar ideal olarak görülmeye değmez.
 • Dar ayakkabılar, sıkı elastik bantlı çoraplar veya dar giysiler giymeyin.
 • Optimum topuk yüksekliği 6 cm'den fazla değildir.
 • Kilo almaktan kaçının. Lif, sebze ve meyveler açısından zengin bir diyet yemeye çalışın.
 • Çok yoğun fiziksel aktiviteyi ve ağırlık kaldırmayı reddedin.
 • Bacakları kaldırmak da dahil olmak üzere özel egzersizler yapın ("bisiklet", "makas").
 • Şişmiş damarlar yoksa kendi kendine masaj yap.
 • Günün sonunda ayaklarınızı soğuk suyla yıkayın, kontrastlı duşun da olumlu etkisi vardır.

Yaygınlığına rağmen varis tedavisi zordur. İlk endişe verici semptomlar ortaya çıktığında, damar cerrahına bir ziyareti ertelemeyin, çünkü hastalık ne kadar erken tespit edilirse, ameliyattan kaçınma şansı o kadar artar.

Tahmin

Bacaklarda varisli damarlar yıllarca tedavi edilebilen bir hastalıktır, cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra bile vakaların% 80'inde tekrar ortaya çıkar.

Prognoz, tedavinin başladığı aşamaya bağlıdır. Erken aşamalarda önleme için bir dizi önlem (yılda 2 kez venotonik ile varis tedavisi ve sağlıklı bir yaşam tarzı), hastalığın daha da gelişmesini durdurmanıza olanak tanır. Hayatınız boyunca katı bir önleme çerçevesine uymanız gerekecek.

Daha sonraki aşamalarda (şiddetli deformite, düğümler, ödem ve dokuların oksijen açlığı belirtileri ile birlikte) prognoz, eşlik eden hastalıkların (diabetes mellitus, obezite) varlığını ve hastanın doktor tavsiyelerine uyma (muayene olun, ilaç alın, kilo verin) isteğini belirler.

Diabetes mellitusta varis komplikasyonları (tromboflebit, trofik ülserler)% 89 oranında gelişir.

Varisli damarlar yaşamı tehdit etmeyen bir hastalık olarak kabul edilir, ancak komplikasyonları yaşam kalitesini ve prognozu büyük ölçüde kötüleştirebilir. Derin ven trombozu ile hastaların yaklaşık% 50'si 3 ay içinde tromboembolizmden ölür.