Varisli damarlar: hastalık için kontrendikasyonlar

Sağlıklı kadın bacakları

Modern dünyadaki varisli damarlar, nüfusun büyük bir yüzdesine sahiptir. Bu patoloji Dünya Sağlık Örgütü tarafından "medeniyet hastalıkları" listesine dahil edildi. Yaşam tarzı ve genetik yatkınlık nedeniyle hastalık kadınlarda daha yaygındır. Hastalık sadece yaşlıları değil gençleri de etkiler. Varisli damarlar ile, kontrendikasyonlar ve kısıtlamalar oldukça geniştir ve bunlara uyulmaması ciddi sonuçlara yol açabilir.

Varisli damarların ilk belirtileri ortaya çıktığında, bir cerrah tarafından muayene edilmeli ve randevusuna kesinlikle uyulmalıdır. Kendinizi iyileştirmenize gerek yoktur, bu geri dönüşü olmayan değişikliklere yol açabilir.

Derece

Alt ekstremitelerin varisli damarları kademeli olarak ortaya çıkar. 3 derece var.

Tazminat aşaması.Özellikle uzun yürüyüş veya ayakta durduktan sonra bacaklarda şişme ve gerginlik görülür. Alt ekstremite damarlarında yanma ve ağrı ve baldır kaslarında kramplar mümkündür. Daha sonra, "yıldız işaretleri" ile gösterilen küçük bir damar ağı ortaya çıkar. Hareketsiz bir yaşam tarzını en aza indirmek ve önleyici jimnastik yapmak tavsiye edilir.Bacaklarda varisli damarlarKadınların topuklu ayakkabı giymemesi daha iyidir.

Alt telafi aşaması. Bu aşamada bacak ağrısı yoğunlaşır, kramplar ve şişlikler daha yoğun görünür. Mavimsi bir belirti ile düğümlere şişerek damarlar daha da belirgin hale gelir; duvar incelir ve damar patlayabilir. Etkilenen bölgede cilt pulları ve kaşıntı. Lokalizasyonun odağını taramak imkansızdır, bu mikrotravmaya yol açabilir. Dar iç çamaşırlarından ve dar giysilerden vazgeçmek daha iyidir. Yoğun spor ve ağırlık kaldırmaktan kaçınmalısınız!

Dekompansasyon aşaması. Bu aşama, alt ekstremitelerde şiddetli ödemlere neden olan damarlardan kan çıkışının engellenmesi ile karakterizedir. Uzun süreli iyileşmeyen trofik ülserler ve egzama görünebilir. Bu aşamaya genellikle iltihaplanma ve vasküler tromboz eşlik eder. Lümen bir trombüs tarafından bloke edilirse, cerrahi müdahale gerekir. Dekompansasyon aşamasında kompresyon iç çamaşırı giymek zorunludur. Yoğun fiziksel aktiviteden kaçının.

Sınırlamalar

Ağrı durumunda hastanın fazla kilolu olması durumunda kilo vermesi gerekir. Kan damarlarının lümenini tıkayan ve içlerinde kan pıhtılarının ortaya çıkmasına neden olan kandaki kolesterol seviyesini azaltmak için diyet gereklidir.

Varisli damarları iyileştirmek için fazla kilolardan kurtulmanız gerekir

Varisli damarların ilk belirtilerinin varlığında - kaslarda kaşıntı, yanma, uyuşma, alkolden vazgeçmek ve tuz alımını azaltmak gerekir. Bu ürünler, kan damarlarının duvarlarında lipoprotein oluşumuna ve ateroskleroz gelişimine katkıda bulunur.

Varisli damarlar için rahat, “doğru” ayakkabılar seçmeniz önerilir. Çok dar ayakkabılar, özellikle yüksek topuklu ayakkabılar giymek ayaklarda tıkanıklığa neden olur.

Bir ortopedi cerrahı, ortopedik tabanlık seçmenize yardımcı olacak ve kompresyon iç çamaşırı ve özel çorapları önermenize yardımcı olacaktır.

Deri bütünlüğü bozulursa hirudoterapi, akupunktur ve fizyoterapi kontrendikedir.

Kontrendike prosedürler

Varisli damarlarda sıcak banyo tavsiye edilmez, hamam ve saunalara gitmemek daha iyidir.

Varisli damarların ilk aşamasında kontrastlı duş alabilir ve ayak banyosu yapabilirsiniz.

Hastalığın ileri bir aşamasında, özellikle konserve ve bal olmak üzere masaj yapamazsınız. Çeşitli kozmetik preparatlarla sarmak yasaktır.

Egzama ve ülser olmadığında bacaklarda tüy alma mümkündür, ancak çekiştirme ve ağda şeritleri hariç tutulmalıdır.

Isınma kompresleri kontrendikedir, trofik ülserleri şiddetlendirebilir veya alerjiye neden olabilirler.

Güneşe ve bronzlaşma yataklarına uzun süre maruz kalmak son derece istenmeyen bir durumdur. Vücudun etkilenen bölgelerine dövmeler yapılmamalıdır, özellikle dermisin bütünlüğü ihlal edilirse, bu ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Isıtma fizyoterapi prosedürleri dekompansasyon aşamasında reçete edilmez. İlk aşamalarda manyetoterapi ve darsonvalizasyon yardımcı olur.

Yasaklanmış ilaçlar

Varisli kadınlar hormonal doğum kontrol hapları almamalıdır. Kanın pıhtılaşmasına katkıda bulunurlar ve kan pıhtılaşması riski vardır.

Vücuttaki fazla sıvının atılmasına yardımcı olan diüretik ve diğer ilaçları almayın, bu metabolik süreci olumsuz etkileyebilir.

Aldığınız herhangi bir ilaca doktorunuzla karar verilmelidir.

Fiziksel Aktivite

Hafif varisli damarlar durumunda, yoğun olmayan fiziksel aktivite önerilir. Yürüyüş ve bisiklet, yüzme, yoga ve qigong egzersizleri faydalıdır.

Kan damarlarında şişkinlik yoksa kallanetik ve germe yapılabilir.

Ağırlık kaldırma, varisli damarlar için kontrendikedir

Gelişmiş patoloji vakalarında kesinlikle kontrendikedir:

 • uzun vadeli statik yük;
 • 5 kg'ın üzerinde ağırlık kaldırma, halter ve güreş;
 • futbol veya voleybol gibi açık hava spor oyunları;
 • dağcılık ve yürüyüş;
 • profesyonel dans dersleri;
 • hızlı koşu, özellikle uzun mesafelerde;
 • paraşütle atlama;
 • step aerobik.

Yasaklı Ürünler

Varisli bir kişinin iyi beslenme alışkanlıklarını sürdürmesi çok önemlidir.

Hariç tut:

 • yağlı yiyecekler;
 • tuzlama;
 • füme etler;
 • turşusu;
 • konserve yiyecek.

Tatlılar, hamur işleri ve hamur işlerinden, hurma yağı bakımından zengin yiyeceklerden kaçının. Bu besinler aterosklerozun başlamasını tetikler.

Venöz hastalığı olan bir hastanın diyetine fast food, hazır yiyecekler, soda, kahve ve güçlü demlenmiş çay dahil olmamalıdır.

Tuzu ve sıcak veya aşırı baharatlı baharatları, kerevizi ve naneyi sınırlamak daha iyidir.

Diyet Önerileri

Varisli damarlarda, hasta bir kişinin küçük porsiyonlarda, ancak çoğu zaman günde beş defaya kadar yemesi gerekir. Aşırı kilolu insanlar için diyetinizi izlemek özellikle önemlidir. Aşırı kilo nedeniyle, daha sonra kan damarlarında emboli ile tromboflebit gelişme riski taşırlar.

Yiyecekler, pişirme, buharda pişirme ve kaynatma tercih edilerek ısıl işlemden geçirilmelidir. Sigara içmek ve yemek kızartmaktan kaçınılmalıdır.

Varisli bir hasta günde yaklaşık 2, 5 litre gerekli miktarda sıvı içmelidir. İçme rejimine uyulmazsa kan kalınlaşır ve kan pıhtıları oluşabilir.

Genel öneriler

Venöz yetmezlikten muzdarip bir kişi, yaşam kalitesini iyileştirmek için belirli kurallara uymalıdır:

Varisli damarlar için faydalı besinler
  Gelişmiş varisli
 • , ağır fiziksel efor yasaktır;
 • daha az oturun ve daha çok hareket edin. Bir kişi otururken çalışırsa, periyodik olarak kalkın ve ısının;
 • pelvik organlarda tıkanıklığa neden olan kabızlığı ortadan kaldırır;
 • doğru ve tam olarak yiyin, gerekli eser elementleri ve mineralleri elde etmek için taze sebze ve meyveleri yiyin;
 • alt ekstremitelerde tıkanıklık varlığında kompresyon iç çamaşırı giymek gerekir;
 • , küçük miktarlarda bile olsa alkolü ve sigarayı bırakmak. Bu bağımlılıklar damarların lümeninin sertleşmesine yol açar;
 • bir doktorun önerdiği şekilde antikoagülan almak;
 • tam uyku, en az 8 saat;
 • uzanırken bacakların yükseltilmiş pozisyonu;
 • önleyici jimnastik.

At kestanesi tentürleri, anjiyoprotektif ve serinletici merhemler ve ağrı kesici tabletler yardımıyla hastalığın semptomlarını hafifletmek mümkündür. Kan dolaşımını iyileştirmek için gerekli ilaçlar, C, E ve P vitaminleri, antispazmodikler kullanılır.

Patolojinin ilk belirtilerinde, bir cerrah veya flebolog ile görüşmelisiniz. Kendi kendine tedavi tamamen kabul edilemez.

Ağrı giderici merhemlerin ve tabletlerin kullanılması kişinin durumunu kısaca rahatlatır, ancak iyileştirmez. Sadece bir uzman hastalığın derecesini değerlendirebilir, hastayı gerekli testlere ve teşhis manipülasyonlarına yönlendirebilir. Muayene sonuçlarına göre yeterli tedavi önerilmektedir.

Ven rüptürü veya tromboembolizm durumunda, geciktirilmemesi gereken ameliyat endikedir çünkübu koşullar hasta için hayati tehlikedir.