Hastalığın evresine bağlı olarak bacaklarda varis tedavisi

Bacakların varisli damarları, venöz duvarların incelmesine, damarların deforme olmasına (genişlemesine, uzamasına), kan akışının bozulmasına neden olan bir patolojidir. Zamanında tedavi olmadığında, hastalık bir takım komplikasyonlara, sakatlığa ve ölüme yol açabilir. Aşağıdaki materyal, bacaklardaki varisli damarların aşamalarını, semptomlarını ve klinik belirtilerini ve ayrıca hastalığın tedavi yöntemlerini ayrıntılı olarak açıklamaktadır.

Görünme nedenleri

İstatistiklere göre, kadınların% 60'ından fazlası ve daha güçlü cinsiyetin hasta-temsilcilerinin yaklaşık% 50'si, çeşitli şiddet derecelerinde ekstremitelerin varisli damarlarından muzdariptir.

Hastalığın birçok tetikleyicisi vardır. Temel faktörler şunları içerir:

 1. Kalıtsal yatkınlık. Bağ dokusunda genetik olarak belirlenmiş bir kusur, hastalığın en yaygın nedenlerinden biridir. Damar duvarlarının zayıflığı ile kendini gösterir.
 2. Cinsiyet (kadınlar varisli damarlara daha yatkındır). Uzmanlar, hastalığın görünümünü farklı dönemlerde kadının vücudunda meydana gelen değişikliklerle ilişkilendirmektedir. Hamilelik, doğum, menopoz, kilo alımı, hormonal seviyelerde değişiklikler ve kan damarlarının deformasyonunun eşlik ettiği durumlardır.
 3. Damarlardaki kan akışını engelleyen aşırı kilo, doğurgan yaştaki kadınlarda hastalık gelişme riskini 5 kat artıran bir nedendir.
 4. Beslenme özellikleri. Vitamin eksikliği, bitki lifleri damar duvarlarının doğal yenilenmesine müdahale eder.
 5. Fiziksel aktivitenin kısıtlanması. Alt ekstremitelerde kanın durgunluğuna genellikle hareket eksikliği, uzun süreli oturma neden olur. Yüksek risk faktörü, aynı zamanda "ayak üzerinde" çalışma (cerrah, aşçı) ile ilişkili mesleklerdir.
 6. Pelvik organlarda ortaya çıkan enflamatuar hastalıklar, endokrin bozuklukları, kalp ve merkezi sinir sistemi hastalıkları, düz tabanlık.
 7. Bacakların kemiklerinde, yumuşak dokularında yaralanmalar.

Yukarıdakilere ek olarak, önemli faktörler de şunlardır: bir kişinin yaşı, (kan damarlarının esnekliğindeki bir azalma genetik olarak yaşlanma süreciyle belirlenir), kötü alışkanlıkların varlığı.

Sıkı giysiler, çok yüksek topuklu rahatsız ayakkabılar, düzenli ağırlık kaldırma, hormonal ilaçlar alma - tüm bu nedenler de tarif edilen rahatsızlığa neden olabilir.

Varisli damarların belirtileri

bacaklarda varis belirtileri ve semptomları

Hastalığın belirtileri varisli damarların derecesine bağlı olarak değişir, lokalizasyon, damarlardaki patolojik değişikliklerin doğası, kan hareket bozukluklarının ciddiyet evresi ile belirlenir.

1. derece varisli damarlar genellikle gelişimin erken aşamalarında görülmez. Uzuvlarda fiziksel efor yeterince hızlı geçtikten sonra ortaya çıkan hafif rahatsızlık - hastanın sadece bir süre dinlenmeye ihtiyacı vardır. Yavaş yavaş, artan yorgunluğa, bacaklarda ağırlık ve damarlardaki patolojik değişiklikler boyunca ortaya çıkan diğer hoş olmayan hisler, kaşıntı, ağrı ve dolgunluk hissi eklenir.

Okul çağındaki çocuklarda varisli damarların ilk aşaması mı gelişir? Cevap Evet. Son yıllarda tıbbi literatür, 16-17 yaş arası ergenleri etkileyen patolojilerin tezahürünü tanımlamaktadır.

Semptomların yoğunluğundaki bir artış, hastalığın ilerlemesine ve ikinci aşamaya geçişine tanıklık eder. Ödem, örümcek damarları etkilenen bölgede görünmeye başlar. Klinik tablo, yerel karaktere sahip hipertermi, baldır kaslarında gece krampları ile tamamlanmaktadır. 2. derecedeki varisli damarlar, istirahatten sonra semptomların tezahürlerinin sıklığında bir azalma (uzun süreli) ile de karakterize edilir.

Üçüncü aşamadaki hastalığın ihmal edilen formları, sürekli bir doğada ağrı, şişme ve konvülsiyonların ortaya çıkması ile karakterizedir. Etkilenen bölgedeki cilt soyulmaya başlar, saçları dökülür, kurur. Renk kahverengiye dönüşür.

Gelecekte, trofik ülserlerin ortaya çıkması gibi kan damarlarının yırtılması var.

Teşhis

Bir flep uzmanı tarafından yapılan inceleme, varisli damarları tespit etmenin ilk adımıdır. Kesin teşhis için zorunlu testlere ek olarak doktor şunları da reçete edebilir:

 • Doppler ultrason (kan damarlarının, kapakçıkların açıklığını değerlendirmek için bir yöntem);
 • ultrason anjiyo tarama, komplikasyonların varlığında kullanılır.

Bir dizi durumda bilgi elde etmek için flebografi (radyoopak, üç boyutlu bilgisayar), flebosintigrafi de kullanılır. Listelenen yöntemler, daha fazla cerrahi prosedür gerektiren belirli durumlarda kullanılır.

Varisli damarların aşamaları

Akademisyenin sınıflandırmasına göre, alt ekstremitelerde 3 aşama (derece) varis vardır - telafi edici (1), alt telafi edici (2) ve dekompansatör (3).

Başlangıç ​​Aşaması: Tazminat

Varisli damarların ilk aşaması birkaç yıl içinde gelişebilir. Hastalığın yaşı ve coğrafi kısıtlaması yoktur: hastalık, hastaların yaşına bakılmaksızın farklı ülkelerde ikamet edenlerde tespit edilir.

Ortaya çıkan semptomlara genellikle diğer hastalıkların semptomları denir. Değişiklikleri görsel olarak belirlemek imkansızdır.

Yeterli tedavinin yardımıyla, varisli damarların ilk aşamasındaki iyileşme nispeten kısa bir sürede gerçekleşir.

İkinci aşama: alt telafi

Dönemin uzunluğu birkaç yıla ulaşabilir (süresi hastanın yaşam tarzına, aktivite türüne ve genel iyiliğine bağlıdır).

2. derece varisli damarlar ile damarlarda görsel olarak belirgin bir deformasyon vardır; belirli semptomlar çok daha sık görülmeye başlar ve yoğunluğundaki azalma uzun süreli dinlenmeyi gerektirir.

Doktora giden hastaların çoğunda alt tazmin aşaması tespit edilir. Kliniği zamanında ziyaret ederek ve gerekli tüm manipülasyonları gerçekleştirerek, komplikasyonların gelişimi bastırılır.

Üçüncü Aşama: Dekompansasyon

bacaklarda varis üçüncü aşaması

Tedavi yokluğunda 3. derece varisli damarlar egzama, trofik ülser oluşumuna neden olur. İkincisi, esas olarak bacakların iç yüzeylerinde (daha az sıklıkla sırtta, ayak bileklerinin üstünde) ortaya çıkar ve düzensiz bir şekil, düz bir taban ve pürülan içeriklerin varlığı ile ayırt edilir. Tek başına bulunurlar.

Hastalıktan etkilenen damarların duvarları elastikiyetini ve gücünü kaybeder ve sıklıkla hasar görür. Yırtılmalara nadiren kendi kendine duran kanamalar eşlik eder.

Alt ekstremitelerin varisli damarlarının üçüncü aşamasında, etkilenen bölgelerde erizipel gelişebilir. Hastalık aşağıdaki gibi komplikasyonlarla ağırlaşır:

 • venöz tromboz;
 • tromboflebit;
 • lenfanjit.

Varisli damarların 3. aşamasında değişiklikler tüm vücudu etkilemeye başlar: bağışıklık sistemi ve kas-iskelet iskeleti zayıflaması, muhtemelen alopesi vardır.

Aşamaya bağlı olarak varis tedavisi

Tedavi yönteminin seçimi, patolojik sürecin aşamasına bağlıdır. İhmal edilmiş bir hastalık, radikal rahatlama önlemleri gerektirir.

Başlangıç ​​aşamasında varis tedavisi

Birinci derece varisler; ilaçlar, venotonikler, kremler, masaj kompleksi, skleroterapi (bir damara özel bir maddenin enjekte edilmesi) ve ozon tedavisi (kan damarlarının güçlendirilmesi) kullanılarak bastırılır. Ek olarak, geleneksel ilaç tariflerini de kullanabilirsiniz.

İlaç, kaynatma ve bitkisel infüzyonların bağımsız olarak (bir doktora danışmadan) kullanılması yasaktır: gelişigüzel terapi yalnızca durumu kötüleştirecektir.

Reçeteli ilaçlar:

 • damarlarda kan akışını uyaran tıbbi ürünler;
 • vasküler tonlama ajanları.

Doz, hastanın durumuna bağlı olarak ayrı ayrı hesaplanır.

varis tedavisinde etkili yöntemler

Varisli damarlar için koruyucu tedavinin yardımcı yöntemleri arasında tıbbi triko (çoraplar, taytlar, golf) ve elastik bandajlar kullanılması yer alır.

İkincisinin kullanılması deformitenin gelişmesini önler, yürürken etkilenen bölgenin damarları üzerindeki yükü azaltmaya yardımcı olur. Sırtüstü pozisyonda uykudan sonra (gece) üst üste bindirilirler; bütün gün giyildi. Dinlenmeden önce sadece akşam çekildi.

Basınçlı giysiler kan dolaşımını iyileştirir ve zayıflamış damar duvarlarını destekler.

Yorgunluğu ve rahatsızlığı azaltmak için evde soğuk ayak banyoları kullanılabilir.

Hastalık rahatlaması formu 2

2. derece varisli damarlar için ilaç tedavisinin prensipleri, hastalığın ilk evresine benzer. Antitrombotik ajanların, venotoniklerin ve kompresyon iç çamaşırı giyilmesini içerir.

Şişliği azaltan popüler ilaçlar arasında merhemler ve merhemler vardır.

Cerrahi manipülasyonlar arasında radyofrekans tedavisi, lazer pıhtılaşması bulunur. Bu yöntemlerden ilki, astım öyküsü, iskemi ve diğer ciddi hastalıklar varsa, damar düzenini çıkarmanıza izin verir.

Ultrason kontrolü altında radyofrekans obliterasyonu, büyük, küçük safenöz damarların gövdelerinde hasar olması durumunda gerçekleştirilir, varisli düğümlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Geleneksel tıbbın ana tarifi, mavi kil kullanılarak kompres uygulamasıdır. Tıbbi bir karışım elde etmek için 2 yemek kaşığı. l. tortul kaya, 1 bardak su içinde yetiştirilir. Ortaya çıkan madde, bir peçete ile sabitlenmiş hasarlı bölgelere uygulanır. Etkilenen bölge ayrıca ılık bir havluya sarılır. Minimum terapi süresi iki saattir.

Hastalığın 3. evresini bastırma yöntemleri

3. derece varislerin tedavisinde cerrahi prosedürler kullanılmaktadır. Bunların arasında - ülser, kan pıhtıları varlığında kullanılan flebektomi (etkilenen damarın çıkarılması). Klasik ve lazer (kesi eşliğinde yapılmayan) teknikleri vardır.

Operasyon bitiminde ilaç tedavisi verilir ve kompresyon çorabı önerilir.

Hastalığı Önleme

bacaklarda varis gelişiminin önlenmesi

Varisli damarların olası gelişimini engelleyen kurallar listesinde üç ana nokta vardır: sağlıklı yaşam tarzı ilkelerine uymak, dar giysiler, rahatsız ayakkabılar ve bir doktora zamanında ziyaret.

Hastalığın önlenmesi için hamile kadınlar uygun şekilde seçilmiş bir bandaj, kompresyon taytları veya çoraplar kullanmalıdır.

Rehabilitasyon sırasında sağlıklı bir diyete uymalı, önerilen egzersizler yapmalı, kontrastlı duş almalı ve düzenli muayenelerden geçmelisiniz.

Ve en önemlisi: Bir rahatsızlığın geliştiğine dair ilk şüphe duyduğunuzda, derhal bir flebologdan yardım almalısınız. İlk aşamada tespit edilen varisler, sağlığa zarar vermeden tamamen durdurulabilir.